حضور فعالانه خبرنگاران و عکاسان خبری در حادثه شیراز
یکشنبه 31 مارس 2019 2 سال قبل

حضور فعالانه خبرنگاران و عکاسان خبری در حادثه شیراز

حادثه سیل شیراز، میدان عمل بود، عرصه‌ای که علاوه بر ظرفیت‌های انسانی و معنوی شیراز و مردمان این خطه از سرزمین کهن ایران، توان واقعی رسانه‌ای را نیز نشان داد. به گزارش ایسنا منطقه فارس، در حادثه سیل پنجم و ششم فروردین امسال، در کنار افراد و گروه‌های امدادی و عملیاتی که از مجموعه‌های مختلف […]

حادثه سیل شیراز، میدان عمل بود، عرصه‌ای که علاوه بر ظرفیت‌های انسانی و معنوی شیراز و مردمان این خطه از سرزمین کهن ایران، توان واقعی رسانه‌ای را نیز نشان داد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، در حادثه سیل پنجم و ششم فروردین امسال، در کنار افراد و گروه‌های امدادی و عملیاتی که از مجموعه‌های مختلف پای کار آمدند، رسانه‌های برخط و خبرگزاری‌ها نیز میزان آمادگی خود را در پوشش بی طرفانه اخبار به معرض نمایش گذاشتند.

در این میان اگرچه صیادان حاشیه، بی کار نبودند و با استفاده از ظرفیت‌های رسانه‌ای و عمدتا شبکه‌های اجتماعی و پایگاه‌های خبری، تلاش کردند تا از آب گل آلود سید، ماهی چاقی برای ایام آینده و انتخابات پیش رو صید کنند، اما درصد خبرنگاران و عکاسان خبری که به دنبال انعکاس واقعیت‌ها بدون تحلیل و تفسیر و فراهم کردن فضا برای به صحنه آوردن ظرفیت عظیم انسانی بودند، بسیار بیشتر از حاشیه سازان و حاشیه پردازان بود.

امام جمعه شیراز شاید اولین مسئولی بود که با واقع بینی کامل، ضمن رصد دقیق اخبار، ضمن قدردانی از صدا و سیما و خبرگزاری‌ها، به آن دسته از کسانیکه در این فضا خوراک برای رسانه‌های بیگانه و دشمنان تهیه می کنند، هشدار داد.

خبرنگاران و عکاسان خبری و تصویربرداران رسانه‌ای که برای عمل به وظیفه خطیر خود در میدان عمل طی روزهای وقوع حادثه در شیراز حاضر بودند، بی هیچ چشمداشتی با دقت کار رسانه‌ای را دنبال کرده و علاوه بر بیان ضعف‌ها، نقاط قوت و تلاش‌ها را به خوبی به تصویر و تحریر کشیدند.

اگرچه در این میان سیل اتهامات و صفت‌های غیر منصفانه جای خالی توجه به تلاش گروه‌های خبری را گرفت و برخی الفاظ و صفات به فعالان رسانه منتسب شد که قطعا حق الناسی خواهد بود که در کارنامه عمل گویندگان و منعکس کنندگان درج شده است و به حتم باید پاسخگوی آن باشند.

شمار اخبار، گزارش‌های خبری، گزارش‌های تصویری و … که در خبرگزاری‌ها و رسانه‌های برخط و صدا و سیما منتشر شد، گویای تلاش خالصانه سربازان گمنام عرصه اطلاع‌رسانی در فارس و شیراز بود؛ تلاشی که در سایر نقاط ایران سربلند نیز شاهد آن بوده و هستیم.

به حتم اگر اطلاع‌رسانی و هشدارهای به موقع و دقیق و اخبار و تصاویر تاثیرگذار رسانه‌های برخط، در ایامی که اکثر قریب به اتفاق روزنامه‌ها و رسانه‌های مکتوب، دوران تعطیلات را می‌گذراندند، نبود، شاید ابعاد حوادثی که به واسطه بارش رحمت الهی و به هر دلیل (که ارزیابی آن وظیفه کارشناسان و صاحب نظران است)، اکثر نقاط کشور و البته شیراز را درگیر کرد، بسیار گسترده تر بود.

قطعا خبرنگاران و عکاسان خبری که تا امروز با کمترین میزان حقوق و دستمزد، وظیفه خطیر اطلاع رسانی صحیح و به موقع را بر دوش کشیده و به درستی به آن عمل کرده‌اند، منتظر قدردانی و پاداش نبوده و نیستند، آنان نیز سربازانی بوده و هستند که در کنار و همگام تمام نیروها اعم از پاکبانان، امدادگران، ارتشی‌ها، بسیجیان، پاسداران، محیط بانان و سمن‌ها و تشکل‌های مردمی، در مسیری مشخص و روشن استوار گام برداشته‌اند و به این مسیر ادامه خواهند داد.

بی تردید فعالان عرصه رسانه‌ خصوصا خبرنگاران و عکاسان، دبیران و سردبیران و تمام فعالان رسانه‌ای در استان فارس و شهر شیراز، بی توجه به آنچه از گذشته تاکنون برخی کج اندیشان و حاشیه پردازان به آنان منتسب کرده و می کنند، همچنان فعالانه در عرصه خبر و اطلاع‌رسانی حضور خواهند داشت.

اگرچه یکی از مهمترین مشکلاتی که همواره از گذشته تاکنون در عرصه اطلاع رسانی خصوصا هنگام رخ دادن حادثه وجود داشته و دارد، نبود ستاد یا کمیته مشخصی برای اطلاع‌رسانی دقیق و صحیح بوده است.

موضوعی که همواره از سوی فعالان و صاحب نظران رسانه به مدیران و تصمیم سازان تذکر داده شده اما در عمل مورد بی توجهی قرار گرفته است.  

به خاطر داشته باشیم که سیل شیراز علی رغم تمام تلخی‌ها و خاطرات ناخوشایندی که برجای گذاشت و دل تمام مردم ایران خصوصا مردم شیراز و فارس را به درد آورد، مملو از صحنه‌هایی بدیل، زیبا و ماندگار بود؛ صحنه‌هایی که هیچ قلم و دوربینی توان توصیف آن را نداشت.

مردم شیراز جنت تراز، در روزهای اول بهار و سال ۹۸، بنی آدم اعضای یک پیکرند، را در عمل نشان دادند؛ مردمی که همواره به خوبی و نیکوکاری شهره بودند، در روزهایی آغاز دهه پنجم انقلاب، تصویرگر سرمایه عظیم اجتماعی بودند؛ مردمی که درهای خانه، هتل، مغازه و از همه مهمتر دلهای خود را به روی هموطنانی که از سیل آزرده شده بودند، گشودند و وظیفه میزبانی را به خوبی انجام دادند.

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
دعوت تشکل‌های ولایتمدار فارس برای حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمنمنبع

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب