۲ هزار میلیارد ریال چک فارسی‌ها به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورد
دوشنبه 21 ژانویه 2019 2 سال قبل

۲ هزار میلیارد ریال چک فارسی‌ها به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورد

[ad_1] آذرماه امسال ۹۶.۹ درصد تعداد چک‌های برگشتی فارس به مبلغ ۲ هزار و ۲۵ میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده و تنها ۳.۱ درصد چک‌های برگشتی به دلایل دیگر برگشت خورده است. – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در آذرماه امسال در کل کشور بالغ بر […]

[ad_1]

آذرماه امسال ۹۶.۹ درصد تعداد چک‌های برگشتی فارس به مبلغ ۲ هزار و ۲۵ میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده و تنها ۳.۱ درصد چک‌های برگشتی به دلایل دیگر برگشت خورده است.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، در آذرماه امسال در کل کشور بالغ بر ۵٫۷ میلیون فقره چک بـه مبلغی حدود ۶۳۷ هزار میلیارد ریال مبادله شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۹٫۸ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۱۰٫۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در آذرماه بیش از نیمی (۵۲٫۳ درصد) از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در سه استان تهـران (۳۴٫۵ درصد)، اصفهان (۹٫۴ درصد) و خراسان رضوی (۸٫۴ درصد) مبادله شده است. از لحاظ مبلغ نیز بیش از نیمی (۵۵٫۲ درصد)  از مبالغ چک‌های مبادله‌ای در استان تهران مبادله شده است.

کاهش ۱۵ درصدی چک‌های مبادله‌ای فارس

در استان فارس نیز ۱۹۵۳چک مبادله‌ای (۳٫۴ درصد کل چک‌های مبادله‌ای کشور) به مبلغ ۲۰ هزار و ۴۸۰ میلیارد ریال (۳٫۲ درصد کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای کشور) مبادله شده که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۵٫۲ درصد و از نظر مبلغ ۶٫۷ درصد کاهش داشته است.

آذرماه امسال در کل کشور حدود ۵٫۲ میلیون فقره چک به ارزش حدود ۵۶۸ هزار میلیارد ریال وصول شد کـه نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۱۸ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۸٫۲ درصد افزایش داشته است. در ماه مورد گزارش ۸۹٫۸ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای کشور ۸۹٫۳ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شده است.

این مطلب را هم ببینید
این افتخار برای سپاه بس که ترامپ با او دشمن است

در بین استان‌های کشور بیش‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله‌ای به ترتیب به استان‌های گیلان (۹۲٫۱ درصد)، البرز (۹۱٫۵ درصد) و یزد (۹۲٫۱ درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه و بویراحمد (۸۳٫۳ درصد)، کردستان (۸۵٫۱ درصد) و چهارمحال و بختیاری (۸۵٫۵ درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های وصولی به کل چک‌های مبادله شده را به خود اختصاص داده‌اند.

وصول بیش از ۱۷۰۰ فقره چک مبادله‌ای در فارس

در استان فارس ۱۷۴۹ فقره چک (۸۹٫۶ درصد تعداد چک‌های مبادله‌ای) به مبلغ ۱۸هزار و ۳۹۳ میلیارد ریال (۸۹٫۸ درصد مبلغ چک‌های مبادله‌ای) وصول شده که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد ۱۳٫۷ درصد و از نظر مبلغ درصد ۴٫۵ درصد کاهش داشته است.

در آذر ماه امسال در کل کشور حــدود ۵۸۴ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ۶۸ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد ۳۲٫۸ درصد و از نظر مبلغ ۲۶٫۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. در ماه مورد گزارش، در کل کشور ۱۰٫۲ درصـد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۰٫۷ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

دلیل ۹ هزار میلیارد تومان چک برگشتی چیست؟
آمار جدید چک برگشتی/ ۹ هزار میلیارد تومان در ماه نیمه تعطیل
آمار عجیب بانک مرکزی؛ ۸۰هزار میلیارد تومان چک برگشتی در ۶ ماه

استان‌های چهارمحال و بختیاری (۲۲٫۵ درصد)، سمنان (۱۶٫۶ درصد) و هرمزگان (۱۵٫۶ درصد) بیش‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای و استان‌های ایلام (۴٫۵ درصد)، بوشهر (۵٫۲ درصد) و کهگیلویه و بویراحمد (۵٫۵ درصد) کم‌ترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌ای را در بین استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند.

این مطلب را هم ببینید
رئیس کل دادگستری استان فارس:خالی شدن سنگرهای جمهوری اسلامی از روحانیت خسارت بار خواهد بود

کاهش ۲۶ درصدی تعداد چک‌های برگشتی فارس

در استان فارس ۱۰٫۴ درصد کل تعداد چک‌های مبادله‌ای (۲۰۴ فقره چک) و ۱۰٫۲ درصد کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای به مبلغ ۲ هزار و ۸۸ میلیارد ریال برگشت خورده که نسبت به ماه گذشته از نظر تعداد ۲۶٫۳ درصد و از نظر مبلغ ۲۱٫۵ درصد کاهش داشته است.

آذر ماه امسال در کل کشور حدود ۵۵۹ هزار فقره چک (۹۵٫۸ درصد تعداد چک‌های برگشتی) به مبلغ ۶۵هزار میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده است.

کسری یا فقدان موجودی دلیل برگشت ۹۶٫۹ درصد چک‌های برگشتی فارس

در استان فارس ۱۹۸ فقره چک (۹۶٫۹ درصد تعداد چک‌های برگشتی) به مبلغ ۲ هزار و ۲۵ میلیارد ریال به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده و تنها ۳٫۱ درصد چک‌های برگشتی به دلیل عدم تطابق امضا، نقص امضا، مغایرت تاریخ عددی و حروفی، مخدوش بودن امضا یا مندرجات چک، مغایرت مبلغ حروفی با عددی چک، مسدود بودن حساب مورد نظر و مسدود بودن چک با شماره سری و سریال مرتبط برگشت خورده است.

آمار چک‌‌های برگشتی از آنجا حائز اهمیت است که افزایش یا کاهش آن میزان رکود در بازار و اقتصاد را نشان می‌دهد، شاخص چک‌های برگشتی شاخص خوبی از وضعیت اقتصادی کشور و نمادی برای اعتماد بازار است. وقتی رکود در بازار حاکم باشد کسانی که کالاهای خود را از طریق صدور چک خریداری کرده‌اند توانایی فروش کالا و پاس کردن چک‌ها را ندارند و در نتیجه چک آنها برگشت می‌خورد بنابراین هر چه رکود بر بازار شدیدتر باشد تعداد چک‌های برگشتی بیشتر است.

این مطلب را هم ببینید
استاندار فارس:آسیب دیدن ١٥٠ خودرو در سیل شیراز/سیل شیراز حاصل ده دقیقه بارندگی بود

چک به عنوان یکی از ابزارهای مهم نظام پرداخت، همواره نقش قابل توجهی در تسویه مبادلات خرد و کلان جامعه داشته است؛ اما دو دهه اخیر به دلیل تداوم توسعه سامانه‌ها و تجهیزات پرداخت الکترونیکی، تراکنش‌های پردازش شده از طریق این ابزارها و سامانه‌ها رشد متناسبی داشته و ابزارهای پرداخت الکترونیکی به مرور زمان جایگزین ابزارهای پرداخت سنتی نظیر اسکناس و مسکوک و انواع چک شده است.

با این وجود، به دلیل اهمیت کارکرد و امتیاز چک و به ویژه جایگاه اعتباری چک در مبادلات کشور، این ابزار پرداخت هنوز هم از مهم‌ترین ابزارهای نظام پرداخت کشور محسوب می‌شود.

گزارش از ثریا ستاری

انتهای پیام/ش

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب