هماهنگی و همراهی در سیل اخیر سبب عزت و عظمت شیراز شد
جمعه 29 مارس 2019 2 سال قبل

هماهنگی و همراهی در سیل اخیر سبب عزت و عظمت شیراز شد

به گزارش ایرنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه شیراز افزود: همه باید بدانیم که در کارهای بزرگ اینچنینی اگر همه دست به دست هم ندهند، نمی توان موضوع را سروسامان داد و از این رو، هماهنگی و همراهی در سیل اخیر مایه عزت و سربلندی شیراز شد. نماینده ولی فقیه در استان فارس […]

به گزارش ایرنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه شیراز افزود: همه باید بدانیم که در کارهای بزرگ اینچنینی اگر همه دست به دست هم ندهند، نمی توان موضوع را سروسامان داد و از این رو، هماهنگی و همراهی در سیل اخیر مایه عزت و سربلندی شیراز شد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس افزود: یکی از کارهای حرام غصب است و یکی از آن ها، غصب مسیر رودخانه است، فرقی نمی کند چه کسی مرتکب شده باشد؛ چه ارگان دولتی باشد و چه مردم.
آیت‌الله دژکام دلیل نگرانی از بارش رحمت الهی را بی تقوایی دانست و بیان کرد: اینکه وقتی باران می‌بارد به جای شکرگزاری همه زاری و گریه می‌کنند یعنی رحمت را به عقوبت بدل کرده‌ایم.
امام جمعه شیراز گفت: برخی فوراً دلیل این مساله را مسائل اخلاقی عنوان می‌کنند؛ در حالیکه فعل حرامی مانند غصب هم هست.
وی عنوان کرد: خداوند اجازه تملک مسیل رودخانه را نداده است و هرکس این کار را انجام داده بی تقوایی کرده است و در نتیجه این بی‌تقوایی برکت کم می‌شود؛ زیرا دربرابر نعمت الهی ناسپاسی کرده‌ایم و آنچه نباید سرمان بیاید، می آید.
امام جمعه شیراز با یادکرد از آیه ۲۵ سوره انبیاء به آزمون الهی اشاره کرد گفت: هر لحظه زندگی ما امتحان الهی است و باید در میدان این آزمون‌های الهی ورود کنیم و مهم این است که خوب از عهده‌اش بیرون بیاییم.
آیت‌الله دژکام ضمن تسلیت به همه داغداران حادثه سیل اخیر در سراسر کشور عنوان کرد: همه کسانی که در این قضیه آسیب دیدند، مبتلابه این آزمایش شدند و سربلند از عهده آن بیرون آمدند.
نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس با بیان اینکه چهار گروه در این حادثه آزمایش شدند ابراز کرد: گروه اول کسانی هستند که عزیزانشان را در این آزمون الهی از دست داده‌اند. وظیفه کسی که مصیبت اینچنینی برایش پیش می‌آید شکیبایی است؛ چراکه خسران او دیگر جبران ناپذیر نیست؛‌ اما پاداش صبر صلوات و رحمت الهی است.
وی گروه دیگر آزمون‌شوندگان را مردمی خواند که وظیفه خود را در قبال همشهریان مصیبت‌زده‌شان به خوبی نشان دادند و افزود: ما مردم در این مرحله وظیفه داریم. امتحان ما شروع شده و هنوز هم تمام نشده است؛‌ با این حال باید از عموم مردم فارس و شیراز تشکر کرد که صحنه‌هایی را به یادگار گذاشتند که یادآور این نکته بود که مقام معظم رهبری فرمودند ‘شیراز در قله فرهنگ است’.
امام جمعه شیراز بیان کرد: مردم مردانگی، غیرت و نوع‌دوستی را در اوج نشان دادند و از امتحان الهی سربلند بیرون آمدند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس ضمن قدردانی از بسیجیان، سپاه، ارتش، هلال احمر،‌ روحانیون و نیرو‌های مردمی تاکید کرد: مردمی که اینچنین به میدان آمدند باعث شدند که هیچ مصیبت‌دیده‌ای احساس تنهایی نکند.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه مدیران هم در این رویداد امتحان شدند، گفت: در درجه اول مدیر باید پیش از وقوع حادثه تلاش کند که چنین اتفاقاتی نیفتد.
آیت‌الله دژکام عنوان کرد: داوری اینکه مدیران و مسئولان کار خود را درست انجام داده‌اند یا خیر را نمی‌توان در فضای مجازی یا از تریبون نماز جمعه انجام داد؛ چرا که ممکن است همه جهات قضیه برای ما روشن نباشد.
وی ابراز داشت: در همین رابطه آزمون الهی شامل حال دستگاه قضایی هم می‌شود که باید منصفانه در این موضوع ورود کند و با عدالت آن را بررسی کند و اگر تقصیری بوده، به تناسب آن عقوبت تعیین کند؛ همچنین اگر مدیری اشتباه کرده است و تقصیری داشته باید خود، مردانه آن را بپذیرد.
امام جمعه شیراز گفت: آزمون دیگر مدیران در سیل اخیر این بود که دریافتند نقاطی از شهر مشکلاتی دارد و باید از این پس در هزینه‌های خود اولویت‌ها را در نظر بگیرند.
آیت‌الله دژکام با تاکید بر اینکه حق حیات و حق مسکن برای همه مردم است، ابراز کرد: مدیران باید به صورت جهادی به میدان بیایند و با اولویت بندی تدبیری کنند که این مسائل در باران‌های بعدی پیش نیاید.
وی با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به مردم سیل‌زده فارس گفت: ایشان در پیام خود خواستار تسریع در پیگیری امر بوده‌اند و ما نیز این مساله را منعکس کرده‌ایم.

این مطلب را هم ببینید
سپاه و بسیج الگوی مبارزه و مقاومت ملت ها شدند

** باور کنیم که می توانیم جنس خوب تولید کنیم
امام جمعه شیراز همچنین در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه با اشاره به با اشاره به شعار سال، عنوان کرد: باید باور کنیم که ما هم می‌توانیم جنس خوب تولید کنیم.
وی افزود: شیراز و فارس دویست سال پیش مرکز مهم جاری دنیا بوده است و باز هم می‌تواند به این قله دست یابد.
آیت‌الله دژکام با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی باید درون‌گرا باشد، ابراز کرد: در اینجا هم تقوا چهارچوب‌های انصاف و عدالت در معامله را تعریف می‌کند.
نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: بازار کشورهای همسایه بر روی ما گشوده است؛ جنسی که به این کشورها می‌فرستیم باید نمایشگر ایمان و تقوا باشد و تقلب در آن نباشد.
وی ابراز امیدواری کرد: رونق تولید که به فرمان و تشخیص مقام معظم رهبری شعار سال جدید ایران شده است در سایه ایمان و تقوای مردم و مدیریت خوب مسئولان و دولت به نتیجه مناسبی برسد و نقاط ضعف ما برطرف شود.
۷۳۷۵/ ۲۰۲۷

منبع

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب