توصیه های ایمنی آتش نشانی ویژه روز طبیعت
سه‌شنبه 2 آوریل 2019 2 سال قبل

توصیه های ایمنی آتش نشانی ویژه روز طبیعت

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در روز طبیعت، بر لزوم توجه شهروندان برای افزایش ایمنی و پیشگیری از حوادث احتمالی تاکید کرد. محمد هادی قانع رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، از اقدامات صورت گرفته در سیزدهم‌فروردین (روز طبیعت) خبر داد […]

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در روز طبیعت، بر لزوم توجه شهروندان برای افزایش ایمنی و پیشگیری از حوادث احتمالی تاکید کرد.

محمد هادی قانع رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، از اقدامات صورت گرفته در سیزدهم‌فروردین (روز طبیعت) خبر داد و گفت: علاوه بر اینکه ۲۱ ایستگاه عملیاتی سازمان آمادگی کامل دارند، ۱۰ تیم امدادرسانی و ۵ تیم موتور سوار در نقاط مختلف شهر مستقر هستند.

وی با توجه اینکه پارسال ۵۶ مورد عملیات، ۱۹ مورد حریق و ۱۷ مورد امداد انجام شد، از تمامی شهروندان و مسافران خواست نکات ایمنی را همواره مدنظر داشته باشند:

۱-از برپایی چادر در مسیل‌ها و یا کنار رودخانه‌ها پرهیز کنید و برای گرمایش خود درون چادر به هیچ عنوان از پیک نیک و یا ذغال استفاده نکنید.

۲- به دلیل پر ترافیک بودن جاده‌ها و معابر در این روز با احتیاط بیشتری برانید.

۳- از بازی کردن کودکان در کنار بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها جلوگیری کنید.

۴-از روشن کردن آتش در کنار درختان و بوته‌های خشک خودداری کنید.

۵- برای روشن کردن آتش از منقل و اجاق‌هایی که به همین منظور در بوستان‌ها تعبیه شده استفاده کنید.

۶-از انداختن شیشه و بطری‌های ضخیم داخل طبیعت خودداری کنید. این اجسام مانند یک عدسی عمل می‌کند و می‌تواند با متمرکز کردن نور خورشید باعث آتش سوزی شود.

۷- خودرو‌های خود را منظم پارک کرده و از پارک چندلایه و مسدود کردن مسیر تردد خودرو‌های امدادی بویژه آتش نشانی خودداری کنید.

این مطلب را هم ببینید
فرود اضطراری پرواز تهران - بوشهر در شیراز

۸- اگر قصد استفاده از چادر‌های مسافرتی را دارید از روشن کردن آتش و منقل داخل چادر خودداری کنید.

۹- در پایان روز حتما آتش و ذغال‌های روشن را با آب کافی خاموش کنید.

۱۰- به خاطر داشته باشید ته سیگار روشن و چوب نیم سوخته و سوختن ذغال داخل اجاق‌ها را پس از اتمام کاملا خاموش کرده و با اطمینان کامل آن را زیر خاک مدفون کنید.

۱۱- طبیعت متعلق به همه ماست، آنرا آلوده نکنیم. توصیه میشود هنگام ترک جنگل، ضایعات و زباله‌ها را داخل کیسه مخصوص ریخته و در محل مناسب خارج از جنگل بریزید.

۱۲- از روشن کردن آتش در زیر دکل های فشار قوی برق خودداری کنید که عدم رعایت این مورد می تواند فاجعه بزرگی به دنبال داشته باشد. 

۱۳- محل اطراف خود را حداقل تا فاصله ۱۰ متری از شاخ و برگ درختان خشک و خش و خاشاک پاکسازی کنید، چون در اثر گرما و کوچکترین حرارت و جرقه، سریعا آتش سوزی بوجود می‏ آید.

۱۴- یک دستگاه خاموش کننده آتش نشانی و کیف محتوی لوازم کمک‌های اولیه داشته باشند هم‌چنین از حضور در زمین‌هایی که پوشش گیاهی انبوهی دارد و شناخت کافی نسبت به آن ندارید خودداری کنید. زیرا احتمال وجود حیوانات وحشی و چاه و گودال و سقوط در آن وجود دارد.

۱۵-در زمان صاعقه پی در پی و شدید، خود را به محل امن برسانید و توقف کنید و اگر داخل اتومبیل می باشید باقی ماندن در آن ایمن تر از خارج شدن است. 

۱۶-مواظب چاه‌های روبازی که در اطراف شهر وجود دارد باشید و همیشه در فکر ایمنی و پیشگیری از خطرات باشید.

این مطلب را هم ببینید
فرهنگ پاسداری یک فرهنگ ذلت ناپذیر است

همچنین میهمانان نوروزی در صورت بروز هر گونه حادثه مراتب را سریعا با تلفن امدادی ۱۲۵ به ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی اطلاع داده و ضمن دور شدن از محل حادثه مسیر را برای ورود خودرو‌های امدادی باز نگه دارید.
انتهای پیام/م

توصیه‌های ایمنی روز طبیعت

منبع

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب