کد خبر : 39654
تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 می 2019 - 11:16

متولیان قضائی استان فارس مانع شکل‌گیری ناامیدی در افکار عمومی باشند

متولیان قضائی استان فارس مانع شکل‌گیری ناامیدی در افکار عمومی باشند

دبیر تشکل آرمان دانشگاه شیراز از امام جمعه شیراز درخواست کرد تا با ارشاد متولیان قضائی استان فارس در جهت مقابله با تخلفات و مفاسد دستگاه‌های وابسته به حاکمیت مانع از شکل‌گیری فضای ناامیدی در افکار عمومی شوند.

به گزارش سایت شیرازنیوز به نقل از فارس از شیراز، در دیدار تشکل‌های دانشجویی با آیت‌الله دژکام نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، رحیم خدابخشی دبیر تشکل آرمان (عدالتخواه) دانشگاه شیراز نیز سخنانی را ارائه کرد که متن آن بدین شرح است.

   با پایان دهه‌ای که رهبر معظم انقلاب آن را دهه‌ی‌ پیشرفت‌ و‌‌ عدالت نامیده بودند، لازم است یک ارزیابی کلان نسبت به وضعیت تحقق‌ عدالت در شیراز و استان فارس در دهه‌ی گذشته داشته باشیم. متأسفانه با وجود سیاست‌های کلی نظام و تاکیدات امام جمعه‌ی فقید و حضرتعالی مبنی بر لزوم توجه به مناطق‌ محروم شیراز و جلوگیری از گسترش شکاف‌ طبقاتی بین مناطق مختلف شهر، روندی که شیراز در دهه‌ی گذشته طی کرده و همچنان با قدرت آن را ادامه می‌دهد، بی‌توجهی به مناطق‌ جنوبی شهر و توسعه‌ی‌ افسارگسیخته‌ی مناطق مرفه شهری است. به باور ما ادامه‌ی روند کنونیِ توسعه شیراز، جدای از آنکه با مبانی اعتقادی و گفتمانی انقلاب اسلامی مبنی بر توجه بیشتر به محرومان و مستضعفان منافات دارد، چالش‌های اجتماعی و حتی امنیتی متعددی را شکل خواهد داد. چالش‌هایی که البته به هنگام وقوع (همچون سیل شیراز) تمامی بسترسازان آن، از زیرِ بار پذیرش ِمسئولیت آن شانه خالی خواهند کرد. 

پاسخگویی به جای بازداشت دانشجویان

در آخرین ماه‌های سال پایانی دهه‌ی پیشرفت و عدالت کار در این شهر به جایی رسید که در اقدامی غیر قانونی، حتی اجازه‌ی بازدید دانشجویان از مناطق‌محروم شهر همچون سعدی هم داده نمی‌شد. کار به جایی رسیده که آقایان خودشان که به مناطق محروم سرکشی نمی‌کنند هیچ! حتی اجازه‌ی سرکشی دانشجویان به مناطق محروم شیراز را هم نمی‌دهند. کار به جایی رسیده که وقتی دانشجویان انقلابی به دادخواهی رفتگران‌ مستضعف‌ شهر‌‌ جدید‌ صدرا می‌روند، مسؤولین مربوطه به جای پاسخگویی، به سازماندهی اعوان و انصار خود جهت ایجاد درگیری و بازداشت‌ دانشجویان روی می‌آورند. اینها نشانه‌های نگران کننده‌ای است، نشانه‌هایی نگران کننده نه تنها از دوری از آرمان‌های انقلاب، که از ابتدائیات وظایف یک مسؤول است والبته اگر گمان برده‌اند می‌توانند با این اقدامات نابخردانه صدای‌ دانشجو را قطع کنند از همین جا بدانند که سخت در اشتباه‌اند.

این مطلب را هم ببینید
اعزام دانشجویان دختر علوم پزشکی شیراز به المپیاد ورزش ‌های همگانی

شفافیت صرفاً در حد شعار

 ️شفافیت و مقابله‌ی‌ با‌ تعارض‌ منافع اصل اساسیِ مبارزه با فساد است. جای بسی تاسف است که نمایندگان‌ شیراز در مجلس شورای اسلامی با وجود همه‌ی شعارها و بلوف‌های صدمن یک غاز سیاسی ، هنوز حاضر نیستند حتی رأی خود را برای موکلانشان شفاف سازند. با وجود آنکه شعار می‌دهند دانستن حق مردم است، مردم هنوز نمی‌دانند وکلایشان به چه رای می‌دهند؟ چگونه رای می‌دهند؟ برای این حق الوکاله ماهی چقدر می‌گیرند؟ آیا غیر از وکالت عموم مردم در مجلس، در گوشه و کنار، وکالت خصوصی هم برای واردات و مجوز ساخت‌وساز و … می پذیرند یا نه؟

مانند همین مسئله راجع به شورای‌ شهر نیز صدق می‌کند. اگرچه شورای شهر مصوبه‌ای به اسم شفافیت را به تصویب رساند، اما متن مصوبه بیشتر به تمسخر‌ شفافیت و مقابله با تعارض منافع شبیه بود تا خود آن!

لزوم ورود جدی امام جمعه شیراز در مسائلی که آینده شهر را می‌سازد

نتیجه‌ی این تعارض منافع‌ها در شیراز تخریب‌ باغات‌ شهر، ساخت برج‌های‌ تجاری، ساخت سد تنگ سرخ در بالادست شهر می‌شود و واگذاری پروژه‌ها به شرکت‌های شاغلین شهرداری و مفسده‌های متعددی که همگی شاهد آن بوده‌اند و بوده‌ایم و راست و چپ هم ندارد.

مطالبه‌ی ما از حضرتعالی ورود جدی و فنی به مسائلی است که آینده شهر را می‌سازد. یقینا تریبون نماز جمعه و پشتوانه‌ی مردمی حضرتعالی می‌تواند معادلات شهر را به نفع مردم تغییر دهد.

شیراز، از زخم‌های فرهنگی به جای مانده از دوران طاغوت همچنان در رنج است. رهبری حکیم انقلاب در نامگذاری شیراز به عنوان سومین حرم اهلبیت(ع)، خط بطلانی بر برنامه‌ریزی‌های فرهنگیِ غلطِ بعد از جنگ در این شهر کشیدند. سیاستگذاری فرهنگی در این شهر باید توسط کسانی انجام شود که به راهبرد فرهنگی شیراز، سومین حرم اهلبیت(ع) و لوازم تحقق آن عمیقا باورمند باشند.

این مطلب را هم ببینید
هدف از همایش ریحانة ‌النبی، جاودانه‌ کردن تفکر فاطمی است

سیاستگذاری فرهنگی استان فارس با مشارکت فعالان فرهنگی نه سیاسیون

سیاستگذاری فرهنگی در شورای فرهنگ عمومی استان باید به گونه‌ای باشد که این راهبرد کلان، در عمل و نه فقط در جلسات سخنرانی، محقق شود. پرواضح است که تحقق چنین اهداف و آرمان‌هایی انسان‌های آرمانخواه خاصِ خود را می‌طلبد. امری که در شورای فرهنگ عمومی استان مورد غفلت واقع شده و جوانان مجاهد فرهنگی شهر در جلسات سیاستگذاری جایی نداشته و افرادی بعضاً سیاسی کار بخاطر جایگاه حقوقیشان جای آنان را گرفته‌اند. از حضرتعالی به عنوان رئیس شورای فرهنگ عمومی استان می‌خواهیم که تدبیری لحاظ کنید تا سیاستگذاری فرهنگی استان با مشارکت فعالان فرهنگی و خبره‌ی این حوزه انجام گیرد نه مشارکت سیاسیونی که مشارکتشان در عرصه‌ی فرهنگ، از این جلسه تا جلسه‌ی بعد است.

اخراج دغدغه‌مندان انقلاب از حوزه هنری فارس

حوزه‌ هنری‌ انقلاب‌ اسلامی فارس که درواقع باید محل امنی برای تمام هنرمندان انقلابی استان باشد، متأسفانه شاهد اتفاقاتی بوده که در عمل باعث شده جمعی از دغدغه‌مندان شایسته عرصه انقلاب از این محل طرد بشوند. متأسفانه در دوران ریاست فعلی حوزه‌ هنری مشخصا از سال ۹۵ تاکنون شاهد اخراج و کنار گذاشتن حدود سی‌ نفر از دغدغه‌مندان عرصه هنر انقلاب بوده ایم. گزارش‌های تاسف باری هم مبنی بر نمایش فیلم‌هایی در راستای سند ۲۰۳۰ در این حوزه داشتیم که لازم است توسط مسئولان پیگیری شود. 

عدم ورود دادستانی شیراز به تخلفات منتشر شده

در فضای رسانه‌ای استان گزارش‌های مستندی راجع به برخی تخلفات ( نظیر اتاق‌ بازرگانی استان، برخی قراردادهای‌ شهرداری و نیز واگذاری مجمتع‌ ایثار بنیاد شهید که فلسفه تأسیس آن خدمت‌رسانی به جانبازان بوده اما اکنون به نهادهای مختلف اجاره داده شده و به محل درآمدزایی برای بنیاد‌ شهید بدل گشته و …) منتشر شده است، لکن علیرغم آنکه افکار عمومی انتظار برخورد با این مسائل را دارد، دادستانی هیچ پیگیری‌ای نسبت به این تخلفات انجام نداده است. وقتی دادستانی که باید مدعی‌العموم باشد راجع به تخلفات سازمان‌ها سکوت پیشه می‌کند، امید مردم برای اصلاح امور به ناامیدی بدل می شود.

این مطلب را هم ببینید
سیگار‌های قاچاق میلیاردی توقیف شدند

دادستانی، به عنوان مدعی‌العموم باید در صف اول مقابله با تخلفات و مفاسد دستگاه‌های وابسته به حاکمیت باشد. از حضرتعالی انتظار می‌رود به عنوان نماینده ولی فقیه در استان، با ارشاد دستگاه قضائی استان، مانع از شکل گیری فضای ناامیدی در افکار عمومی شوید، البته امیدواریم مسؤولان قضائی استان راهکار جلوگیری از یأس اجتماعی را در محاکمه مفسدان و متخلفان جستجو کنند نه محاکمه رسانه ها!

انقلاب هم چنان از حمایت عمیق توده‌های مردم برخوردار است. حامیان انقلاب هم تنها در یک جریان سیاسی نیستند. این شهر جوانان انقلابی پای کارِ بسیاری دارد که بر خلاف سیاسیون اهل حرف، شایستگی‌های خود را در میدان عمل به اثبات رسانیده‌اند. انشاالله در گام‌ دوم‌ انقلاب اسلامی، شاهد توجه و اعتماد لازم به جوانان شهر و استان باشیم.

انتهای پیام/

منبع

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.