رئیس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز:
سرطان سینه شایعترین سرطان در زنان ایرانی است
یکشنبه 13 ژانویه 2019 2 سال قبل

رئیس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز: سرطان سینه شایعترین سرطان در زنان ایرانی است

[ad_1] رئیس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز گفت: در ایران نیز مانند دیگر نقاط جهان سرطان سینه شایعترین سرطان بانوان و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در این گروه است. به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از علوم پزشکی شیراز، احمد رضازاده در همایش سلامت زنان، گفت: زنان حدود نیمی از […]

[ad_1]

رئیس مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز گفت: در ایران نیز مانند دیگر نقاط جهان سرطان سینه شایعترین سرطان بانوان و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در این گروه است.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از علوم پزشکی شیراز، احمد رضازاده در همایش سلامت زنان، گفت: زنان حدود نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند که علاوه بر خود، مسئول سلامت فرزندان و خانواده نیز هستند؛ بنابراین سلامت آنان تأثیر به سزایی بر سلامت فرزندان، خانواده و جامعه پیرامون آنها دارد .

وی یکی از عوامل نگران‌ کننده در سلامتی بانوان را سرطان‌های شایع، به ویژه سرطان سینه عنوان کرد که در اغلب کشورهای دنیا به عنوان شایع‌ ترین سرطان در بانوان و عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در آنان شناخته شده است .

رضازاده افزود: در ایران نیز این بیماری در صدر سرطان‌ های بانوان قرار دارد و بروز آن در حال افزایش است و مرگ و میرهای ناشی از آن، عواقب بسیاری برای خانواده و جامعه به همراه دارد .

استاد دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س) نیز با بیان نشانه‌های هشداردهنده سرطان سینه، به وجود توده در سینه یا زیر بغل، تغییر در شکل، نبود قرینگی، سفتی سینه، تغییرات پوستی سینه مانند پوست پرتقالی، زخم پوست، پوسته پوسته شدن و اگزمای پوست، تغییرات نوک سینه مانند فرورفتگی یا خراشیدگی اشاره کرد .

فاطمه رحمانیان به ترشح نوک سینه به عنوان نشانه‌ای دیگر از بیماری سرطان سینه اشاره و اضافه کرد: چنانچه این نشانه در یک سینه مشهود بوده و از یک مجرا باشد نه چند مجرا، ترشح خود به خودی و ادامه دار باشد، در هنگام معاینه ترشح وجود داشته باشد و کبود یا خونی باشد، باید مورد پیگیری قرار گیرد .

مسئول واحد سلامت خانواده و جمعیت مرکز بهداشت شهدای والفجر نیز مهم‌ترین توصیه های خودمراقبتی برای پیشگیری از سرطان سینه را داشتن وزن متعادل، پرهیز از مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده، نمک زده، آماده و حاوی مواد نگهدارنده، پرهیز از مصرف ترشی و کنسروها یا کاهش مصرف آنها، افزایش مصرف میوه، سبزی، غلات و گوشت ماهی در رژیم غذایی عنوان کرد .

مهنوش طینوش از بانوان خواست تا روزانه، دست کم ۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشند، از مصرف الکل و سیگار پرهیز کنند، در صورت دارا بودن فرزند شیرخوار، شیردهی از سینه را مورد توجه قرار دهند و با کارشناسان مرکز بهداشتی درباره خطرات و مزایای حاصل از مصرف هورمون های جایگزین یائسگی مشورت کنند .

کارشناس میانسالان این مرکز بهداشت نیز گفت: با شناخت علایم هشداردهنده سرطان سینه و مراجعه به موقع می توان ضایعات پیش سرطانی را پیش از تبدیل شدن به سرطان، زودتر تشخیص داد، بر این بانوان باید به مشارکت در برنامه های غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان ترغیب شوند و به شبکه بهداشتی مراجعه کنند تا نحوه انجام خودآزمایی سینه به آنها آموزش داده شود .

فاطمه فرجی بهترین راه کاهش خطر سرطان سینه را ضمن رعایت شیوه زندگی سالم، انجام مراقبت‌های معمول نظیر معاینات دوره‌ای و انجام ماموگرافی در صورت نیاز، به ویژه در افراد پرخطر عنوان کرد .

این کارشناس تاکید کرد: لازم است بانوان براساس فواصل معین، برای انجام غربالگری و تشخیص زودهنگام به فرد دوره دیده مراجعه کنند، نشانه های سرطان سینه را بشناسند ودر صورت مشاهده توده­ای مشکوک یا تغییرات پوستی، به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند، ماهانه بعد از اتمام قاعدگی نیز خودآزمایی سینه را انجام دهند .

براساس این گزارش، همایش سلامت زنان، با شرکت هفتاد ماما و نیروی شاغل در مرکز بهداشت شهدای والفجر برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
برگزاری دومین رویداد استارتاپی کارآفرینی جهاددانشگاهی فارس

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب