عوارض خطرناک داروها و مکمل های کاهنده وزن را جدی بگیریم!
چهارشنبه 16 ژانویه 2019 2 سال قبل

عوارض خطرناک داروها و مکمل های کاهنده وزن را جدی بگیریم!

[ad_1] چاقی یک بیماری مزمن و همه گیر است که شیوع آن در سه رده سنی بزرگسالان، نوجوانان و کودکان رو به افزایش است؛ چاقی با افزایش قابل توجه مرگ و میر، افزایش خطر بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های متابولیک، قلب و عروق، سرطان، محدودیت های فیزیکی، بیماری های روانی و انزوای […]

[ad_1]

چاقی یک بیماری مزمن و همه گیر است که شیوع آن در سه رده سنی بزرگسالان، نوجوانان و کودکان رو به افزایش است؛ چاقی با افزایش قابل توجه مرگ و میر، افزایش خطر بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های متابولیک، قلب و عروق، سرطان، محدودیت های فیزیکی، بیماری های روانی و انزوای اجتماعی همراه است.
عوارض خطرناک داروها و مکمل های کاهنده وزن را جدی بگیریم!

به گزارش سایت شیرازنیوز به نقل از برنانیوز از فارس، کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه گفت: از عوامل ایجاد چاقی در افراد، کم تحرکی، رژیم غذایی پرکالری، عادت های غذایی نامناسب، ژنتیک و در بانوان، بارداری، داروهای هورمونی و یائسگی است.
دکتر «فاطمه دستغیب» افزود: شرایط پزشکی شامل کم کاری تیروئید، سندرم «کوشینگ»، تنبلی تخمدان و کمبود هورمون رشد باعث ایجاد چاقی می شود؛ در کنار این عوامل، مصرف برخی از داروها مانند داروهای دسته ضد سایکوز، ضد افسردگی ها، ضد صرع ها، داروهای کاهنده قند خون، «بتابلاکرها» و کورتون ها، دارای عارضه چاقی هستند.
این پزشک داروساز به درمان هایی که برای چاقی وجود دارد اشاره کرد و بهترین راه کاهش وزن را کم کردن کالری دریافتی به کمک رژیم غذایی و افزایش فعالیت عنوان کرد.
وی ادامه داد: چندین نوع داروی مجاز و عمل جراحی برای کمک به کاهش وزن وجود دارد که افراد می توانند زیر نظر پزشک معالج استفاده کنند، اما این درمان ها تنها برای افرادی است که با مشکلات شدید اضافه وزن مواجهند و قادر به از دست دادن وزن با رژیم غذایی و ورزش نیستند.
دکتر دستغیب با هشدار نسبت به اینکه بیماران باید مراقب مصرف مکمل های رژیمی و بدون نسخه باشند، زیرا شواهد اندکی برای اثربخشی و ایمنی این فرآورده ها وجود دارد، افزود: علاوه بر این، داروهای کاهنده وزن، جایگزین رژیم و ورزش نیستند و تنها در کنار آنها استفاده می شوند.
وی  اضافه کرد: بسیاری از مکمل های قاچاق کاهنده وزن، دارای ترکیبات خطرناکی مانند «افدرین» و «سیبوترامین» هستند که به دلیل عوارض جانبی مختلف و خطرناک، مانند سکته و خونریزی مغزی، از بازار دارویی جمع آوری شده است.
کارشناس مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه گفت: این مکمل ها ممکن است دارای داروهای اعصاب مانند «فلوکستین» و «فنی توئین» یا ادرارآورها مانند «فوروزماید» یا هورمون ها مانند hCG باشند که هر یک می تواند عوارض جانبی خطرناک و جبران ناپذیری داشته باشد؛ باید بدانیم که استفاده از این داروها در مکمل های کاهش وزن تایید نشده و ممنوع است.
وی به مردم استان فارس تاکید کرد: در صورت داشتن سوال یا برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانند با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم دانشگاه علوم پزشکی شیراز با شماره تماس های ۱۹۰، ۱۴۹۰ یا ۳۲۳۳۱۰۱۷ (۰۷۱) تماس بگیرند.

[ad_2]

این مطلب را هم ببینید
بهره برداری از ۱۸ کانکس خانه بهداشت عشایری سیار/دستیابی به شاخص های ارزشمند سلامت با تلاش بهورزان عشایر
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب