کارشناس تغذیه علوم پزشکی شیراز:
شام نخوردن راندمان بدن را برهم می‌زند
شنبه 12 ژانویه 2019 2 سال قبل

کارشناس تغذیه علوم پزشکی شیراز: شام نخوردن راندمان بدن را برهم می‌زند

[ad_1] یک کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید دارد که اگر افراد بدون صرف شام به رختخواب بروند، راندمان بدن برهم خورده و در دراز مدت عوارضی برای فرد ایجاد خواهد شد. به گزارش ایسنا منطقه فارس، نسیم بهادری شنبه ۲۲ دیماه در حاشیه یک کارگاه تغذیه به خبرنگاران گفت: بدن انسان در تمام […]

[ad_1]

یک کارشناس تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید دارد که اگر افراد بدون صرف شام به رختخواب بروند، راندمان بدن برهم خورده و در دراز مدت عوارضی برای فرد ایجاد خواهد شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، نسیم بهادری شنبه ۲۲ دیماه در حاشیه یک کارگاه تغذیه به خبرنگاران گفت: بدن انسان در تمام شبانه روز نیازمند مصرف کالری و انرژی است، بنابراین تمام افراد حتی در زمان خواب هم باید نیاز بدنشان به انرژی را تامین کنند.

او گفت: افرادی که برای کاهش وزن شام را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند باید ابتدا با زیان‌های خوابیدن با شکم خالی را بدانند و بعد در این مورد تصمیم بگیرند؛ قطعا ضررهای این روش از فواید آن بیشتر است.

بهادری گفت: کم خوابی، کاهش سوخت و ساز بدن، افزایش اشتها، تضعیف سیستم ایمنی بدن و افزایش خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان ها و دیابت از زیان های نخوردن شام به شمار می‌رود.

این کارشناس تغذیه اضافه کرد: گرسنگی باعث می شود به راحتی به خواب نرویم، احساس گرسنگی، مغز را هوشیار نگه می دارد که این امر باعث جلوگیری از خواب کافی و عمیق می شود .

بهادری افزایش وزن را از دیگر عوارض حذف وعده غذایی شام برشمرد و اضافه کرد: گرسنگی طولانی مدت باعث اُفت قند خون و تمایل به خوردن هر غذایی می شود، بنابراین احساس گرسنگی احتمال پرخوری در وعده غذایی صبح را بالا می برد که این مساله نیز باعث افزایش قند خون می شود و در بقیه ساعت های روز، سوخت و ساز بدن را درگیر یک چرخه معیوب می کند، بنابراین بهتر است پیش از خواب یک لیوان شیر کم چرب بخوریم تا روز بعد را با پرخوری شروع نکنیم .

این کارشناس تغذیه، خوابیدن با معده خالی را موجب از دست دادن آن دسته از مواد مغذی در بدن دانست که برای تبدیل شدن پروتئین به عضله ضروری هستند و در این حالت بدن برای کسب انرژی، شروع به تخریب عضلات می کند .

بهادری، تعیین یک برنامه منظم غذایی برای دستیابی به اندامی مناسب را بسیار موثر دانست و یادآور شد: اگر وعده شام به صورت سبک و زودهنگام میل شود، صبح گرسنه از خواب بیدار شده و آمادگی آن را داریم که یک صبحانه کامل میل کنیم .

او صبحانه سرشار از فیبر و پروتئین را موجب سیری طولانی مدت خواند و آن را در فرآیند کاهش وزن و سبک زندگی سالم، به دلیل جلوگیری از زیاده روی در خوردن موثر دانست .

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز تاکید کرد: زمانی که بدون شام به رختخواب می رویم، سطح سروتونین یعنی همان هورمون تنظیم رفتار، دچار نوسان می شود و این مساله روی بخش های کنترل خشم در مغز اثر می گذارد، بنابراین اگر بدون صبحانه در حالی که شب گذشته هم گرسنه خوابیده ایم به سر کار برویم، بدخُلق می شویم.

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
آغاز به کار ۳۰ شعبه مرکز تخصصی بهار نکو در فارس

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب