بیماری های قلبی  و سرطان‌ها در صدر عوامل مرگ و میر در فارس
دوشنبه 21 ژانویه 2019 2 سال قبل

بیماری های قلبی و سرطان‌ها در صدر عوامل مرگ و میر در فارس

[ad_1] معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهم‌ترین عامل مرگ و میر بین مردم استان فارس را به ترتیب، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت، بیماری های تنفسی و سوانح رانندگی اعلام کرد. به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز عبدالرسول همتی در تشریح آمار مرگ و میر در بین […]

[ad_1]

 بیماری های قلبی  و سرطان‌ها در صدر عوامل مرگ و میر در فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهم‌ترین عامل مرگ و میر بین مردم استان فارس را به ترتیب، بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت، بیماری های تنفسی و سوانح رانندگی اعلام کرد.

به گزارش ایلنا و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز عبدالرسول همتی در تشریح آمار مرگ و میر در بین جمعیت فارس اظهارداشت: آمارها نشان می دهد ۸۷ درصد مرگ های زودهنگام، در سنین ۳۰ تا ۷۰ سالگی رخ می دهد اما پزشکان معتقدند افراد با انجام اقدامات پیشگیرانه، می توانند طول عمر و کیفت زندگی خود را افزایش دهند؛ این در حالی است مهمترین عامل مرگ و میر در بین مردم استان بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت، بیماری های تنفسی و سوانح رانندگی گزارش شده است.

وی با تاکید براینکه امروزه دانشگاه علوم پزشکی شیراز به دنبال اجرای برنامه طرح تحول نظام سلامت، بستری را فراهم کرده که افراد بالای ۳۰ سال، با مراجعه به پزشک خانواده، مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های سلامت و خانه بهداشت، اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند، انجام آزمایش های فشارخون، سنجش کلسترول و دیابت را مهمترین اقدامات پیشگیرانه دانست و گفت: خطرسنجی در واقع راهکار سازمان جهانی بهداشت، برای تعیین و احتمال خطر سکته قلبی یا مغزی برای هر فرد در۱۰ سال آینده است.

معاون بهداشت دانشگاه افزود: پیشگیری های به موقع و غربالگری هایی که در پایگاه های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت فارس به صورت رایگان در حال انجام است، یکی از برنامه های مهم کنترل سرطان نیز به شمار می رود.

همتی، ادامه داد: عواملی مانند سابقه خانوادگی، تغییر سبک زندگی، چاقی، کم تحرکی و تغذیه نامناسب، از مهمترین عوامل بروز بیماری سرطان به شمار می رود.

این مطلب را هم ببینید
ارائه خدمات به بیش از ۱۴۵هزار نفر در مرکز چشم پزشکی پوستچی

وی با بیان اینکه آمار ابتلا به سرطان در فارس نسبت به دیگر مناطق کشور نگران کننده نیست، شناسایی زودهنگام این بیماری را موجب افزایش شانس درمان بیماری عنوان کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به برنامه ریزی های دانشگاه برای تشخیص زودهنگام درمان سرطان ها، این امر را تلاشی در راستای مهار این بیماری و افزایش امکان درمان مبتلایان برشمرد و اظهار کرد: سالانه در فارس ۶ هزار و پانصد بیمار مبتلا به سرطان شناسایی و ثبت می شود که این آمار در مقایسه با دیگر استان های کشور بالا نیست.

همتی با اعلام بیشترین موارد ثبت شده افزود: سرطان پستان، تیروئید، سرطان خون، روده بزرگ، دهانه رحم و سرطان تخمدان در بین بانوان و سرطان های پروستات، مثانه، روده بزرگ، معده، دستگاه عصبی و سرطان ریه در بین مردان، به ترتیب شایع ترین انواع سرطان ها در فارس هستند.

وی به آمارهای جهانی نیز اشاره کرد و گفت: سرطان پوست به عنوان شایع‌ترین نوع سرطان در دو جنس زنان و مردان در دنیا شناخته شده و ضرورت دارد افراد با هرگونه تغییر پوستی، برای پیشگیری به موقع به پزشک مراجعه کنند.

معاون بهداشت دانشگاه، تاکید کرد: تشخیص زودهنگام سرطان سینه برای تمامی بانوان ۳۰ تا ۹۹ ساله جزو ارزیابی های اجباری به شمار می رود و تمامی زنان متأهل گروه سنی بین ۳۰ تا ۵۹ ساله نیز باید هر دو سال یک مرتبه برای پیشگیری از بیماری های دهانه رحم آزمایش های لازم مربوطه را انجام دهند.

 

[ad_2]

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب