تولید انبوه قطره چکان‌های آبیاری قطره‌ای توسط محققان فارسی آغاز شد
شنبه 19 ژانویه 2019 2 سال قبل

تولید انبوه قطره چکان‌های آبیاری قطره‌ای توسط محققان فارسی آغاز شد

[ad_1] پژوهشگران استان فارس برای نخستین بار در ایران تولید انبوه قطره چکان‌های آبیاری قطره‌ای را در شیراز آغاز کردند. – اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری شیرازنیوز از شیراز، اسماعیل احمدی از طراحان تولید این نوع قطره‌چکان و از اعضای تیم مهندسی شرکت ماهان خدمات الوند امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: محققان این […]

[ad_1]

پژوهشگران استان فارس برای نخستین بار در ایران تولید انبوه قطره چکان‌های آبیاری قطره‌ای را در شیراز آغاز کردند.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری شیرازنیوز از شیراز، اسماعیل احمدی از طراحان تولید این نوع قطره‌چکان و از اعضای تیم مهندسی شرکت ماهان خدمات الوند امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: محققان این شرکت، پس از پنج سال کار و تلاش بی وقفه تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه قطره چکان‌های آبیاری خارجی، توانستند قطره چکان‌های باکیفیت‌تر و متناسب با اقلیم کشور به منظور استفاده در باغ‌ها، گلخانه‌ها، تاکستان‌ها و نهالستان‌ها را طراحی و به مرحله ساخت برسانند.

۷۵۰۰ هکتار از اراضی ساوه تحت آبیاری قطره ای قرار دارد
جنگل تپه ۴۶ هکتاری ابوذر نهاوند به آبیاری قطره ای مجهز می‌شود
اجرای ۵ هزار هکتار آبیاری قطره ای در یزد

وی بیان کرد: قطره چکان خودتنظیمی و کنترل فشار (PC) تولیدی در ایران که برای نخستین بار توسط پژوهشگران فارس طراحی شده، تلفیقی از سه قطره چکان آبیاری معروف دنیا است که با مهندسس معکوس توانستیم به محصول قابل توجه بومی در این زمینه دست یابیم.

احمدی با بیان اینکه تائیدیه رسمی این محصول را از وزارت جهاد کشاورزی گرفته و هم اکنون آماده ارائه این قطره چکان بومی به بازار هستیم بیان کرد: قیمت قطره چکان خارجی که در کشور و استان استفاده می‌شود، ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان است در حالی که نمونه داخلی تولیدی که توسط پژوهشگران شرکت ماهان خدمات الوند طراحی شده، یک سوم قیمت مشابه خارجی است به طوری که می‌تواند از خروج ارز به میزان قابل توجهی جلوگیری کند.

این مطلب را هم ببینید
رئيس دانشگاه آزاد فارس:ارتقاء آگاهی سیاسی اجتماعی مردم دست‌آورد انقلاب است

وی با بیا اینکه این کار پژوهشی نقش موثریردر اشتغالزایی داشته است، افزود: قطره چکان‌های تولیدی در دو نوع نرمال و تنظیمی با لیتراژهای چهار و هشت لیتر در ساعت، پس از طی مراحل سخت آزمایشگاهی موفق به دریافت تائیدیه از آزمایشگاه صدف ریز ساری که مورد تائید معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی است، شد.

 احمدی خاطرنشان کرد: با توجه به بحران آب و وارداتی بودن قطره چکان‌های آبیاری به فکر بومی کردن این محصول افتادیم و این تیم پژوهشی پس از ۱۸ ماه فعالیت علمی و کارشناسی موفق به طراحی و احداث خط تولید و آزمایشگاه مربوطه به قطره چکان خودتنظیمی و کنترل فشار شد.

این مبتکر خلاق شیرازی که فرزند یک صنعتگر است،افزود: در کارخانه پدرم واقع در شهرک صنعتی شیراز فعالیتم را آغاز کردم و هدف از پروژه قطره‌چکان، تولید محصول ایرانی با کیفیت بالاتر و قیمت پایین‌تر است.

احمدی گفت: با توجه به بحران آب در کشور و به خصوص فارس، مدیریت این حوزه از اهمیت بسزایی دارد و در این باره آبیاری قطره ای در سال‌های اخیر نقش قابل توجهی را در حوزه مربوطه ایفا کرده است.

وی از مدیرعامل شهرک‌های صنعتی استان فارس، رئیس جهاد کشاورزی استان فارس رئیس شهرک‌های صنعتی سپیدان، رئیس صنایع و معادن سپیدان،  جوادی فرماندار سپیدان و خادم نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی قدردانی کرد و افزود: این مسئولان برای اجرای خط تولید به ما قول مساعد داده‌اند.

احمدی همچنین از رئیس گروه تحقیق،  احمد احمدی پدر خود که با ایجاد بستر مناسب به منظور ساخت و طراحی محصول، آغازگر این پروژه بوده، قدردانی کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم با تولید بیش از پیش و انبوه قطره‌چکان‌ها در موضوع آبیاری و صرفه‌جویی در آب نقش موثری ایفا کنیم.

این مطلب را هم ببینید
استاندار فارس در دیدار مدیران مجموعه قضایی استان:تقویت احساس امنیت برای فعالان اقتصادی در فارس

انتهای پیام/ ت

[ad_2]

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب