کرم گلوگاه مانع صادرات انار استهبان شده است
سه‌شنبه 21 می 2019 2 سال قبل

کرم گلوگاه مانع صادرات انار استهبان شده است

شیراز- ایرنا – مدیر جهاد کشاورزی استهبان گفت: کرم گلوگاه از آفاتی است که افزون بر نابودی انار موجب صادر نشدن آن از این شهرستان شده است.

مهدی اعیان منش سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد:وسعت انارستان های استهبان ۲۰۰۰ هکتار است و سالانه ۴۰ هزار تن انار از این باغ ها برداشت می شود.
مدیر جهاد کشاورزی استهبان گفت: کرم گلوگاه علاوه بر درختان انار به درختان انجیر، انگور، پسته ، گردو ، بادام نیز خسارت وارد می کند که به طورمتوسط ۲۵ الی ۳۰ درصد محصول در اثرحمله این آفت ازبین می رود و می تواند تا ۸۰ درصد از محصول را از بین ببرد.
اعیان منش خطاب به باغداران استهبان گفت: در باغ هایی که با تنش آبی شدید مواجه هستند میوه های ترکیده و آلوده به کرم گلوگاه جمع آوری و منهدم شوند زیرا هریک از انارها در حکم تله ای است که تعداد زیادی از لاروهای آفت در آن اجتماع کرده است.
وی اضافه کرد: مبارزه با این آفت با استفاده از سموم شیمیایی تاثیر مثبت ندارد و عملا هیچ فایده ای نخواهد داشت چون لارو درون پرچم هاست و از تماس سم در امان خواهد بود و با توجه به وجود شرایط مساعد از نظر حرارت و رطوبت در باغ ها، روند پوسیدگی به سرعت ادامه می یابد.
مدیر جهاد کشاورزی استهبان گفت: ایجاد لکه های زرد تا قهوه ای و سپس لکه های له شده سیاه رنگ، علائم آلودگی روی میوه انار است.
اعیان منش گفت: انارهای پوسیده یا باقی مانده در باغ ها، منازل و انبارها پس از جمع آوری باید به خارج ازباغ انتقال داده شود و در محل مشخصی آن را سوزاند.
وی ادامه داد:حذف پرچم های انار در جلوگیری از آلودگی میوه موثر و قابل توصیه است؛ بهترین زمان حذف پرچم ها در اوایل خردادماه ( زمان دقیق عملیات در مناطق مختلف، حدود دو الی سه هفته پس از اوج گلدهی درختان و یا ۵ الی ۶ هفته پس از ظهور اولین گل انار) است.
وی گفت: استفاده از رهاسازی زنبور تریکوگراما درباغ های انار که این زنبور با قراردادن تخم خود داخل تخم آفت کرم گلوگاه انار باعث از بین رفتن تخم ها می شود و به ویژه رهاسازی های قبل از برداشت محصول، علاوه بر کاهش جمعیت آفت درباغ، در کاهش انتقال آفت به انبار و در نتیجه کاهش پوسیدگی میوه در انبار موثر است.
انار شهرستان استهبان در مناطق خیر و ایج کاشته می شود و از نوع رباب و فاروق است.
استهبان در ۱۶۰ کیلومتری شرق شیراز است.
۷۳۷۹ / ۱۸۷۶

این مطلب را هم ببینید
مه گرفتگی شدید در محور‌های دشت ارژن و خرم بید

منبع

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب