"گال"؛ نشانه‌ها و درمان
شنبه 12 ژانویه 2019 2 سال قبل

"گال"؛ نشانه‌ها و درمان

[ad_1] “گال” یک بیماری پوستی محسوب می‌شود که عامل ایجاد آن انگلی به نام “سارکویس اسکابئی” از رده عنکبوتیان با اندازه‌ای بین نیم تا یک میلیمتر و به رنگ سفید یا بی رنگ است و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود. به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از علوم پزشکی شیراز، این بیماری پوستی، […]

[ad_1]

“گال” یک بیماری پوستی محسوب می‌شود که عامل ایجاد آن انگلی به نام “سارکویس اسکابئی” از رده عنکبوتیان با اندازه‌ای بین نیم تا یک میلیمتر و به رنگ سفید یا بی رنگ است و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از علوم پزشکی شیراز، این بیماری پوستی، انتشاری جهانی دارد و ابتلا به آن در تمام گروه‌های سنی و جنسی و در اکثر جوامع انسانی دیده می‌شود.

یک کارشناس حشره شناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص این بیماری گفت: این بیماری در هر دو جنس (مردان و زنان) به طور مساوی بروز می کند؛ در گذشته در مناطقی که فقیر بودند یا سطح بهداشتی پائینی داشتند، یا در زمان رخداد جنگ و زلزله، سیل و قحطی در اردوگاه ها و دیگر مراکز تجمع انسانی بروز بیشتری از این بیماری دیده می‌شد اما امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته به صورت بومی و اندمیک وجود دارد .

زهرا سلطانی ادامه داد: انگل پس از نشستن بر روی پوست شروع به حرکت کرده و پس از پیدا کردن محل مناسب، به کمک قطعات دهانی و پاهای جلویی پوست را سوراخ کرده و در لایه اپیدرم پوست حفره تونل مانندی ایجاد می کند و برای تغذیه، بافت های بدن فرد را هضم کرده و از آب میان بافتی استفاده می کند .

او گفت: تماس فرد سالم با فرد آلوده، خوابیدن در بستر فرد آلوده، دست دادن و در آغوش کشیدن فرد آلوده به گال، زندگی در محیط های اجتماعی شلوغ، انتقال از راه پوشاک و به ویژه لباس های زیر و لباس خواب، ملحفه، پتو، کیسه خواب و بالش، استفاده از لوازم شخصی فرد آلوده مانند حوله و کیسه حمام و صابون، انتقال در آرایشگاه ها، از راه بازی کودکان با یکدیگر و به ویژه در مهدکودک ها و وسایل اسباب بازی، پرستاری از اشخاص آلوده و تجمع افراد در یک محل، بیشترین نقش را در انتقال بیماری بر عهده دارد .

سلطانی، خارش شدید شبانه که در محیط گرم از شدت بیشتری برخوردار است، چند شکلی بودن ضایعات که در مراحل اولیه به شکل حرف S   انگلیسی و دارای رنگ صورتی، سفید یا تیره و مختصری برآمده است را از نشانه‌های ابتلا به گال عنوان و اضافه کرد: اغلب این بیماری به صورت یک نقطه تیره رنگ که در انتهای کانال و زیر پوست به چشم می خورد و وجود ضایعات به طور معمول روی مچ، کناره دست ها و پاها، فواصل بین انگشتان، زیر بغل و پستان ها، سرین، اسکروتوم و دستگاه تناسلی مردان مشاهده می شود .

این کارشناس حشره شناسی علوم پزشکی شیراز افزود: ضایعات در کودکان در کف دست و پا دیده می شود و در شیرخواران و افراد مسن، سر و گردن را نیز ممکن است درگیر کند .

او، درمان گال را استفاده از کرم «پرمترین» ۵ درصد، لوسیون «لیندان» یک درصد و قرص «ایورمکتین» ۳ میلی گرم و ۶ میلی گرم عنوان کرد که بر اساس دستورالعمل وزارت بهداشت تجویز می شود .

سلطانی تاکید کرد: کسانی که تماس بدنی نزدیک با افراد آلوده داشته اند باید بدون توجه به وجود یا نبود تظاهرات بالینی به طور همزمان درمان شوند ؛ لذا افراد با مشاهده هرگونه نشانه‌ای از ابتلا به این بیماری، به نزدیکترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
رئیس جهاددانشگاهی فارس خبر داد:برگزاری اختتامیه دومین جشنواره دانشجویی شعر باران در شیراز

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب