جهادگرانی که سیل زدگان شیرازی رایاری رساندند
یکشنبه 31 مارس 2019 2 سال قبل

جهادگرانی که سیل زدگان شیرازی رایاری رساندند

شیراز- گروه‌های جهادی، سازمان‌های مردم نهاد، خیریه‌ها و دانشجویان همچنان در کمک رسانی به سیل زدگان شیرازی پای کار هستند و دست از تلاش شبانه روزی نمی کشند. سایت شیرازنیوز به نقل از مهر – گروه استان‌ها: شیراز سال ۹۸ را با رویداد تلخی شروع کرد. سیلی که باعث شد ۱۹ تن از هموطنان جان […]

شیراز- گروه‌های جهادی، سازمان‌های مردم نهاد، خیریه‌ها و دانشجویان همچنان در کمک رسانی به سیل زدگان شیرازی پای کار هستند و دست از تلاش شبانه روزی نمی کشند.

سایت شیرازنیوز به نقل از مهر – گروه استان‌ها: شیراز سال ۹۸ را با رویداد تلخی شروع کرد. سیلی که باعث شد ۱۹ تن از هموطنان جان خودشان را از دست بدهند و ده‌ها تن مصدوم شوند. سیلی که از دروازه قرآن شیراز سرازیر شد و بالغ بر ۲۰۰ خودرو را به هم کوبید و با خود برد.

در کنار آن، سیل محله سعدی شیراز را نیز در نوردید و خانه‌های این منطقه را به شدت تخریب کرد. مردمی که کاشانه شأن با آب و گل پوشانده شده بود و یا زندگی شأن به خاطر سیل و آبگرفتگی غیر قابل استفاده شده بود.

اما این سیل تفاوت‌های جدی با رویدادهای مشابه خود داشت، اینکه گروه‌های جهادی، بسیجی‌ها و سایر خیران بعد از سیل محله سعدی، آنها را تنها نگذاشتند. آنها کاری کردند کارستان و بعد از ۵ فروردین هرکس با هر توانی که داشت پای کار آمد تا سعدی نشینان تنها نماند.

عده‌ای درهای قالیشویی شأن را باز گذاشتند تا فرش خانه‌های مردم محله سعدی رایگان شسته شود. برخی از جهادگران آب را از خانه‌ها بیرون بردند تا معنی بسیجی وار کار کردن این گونه تعریف شود.

در روزهای اخیر با فروکش کردن سیلاب و آرامشی که بابت وضعیت جوی و آب و هوایی در شیراز رقم خورد، سازماندهی‌ها هم به سمت و سویی رفته که دیگر آشفتگی در خدمات رسانی و رساندن کمک به سیل زدگان دیده نمی‌شود و هر یک از ارگان‌ها و سازمان‌های مسئول نیز در انجام وظایف خویش گام بر می‌دارند.

این مطلب را هم ببینید
جاده‌های فارس لغزنده و مه آلود است/تردد در محور‌ها روان است

در این میان نقش سازمان‌های مردم نهاد از جمله خیریه‌هایی که عمدتاً توسط جوانان اداره می‌شوند در منطقه سعدی شیراز مثال زدنی بوده و گروه‌های جهادی دختر و پسر با فراخوانی شهروندان به جمع آوری کمک‌های مورد نیاز، یاری شایانی به ساکنان این مناطق رساندند و شهروندان خیابان وفایی منطقه سعدی که بیشترین آسیب‌ها را متحمل شدند با دسته بندی نیازهای فوری و ضروری توسط این گروه‌ها، کمک دریافت کردند.

نمونه‌های بسیاری در کمک رسانی به مناطق سیل زده شیراز وجود دارد که به واسطه کمک نیروهای مردمی و بسیج گروه‌های جهادی به این سمت توانست به سرعت وضعیت آشفته زندگی در این نقاط را سامان دهد و به مرور طی روزهای آینده باز هم چنانچه خطری از جانب سیل تهدید کند، می‌توان انتظار داشت آنچه در روزهای ۵ و ۶ فروردین جاری شیراز را در صدر اخبار ناگوار قرار داده بود، تکرار نشود.

دانشجویان دختر دانشگاه‌های شیراز در اقدامی خداپسندانه آستین بالا زده و با کمترین امکانات فرش‌هایی را شستند و آب کشیدند که در اثر سیلاب گل آلود بودند و این دستان توانمند ثابت کردند هرگاه با یکدیگر همبسته شوند می‌توانند بار مشکلات ناتوانان را به دوش بکشند.

پسرها هم در این هنگامه که شهر دستخوش سیلی ویرانگر بود یاعلی گویان کمک‌های مردمی را دسته دسته و گروه گروه شبانه روز در محلات کم برخوردار و آسیب دیده میان کودکان، کهنسالان و آنها که سیل گوشه یا تمامی زندگی شأن را آسیب زده است تقسیم کردند و هنوز این روند ادامه دارد.

از دیگر نمونه کمک‌هایی که روز گذشته به واسطه اهالی رسانه فارس انجام گرفت، توزیع شیر توسط روزنامه نگاران، خبرنگاران و عکاسان خبری بود که به واسطه فراخوان خانه مطبوعات و رسانه‌های فارس به سوی محله سعدی روانه شدند تا افزون بر اطلاع رسانی به موقع، گسترده و بی طرفانه، دست افتاده‌ای را بگیرند.

این مطلب را هم ببینید
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان، مجازات مقصران سیل شیراز را خواستار شد

این درحالیست که کمک‌های مردم استان فارس به سوی مناطق سیل زده شمال کشور از جمله استان گلستان و مازندران هم راهی شد.

پرچم شیراز اگر پیش از این رویداد تلخ با شعر، ادب و هنر و ورزشکاران در سطح ملی و بین المللی بالا بود، اکنون در یاری رساندن به آسیب دیدگان افراشته‌تر از همیشه است.

یک جوان بسیجی که در تمام این روزها در منطقه سعدی حضور دارد، به سایت شیرازنیوز به نقل از مهر گفت: از زمانی که سیل وارد خانه‌های مردم این محله شد با همراهی دیگر دوستانم وارد عرصه کمک رسانی شدیم تا مردم این محله اصلاً احساس تنهایی نکنند.

وی گفت: تا لحظه‌ای که مشکلات این منطقه تمام نشود همچنان به کمک رسانی ادامه خواهیم داد.

جالب اینجاست که هیچکس اینجا احساس خستگی نمی‌کند، «فاطمه – ر» یکی از بسیجی‌هایی است که به یاری مردم منطقه شتافته است. او در گفتگو با سایت شیرازنیوز به نقل از مهر بیان کرد: جوانان جهادی اصلاً احساس خستگی نمی‌کنند هرکسی یک جای کار را به دست گرفته تا مشکلات مردم حل شود.

وی بیان کرد: عده‌ای از جوانان قالی‌های مردم را می‌شورند، برخی هاشان در حال تمیز کردن محله هستند، بعضی‌ها نیز خانه‌های مردم را تمیز می‌کنند.

وی گفت: نمی‌گذاریم عید برای مردم این منطقه همچنان به تلخی بگذرد.

به گزارش مهر، به هر حال سیل که آمد اگرچه تلخی‌های زیادی نصیب مردم کرد اما جلوه‌ای از مهربانی‌های مردم و جوانان جهادی را می‌توان در محله سعدی دید که چگونه در راه کمک به هم نوعان بسیجی وار خدمت می‌کنند.

منبع

این مطلب را هم ببینید
اورژانس هوایی فارس در انتقال اعضای اهدایی برای پیوند موثر است
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب