بارندگی، جان تازه به تالاب های فارس بخشید
شنبه 30 مارس 2019 2 سال قبل

بارندگی، جان تازه به تالاب های فارس بخشید

نبی الله مرادی شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : بارندگی های شدید در بالا دست دریاچه های طشک و بختگان در شرق استان فارس موجب شد تا هر دو دریاچه پر آب شوند.وی با بیان اینکه آبگیری دریاچه بختگان نوید بخش روزهای بهتر برای این اثر زیست محیطی است گفت […]

نبی الله مرادی شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : بارندگی های شدید در بالا دست دریاچه های طشک و بختگان در شرق استان فارس موجب شد تا هر دو دریاچه پر آب شوند.
وی با بیان اینکه آبگیری دریاچه بختگان نوید بخش روزهای بهتر برای این اثر زیست محیطی است گفت : بر اساس ارزیابی کارشناسان محیط زیست دریاچه بختگان بیش از ۳۰ درصد آبگیری شده و همچنان نیز حجم قابل توجهی از روان آبها به سمت این دریاچه در حال ورود است.
مرادی آبگیری دریاچه طشک در شرق استان را حدود ۵۰ درصد اعلام کرد و گفت : ورود آب به دریاچه طشک موجب بهبود شرایط اقلیم بر پیرامون این دریاچه می شود و می تواند علاوه بر ترمیم اثرات مخرب خشکسالی بر محیط زیست،برای کشاورزی و باغداری شهرستان های اطراف نیز مفید باشد.
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس آبگیری دریاچه مهارلو و تالاب کمجان را نیز حدود ۹۰ درصد اعلام کرد و گفت: آبگیری این دو تالاب و دریاچه موجب افزایش زیست پرندگان آبزی و کنار آبزی در اطراف این دو اثر زیست محیطی خواهد شد.
مرادی همچنین با بیان اینکه حجم قابل توجهی از آب به سمت دریاچه پریشان در شهرستان کازرون در حال حرکت است گفت : به دلیل فراوانی چاه های مجاز و غیر مجاز اطراف این دریاچه هنوز آب قابل توجهی در آن جمع نشده است و به نظر می رسد در روزهای آتی نیز شاهد آبگیری پریشان نباشیم.
معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس اضافه کرد : چند چشمه جوشان در اطراف پریشان وجود دارد که باافزایش بارندگی ها آب مناسبی به این دریاچه سرازیر می کند اما از آنجا که جنس زمین در دریاچه پریشان حالت تورب و پیت دارد آب مناسب در آن جمع نشده است.
مرادی اضافه کرد : در عین حال ورود آب و مرطوب ماندن خاک تورب در پریشان می تواند منطقه را از خودسوزی خاک ها و بروز آتش سوزی و آلودگی های زیست محیطی حفظ کند.
به گفته وی دریاچه کافتر در شمال استان فارس و دریاچه های فصلی پراکنده در سایر مناطق نیز در بارندگی های اخیر آبدار شده است.
بر اساس اعلام هواشناسی استان فارس میانگین بارندگی این استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون ۳۱۱٫۲ میلیمتر بوده که مقایسه این آمار با سال زراعی گذشته که ۹۴٫۶ میلیمتر بود، افزایش ۲۲۹ درصدی نشان می دهد.
بیشترین میزان بارش های این استان از ابتدای سال زراعی جاری تاکنون به ترتیب در ایستگاه های هواشناسی اردکان با بیش از ۸۲۶ میلیمتر ،ممسنی با ۶۳۴ میلیمتر و سد درودزن با بیش از ۵۳۰ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده است.
۶۱۱۳ / ۱۸۷۶

این مطلب را هم ببینید
۱۲ فروردین روز اراده ملی ایرانیان

منبع

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب