کد خبر : 5310
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۲

۳۰ میلیون نفر با کارت اهدای عضو، افق دست یافتنی سال ۱۴۰۵

۳۰ میلیون نفر با کارت اهدای عضو، افق دست یافتنی سال ۱۴۰۵

[ad_1] شیراز – ایرنا – سرپرست مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تلاش ها برای نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو در جامعه گفت: بنا بر برنامه ریزی ها، ۳۰ میلیون نفر تا سال ۱۴۰۵ در ایران کارت اهدای عضو خواهند داشت که یک افق دست

[ad_1]

شیراز – ایرنا – سرپرست مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تلاش ها برای نهادینه کردن فرهنگ اهدای عضو در جامعه گفت: بنا بر برنامه ریزی ها، ۳۰ میلیون نفر تا سال ۱۴۰۵ در ایران کارت اهدای عضو خواهند داشت که یک افق دست یافتنی است.

دکتر مهدی شادنوش روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از مرکز پیوند کلیه و کبد در بیمارستان بوعلی سینا شیراز به خبرنگار ایرنا گفت: تاکنون پنج میلیون و ۲۰۰ هزار کارت عضو در کشور صادر و توزیع شده و با اقدام های انجام شده و فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی تا سال آینده این آمار به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر داوطلب اهدای عضو خواهد رسید.
سرپرست مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هم اینک ۳۰ مرکز پیوند کلیه در کشور فعال است، گفت: ۱۲ مرکز پیوند در تهران و ۱۸ مرکز در سایر استان ها دایر است؛ شیراز از جمله شهرهای پیشتاز در پیوند عضو است و دستاوردهای علمی در شیراز دراین زمینه الگویی برای سایر مناطق است .
شادنوش اضافه کرد: برای ایجاد سهولت و دسترسی هرچه بیشتر مردم به خدمات پیوند عضو، مراکزی در برخی استان ها در حال آماده سازی است که امیدواریم در آینده ای نزدیک به بهره برداری برسند و فعالیت خود را آغاز کنند.
وی اظهار داشت: متاسفانه روند رشد بیماران دیالیزی روبه افزایش است، به گونه ای که در حال حاضر، روزانه حدود ١٥ هزار دیالیز در کشور انجام می شود.تغییر در سبک زندگی و کنترل عوامل تهدید کننده سلامت کلیه و جوارح حیاتی بدن می تواند روند افزایشی بیماری های کلیوی را کنترل کند.
شادنوش ادامه داد: براساس جامعه آماری، پیش بینی این است که از ۳۲ هزار بیمار دیالیزی در کشور، در حدود ۷۰ درصد نیاز به پیوند داشته باشند که تقریبا حدود ۲۳ هزار نفر از این جمعیت را دربرمی گیرد.
وی شهروندان را به ترویج فرهنگ اهدای عضو فرا خواند و اظهار داشت: هشت هزار و ۶۰۰ بیمار دیالیزی هم اکنون در سراسر کشور منتظر پیوند کلیه هستند.
سرپرست مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت پیوند عضو را پیوند زندگی و اهدای فرصتی دوباره به بیماران دانست و گفت: در بخش‌های کلیه، قلب، کبد و سایر ارگان‌های حیاتی بیمارانی در کشور نیازمند پیوند هستند ، پیوند عضو می تواند امید را به این بیماران برای ادامه حیات بازگرداند .
وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در خصوص اهدای عضو افزود: فرهنگ سازی در مورد اهدای عضو افراد مرگ مغزی، اقدامی ضروری است و باید با بهره گیری از همه ابزارهای رسانه ای به اشاعه آن پرداخت.
** ۹۷ درصد پیوند با اهدای عضو از مرگ مغزی
مدیرعامل هیات امنای مرکز خیریه پیوند اعضای بوعلی سینا نیز در حاشیه این بازدید با ارائه گزارشی از فعالیت های این مرکز، بر اهمیت جایگاه واقعی پیوند در جامعه تاکید کرد و اظهار داشت : ۹۷ درصد از جراحی های پیوند در این مرکز با استفاده از عضو افراد مرگ مغزی صورت می گیرد.
دکتر سیدعلی ملک حسینی افزود: از سال ۱۳۶۶ تاکنون، ۲۰۰ هزار کارت عضویت اهدای اعضا در شیراز و استان فارس توزیع شده است.
وی از آموزش تعداد زیادی از جراحان پیوند از کشورهای مختلف مانند تاجیکستان، لبنان، پاکستان و سودان در این مرکز به عنوان جلوه ای دیگر از فعالیت های آموزشی یاد کرد.
پدر پیوند کبد در ایران همچنین پیگیری پوشش بیمه خدمات درمانی از خدمات پیوند عضو را خواستار شد.
۶۱۱۳/ ۲۰۲۷

این مطلب را هم ببینید
سالن ورزشی حسین آباد ارسنجان افتتاح شد

[ad_2]

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.