معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد:
هنگام تولد ۲ تا ۳ درصد اختلالات ژنتیکی بروز می‌کند
یکشنبه 13 ژانویه 2019 2 سال قبل

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد: هنگام تولد ۲ تا ۳ درصد اختلالات ژنتیکی بروز می‌کند

[ad_1] معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: میزان بروز اختلالات ژنتیکی هنگام تولد ۲ تا ۳ درصد است حال آنکه این اختلالات بخش قابل توجهی از مرگ‌های دوره نوزادی را شامل می‌شود. به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از علوم پزشکی شیراز، عبدالرسوم همتی با بیان اینکه بیش از یک چهارم تمام پذیرش […]

[ad_1]

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: میزان بروز اختلالات ژنتیکی هنگام تولد ۲ تا ۳ درصد است حال آنکه این اختلالات بخش قابل توجهی از مرگ‌های دوره نوزادی را شامل می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از علوم پزشکی شیراز، عبدالرسوم همتی با بیان اینکه بیش از یک چهارم تمام پذیرش های بیمارستانی گروه سنی کودکان مربوط به اختلالات ژنتیکی است، گفت: داده های نظام مراقبت مرگ کودکان در کشور نشان می دهد بعد از سوانح و حوادث، ناهنجاری های مادرزادی و اختلالات ژنتیکی، دومین علت مرگ کودکان است .

او سندرم داون را شایع ترین اختلال کروموزمی معرفی و اضافه کرد: بروز سندرم داون به طور متوسط یک مورد در هشتصد تا هزار تولد است و انتظار می رود سالانه بیش از ۱۰۰ نوزاد مبتلا به سندرم داون در استان متولد شوند .

همتی با بیان اینکه برنامه های غربالگری سندرم داون بر اساس شیوه نامه اداره مادران، از سال ۱۳۸۴ آغاز شده است، ادامه داد: اقدامات اجرایی این شیوه نامه در قالب برنامه ژنتیک اجتماعی، از سال ۱۳۹۵ در استان در حال انجام است .

او افزود: بر اساس این برنامه، هدف، پیشگیری از تولد نوزاد مبتلا به سندرم داون و استراتژی های برنامه شامل آموزش گروه هدف، غربالگری و تشخیص و مشاوره و مراقبت ژنتیک است .

همتی گروه هدف اجرای برنامه ساماندهی غربالگری سندرم داون را مادران باردار در استان عنوان کرد که از خدمات استاندارد این برنامه در قالب یکی از خدمات برنامه ژنتیک اجتماعی بهره مند می شوند .

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به تشکیل چهارمین کمیته ژنتیک اجتماعی استان با حضور دکتر سید منصور کشفی مشاور عالی رئیس دانشگاه و دیگر اعضا، با محوریت سندرم داون، گفت: سمینار آموزشی برنامه غربالگری سندرم داون، بیست و هفتم دی، در سالن سعدی مجتمع فرهنگی ورزشی ولایت و با حضور متخصصان زنان و زایمان، متخصصان رادیولوژی، متخصصان پاتولوژی، دکتری علوم آزمایشگاهی، ماماها و پزشکان مشاوره ژنتیک مراکز ازدواج برگزار می شود .

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
پایان نامه‌های دانشجویان گرایش های فیزیک کاربردی شود

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب