واکنش علوم پزشکی شیراز به اخبار خروج متخصصان از این دانشگاه
چهارشنبه 23 ژانویه 2019 2 سال قبل

واکنش علوم پزشکی شیراز به اخبار خروج متخصصان از این دانشگاه

[ad_1] روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در واکنش به اخباری مبنی بر خروج پزشکان متخصص و فوق تخصص این دانشگاه از درمانگاه‌های دولتی و دایر کردن مطب‌های خصوصی، این اخبار را مغرضانه و در راستای تحت الشعاع قراردادن تلاش و پیشرفت‌های این قطب علمی پزشکی محسوب کرد. به گزارش ایسنا منطقه فارس، روابط عمومی […]

[ad_1]

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در واکنش به اخباری مبنی بر خروج پزشکان متخصص و فوق تخصص این دانشگاه از درمانگاه‌های دولتی و دایر کردن مطب‌های خصوصی، این اخبار را مغرضانه و در راستای تحت الشعاع قراردادن تلاش و پیشرفت‌های این قطب علمی پزشکی محسوب کرد.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انتشار یادداشتی، اقدامات انجام شده از سوی برخی رسانه‌ها، سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی داخل کشور و انعکاس این مطالب توسط برخی رسانه‌های خارج کشور را غرض ورزی کارشکنانه علیه سلامت فارس و دستاویزی برای رسانه‌های بیگانه در مسیر تخریب خدمات نظام جمهوری اسلامی دانست.

در این یادداشت آمده است:

” سلامت فارس از فراز افت و خیزهایی که از سرگذرانیده، اکنون بر قله ای رفیع ایستاده که بی شک به همت و اراده والای مردان و زنانی از جنس خدمت و صداقت است؛ جایگاهی که برخی آن را برنتافته و سلامت را هم دستاویز سیاست می کنند .

در پی تغییرات مدیریتی در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شیراز که همچون هر نهاد دیگری چرخه ای سالم برای پویایی بیشتر سازمانی بوده، عده ای با نگاه های منفعت طلبانه، عرصه سلامت را میدانی برای غرض ورزی های سیاسی و مطالبات حزبی انگاشته و با خط کشی های جانبدارانه، جان و سلامت مردم را به عنوان اصلی ترین رسالت این حوزه، پله ای برای مقاصد سیاسی قرارداده اند و از سوی دیگر، با تفرقه افکنی میان خادمان حقیقی این عرصه که در هر منصبی، خدمت به سلامت را اولویت نخست خود تعریف کرده اند، می کوشند تا با الصاق خود به یاران قدیم و جدید سلامت فارس بر حسب منافع متغیر، از هر فرصتی برای تحقق این خیال خام بهره جویند .

آنچه به کرات طی اظهارات روسای پیشین و جدید مجموعه سترگ دانشگاه علوم پزشکی شیراز مورد تاکید قرار گرفته و بی شک همه تلاش ها نیز در مسیر جامه عمل پوشانیدن به این مهم بوده، یک راستا بودن اهداف و رسالت ها و تداوم همدلی مشترک در این مسیر بوده و البته این سطح از صداقت ورزی و مردم دوستی، در منظر برخی جایی ندارد و به مذاقشان خوش نمی آید .

شایعه پراکنی های کوچک و بزرگ در دوران مدیریت قبلی دانشگاه و تداوم آن دردوره جدید، نمودی از همین غرض ورزی های واهی است که گویا عرصه سلامت بی چاشنی سیاست (آنهم نه سیاست های کارآمد نظام، بلکه سیاست های منفعت جویانه شخصی) کامشان را تلخ می کند و هربار جرعه ای دیگر آب در هاون ریخته و ناکامانه کوفته اند .

این بار نیز تغییرات اخیر در سطوح بالای مجموعه وزارت بهداشت، این خیال خام را باز در اذهان آنان ایجاد کرده که فرصتی مساعد برای تسری این تغییرات در حوزه سلامت فارس و برای دستیابی به اغراض همیشگی آنان فراهم آمده و طی روزهای اخیر با انتشار مطالب واهی بر علیه مجموعه دانشگاه و حمله آشکار به مدیران و اساتید نام آشنای خانواده علوم پزشکی شیراز، بار دیگر عزم خود را جزم کرده که در این میانه، شاید تیر در تاریکی افکارشان مسیری یابد و به بهانه سلامت و جان مردم به اهداف کارشکنانه خود دست یابند و متاسفانه کار را برعلیه حامیان صدیق سلامت مردم تا جایی پیش بردند که سوژه ای فراهم آمد تا رسانه های بیگانه که تنها به پشتوانه همین خیانت ورزی ها فرصت حیات یافته اند، دستاویزی یافتند تا با دامن زدن به این جوسازی های غیر کارشناسانه و مغرضانه، نگاه مخاطبان را از واقعیت ها انحراف دهند .

بی شک این بار فعالیت خصوصی عده ای از پزشکان و حمله مستقیم به مسوولان رده بالای دانشگاه سوژه این جوسازی ها شده و فردا بهانه ای دیگر را خوراک بیگانه می کنند. اما آنچه همواره چاشنی این دروغ پراکنی ها بوده، بن مایه تهی از بُعد کارشناسانه و هدف گیری مخدوش و منحط هدف گزاران پشت پرده بوده است .

طی روزهای اخیر چند سایت ناآشنا در عرصه مجازی، اقدام به انتشار مطلبی بر علیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با مضمون خروج اساتید از دانشگاه کردند که بر پایه صداقت نبوده و این دستاویزی شد برای حمله به برخی اساتید و مدیران نام آشنا که به نظر می رسد خارج از خط کشی های واهی ذهن نگارندگان بوده و این اساتید و مدیران با اهداف موردنظرشان سنخیتی نداشته اند .

از نیمه دوم سال گذشته، به استناد مصوبه برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت به امضای وزیر وقت، آیین نامه ای را به دانشگاه ها ابلاغ کرد که بر اساس آن در صورتی که موسسه نتواند اعتبارات لازم برای جبران فعالیت های تمام وقت جغرافیایی اعضای هیات علمی خود را با توجه به بودجه سنواتی تامین کند، اعضای هیات علمی بالاتر از رده دانشیار بر اساس ضوابط تعریف شده در این آیین نامه مجوز فعالیت خصوصی درمانی در خارج از وقت اداری یافتند و با ابلاغ این دستورالعمل به سراسر کشور از جمله دانشگاه علوم پزشکی شیراز، درخواست های اساتید متقاضی، در کمیته نظارت و فعالیت اعضای هیات علمی بررسی شده و به افراد واجد شرایط قید شده در آئین نامه، همانند تمامی اساتید زیر مجموعه وزارت بهداشت در سراسر کشور، مجوز این امر اعطا شد تا در خارج از وقت اداری و علاوه بر حضور در درمانگاه ها و مراکز دولتی زیرمجموعه دانشگاه، قادر به تاسیس مطب و پاسخگویی به بیماران در حلقه ای دیگر از زنجیره نظام سلامت باشند. موضوعی که با ادبیات غیرواقعی به گونه ای نمایش داده شد که این اساتید که همگی از چهره های برجسته حوزه سلامت فارس و کشور بوده و کارنامه درخشان آنان جایی برای ابهام باقی نمی گذارد، از مجموعه دانشگاه خارج شده و علاوه بر مخدوش کردن چهره علمی و اخلاقی آنان، این مصوبه ملی بالادستی که اجرای آن از ابتدای امسال به استناد ابلاغ جدید وزارت بهداشت، در تمامی مجموعه این وزارتخانه قوت یافته و در دانشگاه های علوم پزشکی کشور در حال انجام است، به غلط! حاصل بی تدبیری مدیران دانشگاه علوم پزشکی شیراز قلمداد شد. البته در این بازی سیاسی که به پا کردند، عدم کارآمدی مدیران، به کارگیری مدیران غیر مرتبط و … نیز در تقویت این سناریوی ذهنی به کار بسته شد و ماحصل انتشار آن در چند سایت کم اقبال، بهره جویی فرصت طلبانه رسانه های بیگانه بود که باید دید چه ارتباطات مشترک پشت پرده ای میان دست اندرکاران آنها وجود دارد .

در این میان، کاهش هزینه های غیرضروری، ایجاد انضباط مالی و ممانعت از ریخت و پاش و اسراف عده قلیلی که منافع خود را در خطر دیده اند، باعث شده تا دست به این قبیل جوسازی ها زده و سلامت مردم را سیبل مقاصد خود سازند .

بدیهی است اگر چه در دنیای امروز برخی، از کاربردهای کارآمد تکنولوژی رسانه های مجازی تنها به بهره جویی از آن جهت انتشار دروغ پراکنی و مردم فریبی بسنده کرده اند، اما بی شک نگین سبز سلامت جنوب کشور، هر روز به همت و اراده مردان و زنانی از جنس خدمت، جلوه گرتر از گذشته خواهد بود و این حاشیه های بی انصافانه، خللی در انگیزه قوی و اراده رفیع دست اندرکاران بهداشت و درمان فارس ایجاد نمی کند .

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
4 محصول دانش‌بنیان نفتی در شیراز رونمایی شد

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب