یک روز متفاوت در طبیعت
سه‌شنبه 2 آوریل 2019 2 سال قبل

یک روز متفاوت در طبیعت

شیرازی ها سیزده به در را در کنار رودها و دریاچه ها، در جنگل های سرو و بلوط و در بوستان ها وتفرجگاه های این شهر می گذرانند، با رسوم دل انگیزی که از گذشته باقی مانده است. ترکیب کاهو و سکنجبین یا کاهو ترشی یکی از خوراکی های دیرینه مردم شیراز است که در […]

شیرازی ها سیزده به در را در کنار رودها و دریاچه ها، در جنگل های سرو و بلوط و در بوستان ها وتفرجگاه های این شهر می گذرانند، با رسوم دل انگیزی که از گذشته باقی مانده است.
ترکیب کاهو و سکنجبین یا کاهو ترشی یکی از خوراکی های دیرینه مردم شیراز است که در این روز طرفداران بسیاری دارد. ناهار روز سیزدهم فروردین شیرازی ها معمولاً کوفته آلو یا تاس ‌کباب و همانند آن بوده است و کمتر کسی در این روز پلو درست می کند.
آش رشته هم همچنان از گذشته های دور یک پای سفره خوراکی های روز طبیعت به شمار می رود.
سپردن سبزه های عید به آب به منزله پیشکش به ایزد آب، آناهیتا، برای نشانه طلب باران و حاصل خیزی از رسومی است که از دوران باستان بر جای مانده است.
ساختن اجاق های سنگی در طبیعت و سبزه گره زدن نیز از لذت های یک روز زندگی در طبیعت است. گره زدن سبزه ها معمولاً به دست دختران جوان صورت می گیرد. آن ها علف یا سبزه بلندی می یابند و گره می‌زنند، در گذشته در کنار این گره حبه‌ای قند می‌نهادند و بعد نیت می کردند.
باور رایج این است که با بزرگ شدن سبزه و علف گره گشوده می شود و عقده کار های فروبسته آنان نیز گشاده خواهد شد. این مراسم از دیرباز برای شاهد قراردادن مادر طبیعت در پیوند میان زن و مرد انجام می‌شده است.
از دیگر آیین‌های مرسوم در این روز، فال‌گیری به‌خصوص با کوزه، فال‌گوش ایستادن، دروغ سیزده و بخت‌گشایی است که برخی از آن‌ها همچنان در فارس و دیگر استان‌ها رواج دارد.
نباید از یاد برد که طبیعت با آنکه آغوش خود را برای انسان ها می گشاید بسیار آسیب پذیر است و از گزند در امان نیست.
سیزدهم فروردین ماه روز آشتی با طبیعت است؛ نه روز برانگیختن قهر طبیعت. آتش افروختن بدون توجه به نکات ایمنی، از جمله محدود نکردن آن یا درست کردن آتش در زیر درختان، رها سازی زباله در تفریحگاه ها و به جای گذاشتن کیسه های پلاستیکی و دیگر وسایل یک بار مصرف که در طبیعت تجزیه پذیر نیستند، شنا کردن در نقاط ممنوعه، رهاسازی سبزه ها در مسیل رودخانه ها و رانندگی بدون توجه به قوانین و مقررات این روز را به روزی ناگوار بدل خواهد کرد.
در این ایام که به دلیل بارندگی های سراسری و پیاپی حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و آبراهه ها نقاطی بسیار خطرناک به شمار می رود، آنان که تصمیم به گذران این روز در طبیعت دارند باید اهتمام خود را برای محافظت از خود به کار بندند.
رهاسازی زباله ها در بستر رودخانه ها میتواند باعث تل انبار شدن زباله ها شود و راه گذر آب را مسدود کند و فجایعی به بار آورد که آسیب آن به دیگر انسان ها برسد.
مهم ترین نکته در حفظ سلامت خود و طبیعت در روز سیزدهم فروردین ماه در درجه اول توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی، ستاد مدیریت بحران و اداره کل حفاظت از محیط زیست است تا شیرینی این روز به تلخی بدل نشود.
براساس اعلان های سازمان هواشناسی، سه شنبه ۱۳ فروردین ماه در فارس و برخی دیگر از نقاط کشور بارانی است؛ همچنین ناپایداری های جوی به صورت وزش باد شدید، بارش باران و تگرگ، مه به ویژه در نواحی کوهستانی و گردنه ها و در برخی ساعت ها رگبار و رعد و برق پیش بینی شده است.
همچنین براساس آخرین اخبار رسیده از اداره کل هواشناسی استان فارس شدت فعالیت سامان بارشی تا صبح سه شنبه در نیمه شمالی و غربی استان فارس وجود دارد و عمده فعالیت این سامانه در مناطق جنوبی است؛ از این رو باید توجه داشت که بارش های رگباری خطر آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها را به وجود می آورند.
به دلیل شدت و میزان قابل ملاحظه بارش ها و به دنبال آن آبگرفتگی و سیلاب، توصیه می شود که مردم از اسکان و چادرزدن در کنار رودخانه ها خودداری کنند؛ همچنین به دلیل رعد و برق از رفتن به نقاط پرارتفاع بپرهیزند تا خاطره این روز به ناگواری نگراید.
۷۳۷۵/ ۲۰۲۷

این مطلب را هم ببینید
آمر به معروف، حق تجسس ندارد

منبع

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب