سیل مقهور موج مهربانی مردم شیراز شد
جمعه 29 مارس 2019 2 سال قبل

سیل مقهور موج مهربانی مردم شیراز شد

تنها کافی بود که تصاویر مربوط به این سیل در شبکه های اجتماعی بازتاب یافت تا مردم شیراز برای یاری رساندن به همنوعان خود بسیج شوند از تهیه اقلام مورد نیاز حادثه دیدگان تا تعمیر خودرو ها و اسکان رایگان در منازل مسکونی همگی نشان از مهمان نوازی اهالی استان فارس در زمان این حادثه […]

تنها کافی بود که تصاویر مربوط به این سیل در شبکه های اجتماعی بازتاب یافت تا مردم شیراز برای یاری رساندن به همنوعان خود بسیج شوند از تهیه اقلام مورد نیاز حادثه دیدگان تا تعمیر خودرو ها و اسکان رایگان در منازل مسکونی همگی نشان از مهمان نوازی اهالی استان فارس در زمان این حادثه بود.
صبح دوشنبه پنجم فروردین ماه جاری بود که سیلی خروشان ورودی شهر شیراز و دروازه قرآن را در نوردید و پس از این حادثه بود که نیروهای خدمات رسان و مردم برای کمک کردن به حادثه دیدگان خود را به دروازه قرآن رساندند.
خدمت رسانی تنها مختص دروازه قرآن نبود؛ در فضای مجازی نیز پویش هایی همچون ‘مهمان من’ شکل گرفته و افراد با ارائه شماره تلفن سعی کردند تا به حادثه دیدگان در زمینه های مختلف اسکان ، تهیه غذا و خدمات خودرویی کمک کنند خدمت رسانی ابعاد مختلفی داشت و منحصر به فرد یا گروه خاصی نبود بخش خصوص ، دولتی و مردم همگی در کنار هم و برای بهبود وضعیت شهر کمک کردند.
این موج مهربانی بازتاب های بسیاری در داخل و خارج کشور به دنبال داشت.
از آن جمله، دریابان علی شمخانی دبیر و نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در این باره گفت: رفتار و منش هموطنان ما در کمک به آسیب دیدگان سیل به ویژه حماسه بیاد ماندنی، غرورآفرین و به یاد ماندنی مردم متدین و با فرهنگ فارس و شهر شیراز، جلوه های بی مانندی از وحدت ملی را به نمایش گذارد که باید در تاریخ افتخارات ایران زمین ثبت و ضبط شود.

این مطلب را هم ببینید
آمار زندانیان مهریه شوراهای حل اختلاف استان فارس 97 درصد کاهش یافت

**هتل شیراز اولین مرکز امداد بود
نخستین تصاویری که از این حادثه مخابره شد از فراز هتلی بود که در نزدیکی دروازه قرآن قرار دارد. مدیران این هتل که متعلق به بخش خصوصی است با باز کردن درب ها و پذیرایی از افرادی که در زمان رخداد سیل در محل حضور داشتند نقش ویژه ای در ایجاد آرامش در میان حادثه دیدگان ایفا کرد.
آسیب دیدگان سیل که در دقایق نخست این حادثه خود را به این هتل رسانده بودند، از پنجره های این هتل، روند جابجایی خودروهایشان و امدادرسانی به مصدومان را مشاهده می کردند.
مدیر هتل شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به این که هتل شیراز اولین مرکز امداد رسانی به حادثه دیدگان سیل دروازه قرآن بود، گفت: نمی توان شمار دقیقی از افرادی که در هتل شیراز در زمان حادثه حضور داشتند اعلام کرد اما به طور قطع افزون بر ۱۵۰ نفر با حضور در هتل، خدمات بهداشتی،غذا و وسایل گرمایشی دریافت کردند.
حمید جاویدان با بیان این که ارائه خدمات تنها منحصر به خوراک و پوشاک نبود اضافه کرد: دریافت خدمات بهداشتی و مراقبت از حادثه دیدگان توسط پزشک و دریافت خدمات امدادی از جمله خدماتی بود که هتل شیراز در اختیار حادثه دیدگان قرار داده است.
وی اظهار داشت: از ابتدای صبح که این حادثه رخ داد تا ساعات پایانی شب، هتل شیراز میزبان جمعیت قابل توجه از حادثه دیدگان بود و پس از تثبیت شرایط نیرو های امدادی نسبت به جا به جایی افرادی که در این هتل بودند اقدام کردند.
جاویدان تاکید کرد: هتل شیراز در سمت غرب دروازه قرآن قرار گرفته بود و هیچ آسیبی از این رخداد ندید اما با توجه به این که نزدیک ترین مرکز به این حادثه بود پس از این رویداد درب های خود را به روی حادثه دیدگان باز کرد و خدمت رسانی به افراد حادثه دیده را وظیفه خود دانست.
مدیر هتل شیراز اضافه کرد: هتل آمادگی این را داشت که به تمام افرادی که خارج از خودرو هستند خدمت رسانی کند و هرکسی که وارد هتل می شد خدمات بهداشتی و امدادی دریافت می کرد.
بارش شدید باران در روزهای پنجم و ششم فروردین منجر به وقوع سیل در مناطقی از شهر شیراز شد. پنجم فروردین ماه، سیل دروازه قرآن ۱۹ کشته ، ۱۰۷ مصدوم و خسارات مادی بسیاری به خودروهای در حال عبور برجای گذاشت. ششم فروردین ماه نیز مناطق پایین دست رودخانه خشک شیراز و مجاور این رودخانه با مشکل آبگرفتگی منازل و معابر روبرو شدند. در این میان، وضعیت منطقه سعدی وخیم تر از سایر نقاط گزارش شد.
به گفته فرماندار شیراز، با تلاش های صورت گرفته، وضعیت بیشتر مناطق سیل زده شیراز به حالت عادی بازگشته است. تلاش نیروهای امدادی برای امدادرسانی به مردم منطقه سعدی ادامه دارد.
ع.پ / ۲۰۲۷

این مطلب را هم ببینید
کاهش ۴۲ درصدی واردات کالا به فارس

منبع

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب