عوارض دارو و مکمل‌های کاهنده وزن از زبان یک کارشناس
چهارشنبه 16 ژانویه 2019 2 سال قبل

عوارض دارو و مکمل‌های کاهنده وزن از زبان یک کارشناس

[ad_1] کارشناس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به افزایش تمایل به استفاده از دارو و مکمل‌ها و دیگر روش‌های کاهش وزن، نسبت به عوارض بسیار خطرناک برخی روش‌ها هشدار داد. به گزارش ایسنا منطقه فارس، فاطمه دستغیب چهارشنبه ۲۶ دیماه در جمع خبرنگاران گفت: چاقی یک بیماری مزمن و […]

[ad_1]

کارشناس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به افزایش تمایل به استفاده از دارو و مکمل‌ها و دیگر روش‌های کاهش وزن، نسبت به عوارض بسیار خطرناک برخی روش‌ها هشدار داد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، فاطمه دستغیب چهارشنبه ۲۶ دیماه در جمع خبرنگاران گفت: چاقی یک بیماری مزمن و همه گیر محسوب می‌شئذ که شیوع آن در سه رده سنی بزرگسالان، نوجوانان و کودکان رو به افزایش است.

او ادامه داد: چاقی با افزایش قابل توجه مرگ و میر، افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها نظیر بیماری‌های متابولیک، قلب و عروق، سرطان، محدودیت های فیزیکی، بیماری های روانی و انزوای اجتماعی همراه است .

این پزشک داروساز اضافه کرد: از عوامل ایجاد چاقی در افراد، کم تحرکی، رژیم غذایی پرکالری، عادت های غذایی نامناسب، ژنتیک و در بانوان، بارداری، داروهای هورمونی و یائسگی است .

دستغیب افزود: شرایط پزشکی شامل کم کاری تیروئید، سندرم «کوشینگ»، تنبلی تخمدان و کمبود هورمون رشد باعث ایجاد چاقی می شود؛ در کنار این عوامل، مصرف برخی از داروها مانند داروهای دسته ضد سایکوز، ضد افسردگی ها، ضد صرع ها، داروهای کاهنده قند خون، «بتابلاکرها» و کورتون ها، دارای عارضه چاقی هستند .

این پزشک داروساز به درمان هایی که برای چاقی وجود دارد اشاره و بهترین راه کاهش وزن را کم کردن کالری دریافتی به کمک رژیم غذایی و افزایش فعالیت عنوان کرد .

او ادامه داد: چندین نوع داروی مجاز و عمل جراحی برای کمک به کاهش وزن وجود دارد که افراد می توانند زیر نظر پزشک معالج استفاده کنند، اما این درمان ها تنها برای افرادی است که با مشکلات شدید اضافه وزن مواجهند و قادر به از دست دادن وزن با رژیم غذایی و ورزش نیستند .

دستغیب با هشدار نسبت به اینکه بیماران باید مراقب مصرف مکمل های رژیمی و بدون نسخه باشند، زیرا شواهد اندکی برای اثربخشی و ایمنی این فرآورده ها وجود دارد، افزود: علاوه بر این، داروهای کاهنده وزن، جایگزین رژیم و ورزش نیستند و تنها در کنار آنها استفاده می شوند .

او اضافه کرد: بسیاری از مکمل های قاچاق کاهنده وزن، دارای ترکیبات خطرناکی مانند «افدرین» و «سیبوترامین» هستند که به دلیل عوارض جانبی مختلف و خطرناک، مانند سکته و خونریزی مغزی، از بازار دارویی جمع آوری شده است .

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این مکمل ها ممکن است دارای داروهای اعصاب مانند «فلوکستین» و «فنی توئین» یا ادرارآورها مانند «فوروزماید» یا هورمون ها مانند hCG باشند که هر یک می تواند عوارض جانبی خطرناک و جبران ناپذیری داشته باشد؛ باید بدانیم که استفاده از این داروها در مکمل های کاهش وزن تایید نشده و ممنوع است .

دستغیب از شهروندان درخواست کرد که برای کسب اطلاع در مورد مسائل دارویی و مکمل‌ها، با شماره تلفن‌های ۱۹۰ یا ۱۴۹۰ تماس بگیرند.

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
تکذیب اخبار تعطیلی مدارس در شیراز، مرودشت و کازرون

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب