گامی بسوی خودکفایی در تولید کیت استخراج DNA
سه‌شنبه 22 ژانویه 2019 2 سال قبل

گامی بسوی خودکفایی در تولید کیت استخراج DNA

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز فارس، سرپرست تیم تحقیق دانشجویان دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این کیت استخراج DNA که در شیراز طراحی و تولید شده شامل چند محلول است که یکی از آن‌ها برای گسستن دیواره سلول و دست یابی به DNA به کار می‌رود و دیگر محلول‌ها […]

گامی بسوی خودکفایی در تولید کیت استخراج DNAبه گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز فارس، سرپرست تیم تحقیق دانشجویان دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: این کیت استخراج DNA که در شیراز طراحی و تولید شده شامل چند محلول است که یکی از آن‌ها برای گسستن دیواره سلول و دست یابی به DNA به کار می‌رود و دیگر محلول‌ها برای شستشو و خالص سازی DNA از دیگر ترکیبات استفاده می‌شوند.
دکتر مهین تاج دارا افزود: هزینه این کیت در مقایسه با ارزان قیمت‌ترین کیت‌های استخراج DNA خارجی ۵۰ درصد کمتر است، اما از نظر کیفیت با نمونه‌های خارجی برابری می‌کند.
دارا افزود: تیم تحقیقاتی ما با راه اندازی شرکت دانش بنیان دارا زیست فن ارم، موفق به طراحی و تولید کیت استخراج پلاسمید هم شده است.
وی افزود: کیت‌های استخراج DNA و استخراج پلاسمید مکمل یکدیگر در فرایند ژن درمانی هستند.
دارا اظهار کرد: پلاسمید ناقلی است که برای انتقال قطعات ژن بین موجودات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد و پلاسمید به خودی خود در برخی باکتری‌ها وجود دارد.
این دانشجوی دکترای تخصصی پزشکی مولکولی افزود: کیت استخراج پلاسمید از جمله روش‌هایی است که با کارایی بالا استخراج پلاسمید از نمونه‌های باکتریایی را امکان پذیر می‌کند.
دارا گفت: کیت‌های استخراج DNA و پلاسمید تولیدی شرکت ما، در آزمایشگاه‌ها و مراکزتحقیقات بیوتکنولوژی، پزشکی مولکولی و مهندسی ژنتیک شیراز استفاده می‌شوند و در صورت حمایت و سرمایه گذاری می‌توانیم نیاز کشور به این کیت‌ها را هم تامین کنیم.
مدیر گروه پزشکی مولکولی دانشکده علوم و فناوری‌های نوین پزشکی شیراز هم گفت: تاکنون کیت‌های استخراج DNA مورد نیاز مراکز درمانی و تحقیقاتی کشور از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی تامین می‌شد و این نخستین بار است که این کیت به صورت کاملا بومی در داخل کشور تولید شده است.
دکتر وحید رزم بان در خصوص اهمیت مطالعه و استخراج DNA گفت: دئوکسی ریبونوکلئیک اسید یا همان DNA ماده اصلی ژنتیکی همه موجودات زنده است که آسیب یا تغییر آن می‌تواند موجب بروز انواع بیماری‌های ژنتیکی شود.
وی با بیان اینکه برای تشخیص و درمان بیماری‌های ژنتیکی باید DNA فرد مورد بررسی دقیق قرار گیرد، افزود: جداسازی DNA از نمونه‌های بافتی و سلولی به کمک کیت استخراج DNA امکان پذیر است.
دکتر رزم بان افزود: علاوه بر کاربرد‌های بی شمار تشخیصی-پزشکی، استخراج DNA در ساخت دارو‌های نوترکیب کاربرد دارد.
مدیر عامل شرکت دانش بنیان دارا زیست فن ارم افزود: محصولات تولیدی این شرکت تشخیص بیماری‌های ژنتیکی، ژن درمانی و پزشکی قانونی کاربرد وسیعی دارد.

کد ویدیو

این مطلب را هم ببینید
عنوان چهارم فارس در دسته برتر پومسه بانوان کشور

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب