قولنج نوزادان و راهکار رفع آن
پنج‌شنبه 17 ژانویه 2019 2 سال قبل

قولنج نوزادان و راهکار رفع آن

[ad_1] تقریبا تمام مادران، با دل دردهای دوران نوزادی فرزندانشان مواجه شده‌اند، دردهایی که منجر به گریه‌های طولانی منجر شده و بارها مادرا‌ن را به مطب پزشکان و درمانگاه‌ها می کشاند، دردی که قدیمی‌ها آن را قولنج و متخصصان طب آن را کولیک می‌نامند. به گزارش ایسنا منطقه فارس، کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و […]

[ad_1]

تقریبا تمام مادران، با دل دردهای دوران نوزادی فرزندانشان مواجه شده‌اند، دردهایی که منجر به گریه‌های طولانی منجر شده و بارها مادرا‌ن را به مطب پزشکان و درمانگاه‌ها می کشاند، دردی که قدیمی‌ها آن را قولنج و متخصصان طب آن را کولیک می‌نامند.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز پنجشنبه ۲۷ دیماه در یک کارگاه آموزشی گفت: کولیک نوزادان، از مشکلاتی است که اکثریت خانواده ها در بدو تولد فرزندانشان با آن مواجه هستند و برای حل این مشکل به پزشک اطفال یا به داروخانه مراجعه می کنند .

هاجر همتیان با بیان اینکه دل دردهای کولیکی نوزادان از هفته سوم تا ششم تولد آغاز می شود و اغلب تا سه یا چهار ماهگی ادامه پیدا می کند، توضیح داد: اگر دل درد نوزاد بیش از این ادامه یابد، باید دنبال دلیل دیگری برای دل درد او بود؛ نوزادان کولیکی به طور معمول، نوزادانی سالم با قدرت مک زدن قوی و اشتهای مناسب هستند که افزایش وزن مطلوبی نیز دارند .

او ادامه داد: این نوزادان، همانند سایر نوزادان غیر کولیکی آب دهانشان بیش از حد معمول است، اما استفراغ نشان دهنده کولیکی بودن نوزاد نیست و می تواند ناشی از مشکلات دیگری نظیر خوردن شیر زیاد یا حساسیت به موادی نظیر لبنیات باشد .

این کارشناس سلامت تاکید کرد: باید خانواده ها توجه داشته باشند که تغییری در وضعیت مدفوع نوزاد کولیکی به وجود نمی آید و اسهال یا وجود خون در مدفوع غیرعادی است و می بایست با پزشک مشورت کرد .

همتیان در خصوص عوامل ایجاد کولیک گفت: علت اصلی ایجاد کولیک مشخص نیست، اما برخی آن را مربوط به کامل نبودن دستگاه گوارش نوزاد و برخی دیگر آن را مربوط به نوزادانی می دانند که از شیر خشک تغذیه می کنند؛ در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند نیز دلایل متعددی نظیر حساسیت به لبنیات، سویا، تخم مرغ یا حتی محصولات حاوی گندم مطرح است .

این دکتر داروساز همچنین به درمان هایی که برای کولیک وجود دارد اشاره کرد و افزود: برای درمان مشکل کولیک نوزادان، راه های زیادی وجود دارد، از جمله پرهیز از شیر دادن زیاد به نوزاد، زیرا نوزاد مطابق با غریزه خود حتی در شرایط سیری هم به مک زدن ادامه می دهد، در حالی که مک زدن او دلیل بر گرسنگی اش نیست و خوردن بیش از حد شیر باعث تشدید دل درد او می شود؛ پس از اتمام خوردن شیر، باید نوزاد را به حالت عمودی گرفته و مرتب به به پشت او زد تا باد گلوی او خارج شود، این کار ممکن است تا نیم ساعت یا حتی بیشتر به طول بیانجامد .

او ادامه داد: بایستی حالت های مختلف با نوزاد امتحان شود تا بهترین حالتی که در آن آرام می گیرد را بشناسیم، می توان گاهی نوزاد را به روی شکم خوابانده و پشت او به آرامی ماساژ داده شود، اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، بهتر است از مصرف مواد غذایی نفخ دار نظیر حبوبات، کاهو، انواع کلم، سیب زمینی، تربچه، کرفس، هویج و بادمجان تا حد ممکن خودداری شود؛ همچنین از مصرف مواد غذایی که ممکن است نوزاد به آن حساسیت داشته باشد مثل لبنیات، سویا، تخم مرغ یا حتی محصولات حاوی گندم نیز خودداری شود .

کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه اضافه کرد: در مرحله آخر، اگر نوزاد همچنان گریه می کرد، از داروهایی که در درمان کولیک نوزادان توصیه می شود، استفاده شود، این داروها با اسامی تجاری متفاوت در بازار دارویی ایران موجود هستند و اغلب حاوی ترکیباتی نظیر رازیانه، شوید و «سایمتیکون» هستند که می توان از آن ها چهار بار در روز، هر بار ۱۰ قطره و بعد از شیر استفاده کرد .

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
کشف بیش از ۶۰ درصد جرایم فضای مجازی در فارس

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب