بیش از یک سوم سرطان ها قابل پیشگیری است
سه‌شنبه 22 ژانویه 2019 2 سال قبل

بیش از یک سوم سرطان ها قابل پیشگیری است

[ad_1] رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز:رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به نقش موثر خود مراقبتی و امید در مبارزه با سرطان، تاکید کرد که بیش از یک سوم سرطان‌ها قابل پیشگیری است. به گزارش شیرازنیوز به نقل از YJC از شیراز، علی بهادر رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به آغاز پویش ملی […]

[ad_1]

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز:رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به نقش موثر خود مراقبتی و امید در مبارزه با سرطان، تاکید کرد که بیش از یک سوم سرطان‌ها قابل پیشگیری است.

به گزارش شیرازنیوز به نقل از YJC از شیراز، علی بهادر رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به آغاز پویش ملی مبارزه با سرطان با تاکید بر نقش موثر «خودمراقبتی» و «امید» در روند پیشگیری و درمان این بیماری؛ درمان‌های موثرتر، افزایش آگاهی مردم و ارتقای روش‌های تشخیص زودهنگام را در این زمینه موثر دانست.

وی گفت: در ایران سرطان سومین عامل مرگ و میر است، پیش بینی شده بیماری‌های غیرواگیر تا سال ۲۰۲۰ میلادی مسوول ۶۰ درصد کل بار بیماری‌ها و ۷۳ درصد تمامی موارد مرگ‌ها در جهان هستند.

بهادر اضافه کرد: سالانه ۵۶ میلیون مرگ در جهان رخ می‌دهد که ۳۸ میلیون یعنی ۶۸ درصد آن مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است. مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر که در واقع مرگ‌های زیر ۷۰ سال است، ۱۶ میلیون مرگ در سال است که ۴ میلیون آن (۲۷ درصد موارد) مرگ زودرس ناشی از سرطان به شمار می‌رود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: سرطان‌ها از مهم‌ترین بیماری‌های غیرواگیر هستند که بار بیماری عمده‌ای را به جامعه تحمیل می‌کنند، همچنین دومین عامل شایع مرگ و میر در کشور‌های توسعه یافته و سومین عامل مرگ در کشور‌های در حال توسعه محسوب می‌شود.

بهادر گفت: در حال حاضر با وجود اینکه عدد خام مرگ و میر ناشی از سرطان‌ها افزایش یافته است، به طور کلی نسبت افرادی که از سرطان فوت می‌کنند، با در نظر گرفتن جمعیت و تعداد موارد ابتلا، در مقایسه با سه دهه پیش، کاهش یافته؛ نیمی از افرادی که امروز با تشخیص سرطان تحت درمان هستند، پنج سال زنده می‌مانند و بیش از ۴۰ درصد پس از ۱۰ سال هنوز زندگی می‌کنند.

این مطلب را هم ببینید
ارتباط اضافه وزن و ابتلا به سرطان

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: مهم‌ترین دلیل بهبود در بقای بیماران، درمان‌های موثرتر، افزایش آگاهی مردم و ارتقای روش‌های تشخیص زودهنگام است؛ بنابراین نظام مراقبت موارد سرطانی به عنوان یکی از اولویت‌های نظام بهداشتی درمانی مطرح است، بیش از یک سوم سرطان‌ها قابل پیشگیری و یک سوم دیگر به شرط تشخیص زودهنگام، بالقوه درمان پذیر هستند.

بهادر گفت: انتظار می‌رود در هفته ملی مبارزه با سرطان که از یکم تا هفتم بهمن اعلام شده، سیاستگذاران داخلی و خارجی حوزه سلامت، هماهنگ با هم در راستای کنترل و پیشگیری از بیماری سرطان اقدام کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: ۵۰ درصد از سرطان‌ها به طریقی با محیط زیست و نوع زندگی ارتباط دارند، چاقی، الکل، دخانیات، آلودگی‌های محیطی، غذایی و آب، نور آفتاب که باید مردم و مسوولین همکاری نمایند تا بتوان سرطان‌ها را کاهش داد.
انتهای پیام/م

سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب