کد خبر : 37728
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۸

مدل رتبه بندی دانشگاه های سبز ایران در شیراز رونمایی شد

مدل رتبه بندی دانشگاه های سبز ایران در شیراز رونمایی شد

_ نخستین مدل ملی تراز سبز ایران با هدف رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه ها از نظر تلاش برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی در دانشگاه شیراز رونمایی شد. در شیراز رونمایی شد.

به به گزارش سایت شیرازنیوز به نقل از ایرنا، مدل تلفیقی-تطبیقی رتبه بندی و ارزیابی دانشگاه های سبز که با عنوان مدل ‘تراز’ شناخته می شود، توسط کارگروه تدوین مدل ارزیابی دانشگاه شیراز و با نظارت مدیریت طرح های عمرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بخش در شیراز و با محوریت دانشکده هنر و معماری دانشگاه این شهر تدوین شده است.
مدل ارزیابی موسسات آموزشی کشور با رویکرد مدیریت سبز، مدل تراز سبز نامیده می شود. این مدل با هدف کاهش اثرات مخرب در محیط زیست و ارتقای جایگاه دانشگاه ها در گسترش دید جامعه نسبت به جنبه‌های مختلف مدیریت سبز شکل گرفته است.
بخش‌های اصلی مدل تراز سبز در سه بخش مدیریت محیط زیستی سبز، مدیریت علوم سبز و مدیریت فرهنگی اجتماعی سازمان طرح شده است.
دانشگاه سبز نیز رویکردی است که در ذیل مفهوم توسعه پایدار مطرح شده و بیانگر مسئولیت خطیر آموزش عالی در این زمینه است. هدف اولیه توسعه دانشگاه سبز کاهش اثرات مخرب محیط زیستی ناشی از مصرف زیاد برق، گاز، آب و سایر منابع است.
پسماند ناشی از این حجم فعالیت به مصرف نیز قابل توجه است که در صورت عدم مدیریت صحیح باعث آلودگی می‌شود.

** مدل تراز سبز چگونه شکل گرفت
عضو هیات علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز چهارشنبه در آیین رونمایی از این مدل با تاکید بر این که ‘دانشگاه‌ها وظیفه دارند نسبت به محیط بیرونی و اجتماع حساس باشند’ گفت: در شیراز بیش از ۵۰۰ هزار متر مربع مساحت ساخت و ساز شده وجود دارد که همین وسعت اهمیت مدیریت سبز و توجه به محیط زیست و نیز رواج سواد سبز را ضروری می‌کند.
کاوه فتاحی افزود: در شورای فضای سبز دانشگاه‌ها که زیر نظر وزارت علوم تشکیل شد، موضوع تشکیل مدلی جهانی برای ارزیابی عملکرد دانشگاه‌ها در حوزه فضای سبز مطرح شد و براساس آن قرار شد مدلی بومی برای گسترش فضای سبز دانشگاهی و نیز اقدام در راستای حفظ محیط زیست و دستیابی به انرژی‌های پاک طراحی شود.
فتاحی با بیان اینکه طرح دانشگاه شیراز از میان دانشگاه‌های داوطلب در این زمینه مورد تایید وزارت علوم قرار گرفت، افزود: این طرح در اسفند ۹۵ به قراردادی پژوهشی بدل شد که براساس آن کارگروه تراز سبز در دانشگاه شیراز شکل گرفت.
وی ادامه داد: در این کارگروه استادان، دانش‌آموختگان مقطع تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دکتری رشته‌های مختلف از جمله آب، پسماند، محیط‌زیست، انرژی و ترافیک عضویت داشتند که در نهایت به طراحی مدل ملی تراز سبز ایران انجامید.
عضو هیات علمی دانشگاه شیراز بیان کرد: براساس این مدل، سامانه‌ای در اسفند ۹۷ طراحی شد که در سایت وزارت علوم قرار گرفت و برمبنای آن همه دانشگاه‌های کشور ملزم شده‌اند تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه آن را به صورت خوداظهاری پر کنند و وضعیت محیط زیستی دانشگاه خود را شرح دهند.
فتاحی با تاکید بر اینکه این ارزیابی‌ بر رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های کشور تاثیرگذار است، گفت: بخشی از اعتبارات دانشگاه‌ها براساس این رتبه بندی به دانشگاه‌ها تعلق خواهد گرفت، این اعتبار در سال گذشته ۲۸ میلیارد تومان برای همه دانشگاه‌ها بوده است و برای سال ۹۹، ۸۴ میلیارد تومان تخمین زده شده است.
وی با بیان اینکه دانشگاه شیراز دو سال متوالی به عنوان دانشگاه سبز کشور شناخته شده است، اعلام کرد: این دانشگاه طی تفاهمی با وزارت آموزش و پرورش در حال تهیه دستور‌العمل برای مدارس سبز کشور است.

این مطلب را هم ببینید
توقیف احشام ۵ میلیاردی در فراشبند

** معیارهای دانشگاه سبز
دیگر عضو هیات علمی دانشگاه شیراز نیز در این نشست درباره نحوه عملکرد این طرح گفت: این سامانه داده‌های دانشگاه‌ها را درخصوص مساحت زمین‌های آن‌ها، فضای سبز، مدیریت سبز و استفاده از انرژی‌های پاک دریافت می‌کند و امکان سنجش دانشگاه‌ها را با خود آن‌ها و دیگر دانشگاه‌ها فراهم می‌آورد.
مریم اختیاری بیان کرد: حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری، مساحت زمین‌های زیرکشت، فعالیت‌های فرهنگی درزمینه محیط زیست، ایجاد ارتباط بین حوزه صنعت و دانشگاه در راستای تشویق به استفاده از انرژی‌های پاک و مسائل اینچنینی در مدل یادشده گنجانده شده است.

** یادآوری اهمیت محیط مناسب برای دانشگاهیان
همچنین رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز نیز در این نشست عنوان کرد: مدل ملی تراز، افتخاری برای دانشگاه شیراز به شمار می‌رود و امروز باید در همه دانشگاه‌های کشور عملیاتی شود.
محمدرضا بذرگر خاطرنشان کرد: همه دانشگاه‌ها موظف هستند براساس این مدل به موضوع فضاهای سبز پایدار، موضوع زندگی بهتر برای دانشجویان و استادان در محیط‌های دانشگاهی و ایجاد آرامش و نشاط برای آنان رسیدگی کنند.
سهند لطفی، معاون پژوهشی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز نیز در این نشست با بیان اینکه ارزشمندی این طرح به عنوان یک پژوهش و رقابت دانشگاهی در زمینه به کرسی نشاندن اصل توسعه پایدار در نظام برنامه‌ریزی ایران است، گفت:ابلاغ این مدل ثابت کرد توسعه در ایران باید مسئولانه و باتوجه به ابعاد گوناگون صورت گیرد که نویدبخش تاثیر فعالیت مستمر علمی است.
۷۳۷۵/ ۲۰۲۷

منبع

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.