تجلیل از شیشه‌گر، استاد کاشی هفت رنگ شیراز
پنج‌شنبه 17 ژانویه 2019 2 سال قبل

تجلیل از شیشه‌گر، استاد کاشی هفت رنگ شیراز

[ad_1] طی آیینی به همت اتحادیه تعاونی صنایع دستی استان فارس، از احمد شیشه‌گر، استاد کاشی هفت‌رنگ شیراز، تجلیل و قدردانی شد. به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، طی مراسمی با حضور مسئولان فرهنگی، از احمد شیشه‌گر، استاد برجسته هنر کاشی هفت‌رنگ شیراز، تجلیل شد. مدیرکل میراث فرهنگی، […]

[ad_1]

طی آیینی به همت اتحادیه تعاونی صنایع دستی استان فارس، از احمد شیشه‌گر، استاد کاشی هفت‌رنگ شیراز، تجلیل و قدردانی شد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی فارس، طی مراسمی با حضور مسئولان فرهنگی، از احمد شیشه‌گر، استاد برجسته هنر کاشی هفت‌رنگ شیراز، تجلیل شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در این آیین، به تهیه پرونده هنر کاشی هفت رنگ شیراز به منظور طرح در شورای ثبت میراث فرهنگی ناملموس کشور اشاره کرد.

مصیب امیری با یادآوری تاریخچه استفاده از این هنر در آثار تاریخی، گفت: شواهد بدست آمده حاکی از به کار گیری این هنر در آجرهای لعاب دار بنای باشکوه و جهانی تخت جمشید  است .

این مقام مسئول ادامه داد: تکامل هنر کاشی هفت رنگ مربوط به دوران اسلامی است و در ۸۰ درصد از  کاشی کاری مساجد ما مورد استفاده قرار گرفته است  که زیبا ترین نماد آن را در مسجد معروف نصیر الملک شیراز نظاره گر هستیم .

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس ثبت این هنر را زمینه معرفی بیش از پیش آن و حمایت از هنرمندان و صنعتگران شاغل در این عرصه عنوان کرد .

به گزارش ایسنا، اسـتاد احمد شیشه گر از سال ۱۳۴۲ به صـورت حرفه‌ای وارد کار هنر کاشی هفت‌رنگ شده است.

وی در کنار فعالیت حرفه‌ای، شاگردان فراوانی را که مشتاق فراگیری این هنر بودند، تربیت و به جامعه معرفی کرد؛ افرادی نظیر مهرزاد حسنپور و یدالله کریم زاده که بعد از سال‌ها به کسوت استادی درآمدند.

استاد شیشه‌گر همچنین در همکاری خود با معـاونت صنایع دستی اداره کل میـراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، هنر طراحی و ساخت کاشی هفت رنگ را در قالب فیلم مستند- آموزشی کاشی هفت رنگ به نمایش گذاشته است.

آثـار این هنرمند علاوه بر نمایشگاه های تخصصی صنایع دستی و هنرهای سنتی، زینت بخش اماکن مذهبی، مساجد و بقاع متبرکه و حـرم های مطهـری همچـون مدرسه خان، مساجد وکیل و نصیرالملک شیراز، حرم مطهر حضرت علی (ع) در نجف اشرف ، مرقد مطهر امام حسین (ع) در کربلا، حرم امام حسن عسکری (ع) در سامرا و حرم متبرک حضرت زینب(س) در دمشق است.

 

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
تشریح برنامه‌های فجر فاطمی حرم سوم اهل بیت(ع)

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب