دستاورد‌های بسیار مثبتی پس از انقلاب در حوزه فرهنگ حاصل شده است
یکشنبه 20 ژانویه 2019 2 سال قبل

دستاورد‌های بسیار مثبتی پس از انقلاب در حوزه فرهنگ حاصل شده است

[ad_1] مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس گفت: در ‌مقایسه با پیش از انقلاب در حوزه فرهنگ دستاورد‌های مثبتی رخ داده است؛ هرچند کیفیت این برنامه‌ها، یعنی ایجاد نشاط در بین مردم را نمی‌توان درقالب آمار توصیف کرد.  به گزارش سایت شیرازنیوز به نقل از برنانیوز؛ روح الله منوچهری با بیان این که دستاوردهای انقلاب بر […]

[ad_1]

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس گفت: در ‌مقایسه با پیش از انقلاب در حوزه فرهنگ دستاورد‌های مثبتی رخ داده است؛ هرچند کیفیت این برنامه‌ها، یعنی ایجاد نشاط در بین مردم را نمی‌توان درقالب آمار توصیف کرد.

 به گزارش سایت شیرازنیوز به نقل از برنانیوز؛ روح الله منوچهری با بیان این که دستاوردهای انقلاب بر هیچ فردی پوشیده نیست، افزود: در اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس برنامه های متنوعی در حال انجام است؛ ازجمله تقدیر از مولفان، نویسندگان، خرید آثار فعالان عرصه کتاب برای حمایت از آنان، فعالیت‌های ترویجی کتابخوانی و نیز فعالیت های اعتباری برای تجهیز و گسترش و نوسازی کتابخانه‌.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس با بیان این که نخستین کتابخانه شیراز با عنوان کتابخانه ملی پارس در سال ۱۳۲۹ تاسیس شد، افزود: تا سال ۵۷ تنها ۳۴ کتابخانه در شیراز و مراکز شهرستان‌ها وجود داشت که این تعداد امروز به ۲۳۴ کتابخانه رسیده است و طی این چهاردهه ۱۵۷ کتابخانه عمومی نهادی و ۴۳ کتابخانه عمومی مشارکتی به کتابخانه‌های استان افزوده شده است.

منوچهری خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب زیربنای کتابخانه‌های عمومی ۲۱هزار و ۷۵ مترمربع در استان فارس بوده است که در دهه چهارم انقلاب به ۵۲هزار و ۱۷۲ مترمربع افزایش یافته است و هم‌اکنون ۷۳هزار و ۲۴۷ مترمربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس یکی دیگر از دستاورد‌های این اداره کل در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی را ایجاد محیط فرهنگی در دسترس برای روستاها عنوان کرد و اظهار داشت: پیش از انقلاب به این حوزه هیچ توجهی نشده بود؛ اما این مهم در انقلاب اسلامی مدنظر قرار گرفت و امروز ۵۰ کتابخانه در روستاهای واجد شرایط استان فارس به خدمات‌رسانی می‌پردازند.

این مطلب را هم ببینید
شیراز میزبان جشنواره شادشهر و نان و روستا

وی با اشاره به ایجاد بخش‌های ویژه در کتابخانه‌های عمومی گفت: بخش ویژه کودک به منظور ترویج فرهنگ مطالعه در دوران کودکی به عنوان یکی مهم‌ترین اهداف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مدنظر قرار گرفت و امروز ۱۳۵ بخش کودک مستقل در کتابخانه‌های عمومی وجود دارد و افزون بر این ۳ کتابخانه نیز به شکل اختصاصی و با طراحی ویژه کودکان در شیراز به بهره‌برداری رسیده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس با بیان اینکه اقشاری همچون نابینایان و ناشنوایان نیز در کتابخانه‌های عمومی کشور سهیم شده‌اند، اظهار داشت: پس از انقلاب به نیاز‌های گروه‌های مختلف توجه ویژه شده است و امروز کتابخانه نابینایان در کتباخانه عمومی رئیس اردکانی شیراز راه‌اندازی شده است و کتابخانه مشارکتی کودکان امید نیز در شهرستان ارسنجان مخصوص روشندلان است.

وی افزود: در کتابخانه عمومی محمد بهمن‌بیگی (بنیانگذار آموزش عشایری) شهر شیراز نیز که پارسال به بهره‌برداری رسید، بخش ویژه ناشنوایان طراحی شده است.

منوچهری در ادامه به راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار نیز اشاره کرد و عنوان داشت: نخستین کتابخانه سیار استان فارس در شهرستان اقلید به نام شهید جواد جمالی در بهمن ماه ۱۳۹۶ به بهره‌برداری رسید. این کتابخانه به همت خانواده خیر کتابخانه‌ساز حاج حسین جمالی و با اهدای یک دستگاه خودرو و تجهیز آن توسط اداره کتابخانه‌های عمومی صورت گرفت.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس با اشاره به موضوع جلب مشارکت افراد حقیقی و حقوقی بیان داشت: پس از انقلاب ۹۲ قطعه زمین و ساختمان در فارس به اداره کل کتابخانه‌ها اهدا شده است و خیرین در تاسیس کتابخانه‌ها و واگذاری حق انتفاع بسیار فعال بوده‌اند.

این مطلب را هم ببینید
خانه‌های تاریخی شیراز به بخش خصوصی واگذار می‌شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های پیش‌بینی شده برای چهلمین سالگرد جشن‌های انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: طرح ۴۰ قلم به منظور تجلیل از نویسندگان ارزشی، نمایشنامه خوانی، طرح دسترسی مناطق عشایری به کتاب با عنوان سفیر کتاب،جشنواره قصه گویی جنوب کشور با همکاری استان‌های خوزستان و بوشهر،افتتاح دو کتابخانه و برنامه جذب بانوان به کتابخانه‌های عمومی در دستور کار است.

[ad_2]

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب