بیماری های قلبی و سرطان ها تهدیدی برای سلامت مردم
دوشنبه 21 ژانویه 2019 2 سال قبل

بیماری های قلبی و سرطان ها تهدیدی برای سلامت مردم

به گزارش سایت شیرازنیوز به نقل از صدا و سیما، مرکز فارس، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد ۸۷ درصد مرگ‌های زودهنگام، در سنین ۳۰ تا ۷۰ سالگی رخ می‌دهد، اما پزشکان معتقدند افراد با انجام اقدامات پیشگیرانه، می‌توانند طول عمر و کیفیت زندگی خود را افزایش دهند؛ این در حالی […]

بیماری‌های قلبی عروقی، تنفسی و سرطان‌ها در صدر عوامل مرگ و میر در فارسبه گزارش سایت شیرازنیوز به نقل از صدا و سیما، مرکز فارس، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: آمار‌ها نشان می‌دهد ۸۷ درصد مرگ‌های زودهنگام، در سنین ۳۰ تا ۷۰ سالگی رخ می‌دهد، اما پزشکان معتقدند افراد با انجام اقدامات پیشگیرانه، می‌توانند طول عمر و کیفیت زندگی خود را افزایش دهند؛ این در حالی است مهمترین عامل مرگ و میر در بین مردم استان بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و سوانح رانندگی گزارش شده است.

عبدالرسول همتی با تاکید بر اینکه امروزه دانشگاه علوم پزشکی شیراز ، بستری را فراهم کرده که افراد بالای ۳۰ سال، با مراجعه به پزشک خانواده و خانه بهداشت، اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند، انجام آزمایش‌های فشارخون، سنجش کلسترول و دیابت را مهمترین اقدامات پیشگیرانه دانست و گفت: خطرسنجی در واقع راهکار سازمان جهانی بهداشت، برای تعیین و احتمال خطر سکته قلبی یا مغزی برای هر فرد در ۱۰ سال آینده است.
وی افزود: پیشگیری‌های به موقع و غربالگری‌هایی که در پایگاه‌های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت فارس به صورت رایگان در حال انجام است، یکی از برنامه‌های مهم کنترل سرطان نیز به شمار می‌رود.
همتی ادامه داد: عواملی مانند سابقه خانوادگی، تغییر سبک زندگی، چاقی، کم تحرکی و تغذیه نامناسب، از مهمترین عوامل بروز بیماری سرطان به شمار می‌رود.
او با بیان اینکه آمار ابتلا به سرطان در فارس نسبت به دیگر مناطق کشور نگران کننده نیست، شناسایی زودهنگام این بیماری را موجب افزایش شانس درمان بیماری اعلام کرد.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با اشاره به برنامه ریزی‌های دانشگاه برای تشخیص زودهنگام درمان سرطان ها، این امر را تلاشی در راستای مهار این بیماری و افزایش امکان درمان مبتلایان برشمرد و اظهار داشت: سالانه در فارس ۶ هزار و پانصد بیمار مبتلا به سرطان شناسایی و ثبت می‌شود که این آمار در مقایسه با دیگر استان‌های کشور بالا نیست.
همتی با اعلام بیشترین موارد ثبت شده افزود: سرطان پستان، تیروئید، سرطان خون، روده بزرگ، دهانه رحم و سرطان تخمدان در بین بانوان و سرطان‌های پروستات، مثانه، روده بزرگ، معده، دستگاه عصبی و سرطان ریه در بین مردان، به ترتیب شایع‌ترین انواع سرطان‌ها در فارس هستند.
او به آمار‌های جهانی اشاره کرد و گفت: سرطان پوست به عنوان شایع‌ترین نوع سرطان در دو جنس زنان و مردان در دنیا شناخته شده و ضرورت دارد افراد با هرگونه تغییر پوستی، برای پیشگیری به موقع به پزشک مراجعه کنند.
معاون بهداشت دانشگاه، تاکید کرد: تشخیص زودهنگام سرطان سینه برای تمامی بانوان ۳۰ تا ۹۹ ساله جزو ارزیابی‌های اجباری به شمار می‌رود و تمامی زنان متأهل گروه سنی بین ۳۰ تا ۵۹ ساله نیز باید در هر پنج سال یک مرتبه برای پیشگیری از بیماری‌های دهانه رحم آزمایش‌های لازم را انجام دهند.

این مطلب را هم ببینید
آغاز برداشت کاسنی در مرودشت
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب