کد خبر : 36362
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۰۵

بوته یاس زرد پرورش دهید

بوته یاس زرد پرورش دهید

اگر نامش را هم ندانید، حتما آن را دیده اید. همان گیاهی که قبل از بهار، وقتی هیچ گیاه دیگری هنوز عرض اندام نکرده، گل‌های زردش را در همه جا پراکنده می‌کند! درسته بوته یاس زرد گل‌های گیاه زودتر از برگ‌ها آشکار می‌شوند و به همین دلیل می‌توانید بدون مزاحمت برگ‌ها به طور کامل آنها

اگر نامش را هم ندانید، حتما آن را دیده اید. همان گیاهی که قبل از بهار، وقتی هیچ گیاه دیگری هنوز عرض اندام نکرده، گل‌های زردش را در همه جا پراکنده می‌کند! درسته بوته یاس زرد

گل‌های گیاه زودتر از برگ‌ها آشکار می‌شوند و به همین دلیل می‌توانید بدون مزاحمت برگ‌ها به طور کامل آنها را ببینید و لذت ببرید. این بوته رشد سریعی دارد و شاخسارش به طور قائم رشد می‌کنند. گونه‌های مختلفی از یاس زرد وجود دارد که می‌تواند بر اساس سلیقه یکی از آنها را انتخاب کرده و بکارید. نه تنها زیبایی بهاره، که گیاه گاهی شما را با رنگ ارغوانی برگش در پاییز هم سورپرایز می‌کند.

اگر گیاه را به حال خود رها کنید و آن را هرس نکنید، ظاهری آشفته و وحشی خواهد گرفت و شاخه‌هایش از هر طرف رشد خواهند کرد. پس بهتر است برای مرتب نگه داشتنش آن را هرس کنید. البته افرادی هم هستند که همین ظاهر آشفته یاس زرد را دوست دارند. در این صورت می‌توانید گیاه را به طور کل هرس نکنید، اما با هرس می‌توان به یاس زرد شکلی که می‌خواهید هم بدهید و آن را آرایش کنید، دیگر تصمیم با خودتان است!

شرایط رشد

– نور

یاس زرد مکانی با آفتاب کامل و نور مستقیم را دوست دارد پس برای کاشت گیاه قسمتی از باغچه با آفتاب زیاد را در نظر بگیرید. البته اگر آفتاب مستقیم زیادی ندارید هم می‌توانید یاس زرد را در باغچه داشته باشید اما ممکن است گلدهی گیاه کمتر شود.

– آبیاری

گیاهانی که به تازگی کاشته اید را به خوبی آبیاری کنید تا گیاه در زمین مستقر شود. بعد از استقرار گیاه در زمین آن را به طور منظم و متعادل آبیاری کنید.

این مطلب را هم ببینید
گیاهان سمی اطراف ما

– خاک

یاس زرد به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد اما چون گیاهی سرسخت است، تا حدودی به خاک رسی هم مقاوم است.

– کود دهی

از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می‌کنند و در اختیار گیاه قرار می‌دهند برای تغذیه گیاه استفاده کنید.

چه زمانی گیاه را هرس کنیم

در ابتدا این نکته را بگوییم که حتی اگر نمی‌خواهید گیاه را هرس کنید، بهتر است حواس‌تان به آن باشد چرا که در صورتی که یکی از شاخه‌ها با زمین تماس پیدا کند، می‌تواند ریشه تولید کرده و خود گیاهی جدید را تولید کند. پس اگر نمی‌خواهید گیاه‌تان از این اندازه‌ای که هست گسترده تر شود، لااقل باید این شاخه‌ها را از بین ببرید و یا آنها را از گیاه جدا کرده و در مکانی دیگر بکارید و به این روش گیاه را تکثیر هم بکنید. این بسته به فضایی که دارید و نظر خودتان دارد.

بهتر است هرس یاس زرد را درست بعد از تمام شدن گلدهی آنها در بهار انجام دهید، چرا که گل‌های گیاه بر روی شاخه‌هایی که تازه سال قبل رشد کرده اند درخواهند آمد. اگر هرس را خیلی زود و یا خیلی دیر انجام دهید، مقداری از گل‌های گیاه را از دست خواهید داد و منظره‌ باغچه‌تان به آن زیبایی که انتظار داشتید نخواهد شد.

هرس را با کوتاه کردن یک سوم تا یک چهارم قدیمی ترین شاخه‌ها شروع کنید. این شاخه‌ها را درست تا نزدیکی سطح زمین کوتاه کنید. با این کار گیاه را به رشد بیشتر و پرپشت شدن تشویق می‌کنید. به غیر از این، می‌توانید به طور انتخابی مقداری از شاخه‌های جدید را هم هرس کنید تا به گیاه فرم دهید.

این مطلب را هم ببینید
گیاهی که در زمستان گل می‌دهد!

این را در نظر داشته باشید که هرس هر ساله یاس زرد، یک کار اجباری است. اما اگر دوست دارید یاس زردتان فرم وحشی رشد خود را حفظ کند بین هرس‌هاتان چند سال فاصله بیاندازید.

تکثیر

همانطور که گفتیم شاخه‌های گیاه با برخورد با سطح زمین ریشه خواهند داد و می‌توان از این شاخه‌های ریشه داده برای تکثیر استفاده کرد. البته می‌توانید خودتان هم شاخه‌های گیاه را زیر خاک کنید و بعد از ریشه دهی آنها را تکثیر کنید.

وقتی شاخه گیاه ریشه داد آن را به وسیله چاقوی باغبانی یا هر چاقوی تیز و استریلی از گیاه جدا کنید. گلدانی را با خاکی تازه و با زهکشی خوب پر کنید و این شاخه‌های ریشه داده را در آن بکارید. تا زمانی که شاخه‌ها در گلدان مستقر شوند آنها را به خوبی آب دهید. بعد از استقرار گیاه، گلدان را در مکان پر نوری قرار دهید و آبیاری را کمتر کنید. می توانید شاخه‌های ریشه داده را مستقیما در زمین باغچه هم بکارید.

منبع

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.