عضو شورای شیراز عنوان کرد:
مشارکت سرمایه‌گذاران در فاز بهره‌برداری پروژه‌ها/
منحصر شدن اوراق مشارکت به مترو
شنبه 26 ژانویه 2019 2 سال قبل

عضو شورای شیراز عنوان کرد: مشارکت سرمایه‌گذاران در فاز بهره‌برداری پروژه‌ها/ منحصر شدن اوراق مشارکت به مترو

[ad_1] رییس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز تاکید دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند در فاز بهره‌برداری با شهرداری مشارکت داشته باشند. به گزارش ایسنا منطقه فارس، سینا بنی‌زمانی، شنبه ۶ بهمن در جمع خبرنگاران با تاکید براینکه برای کاهش مشکلات در بخش سرمایه‌گذاری باید به یک ادبیات مشترک در سطح فارس و کشور […]

[ad_1]

رییس کمیسیون اقتصادی و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز تاکید دارد که سرمایه‌گذاران می‌توانند در فاز بهره‌برداری با شهرداری مشارکت داشته باشند.

به گزارش ایسنا منطقه فارس، سینا بنی‌زمانی، شنبه ۶ بهمن در جمع خبرنگاران با تاکید براینکه برای کاهش مشکلات در بخش سرمایه‌گذاری باید به یک ادبیات مشترک در سطح فارس و کشور دست یافت، گفت: شورای پنجم و مدیریت شهری در شیراز تلاش می‌کنند که مسیر مشترکی را ترسیم کنند تا شهرداری و بخش خصوصی امکان ارائه پروژه‌های مشترک را داشته باشند.

وی در تشریح راهبردهای شهرداری شیراز برای تامین مالی، به بودجه بیش از ۳ هزار میلیارد تومانی شهرداری اشاره و با تاکید براینکه استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی هم مد نظر قرار دارد، گفت: همکاری با بخش خصوصی عمدتاً در فاز ساخت پروژه انجام می‌شود و در فاز بهره‌برداری معمولا این بخش دخیل نبوده است.

بنی‌زمانی با تاکید براینکه همکاری شهرداری شیراز با بخش خصوصی در فاز بهره‌برداری پروژه‌ها مناسب نبوده است، تصریح کرد: می‌توان همکاری‌های جدید را به گونه‌ای تعریف کرد که منجر به ادامه سرمایه‌گذاری در دوران بهره‌برداری شود.

او با بیان اینکه قراردادهای BOT  واجد این خصوصیت است که بخش خصوصی در فاز بهره‌برداری نیز سرمایه‌گذاری و مشارکت داشته باشد، گفت:  تعریف فاز بهره‌برداری، ویژگی این نوع قراردادها به‌شمار می‌رود و طی آن به سرمایه‌گذار پیشنهاد می‌شود که طی زمان بهره‌برداری هم مشارکت داشته باشد.

به اعتقاد این عضو شورای اسلامی شهر شیراز، مجتمع‌های ورزشی از فرصت‌های خوب سرمایه‌گذاری برای بخش خصوصی است که امکان مشارکت در فاز بهره‌برداری نیز وجود دارد.

بنی‌زمانی با یادآوری اینکه شیراز هنوز فاقد شبکه فیبرنوری است، حضور بخش خصوصی در حوزه‌ی “آی تی” را مغتنم شمرد و از رویکرد جدید شورا و شهرداری شیراز در جلب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی خبر داد .

او ادامه داد: از ابتدای تشکیل شورای پنجم با اتخاذ رویکرد مشارکتی از مشورت انجمن انبوه سازان در بررسی طرح‌ها و لوایح در شورای شهر با هدف ترغیب سازندگان و سرمایه‌گذاران استفاده کرده‌ایم .

بنی‌زمانی با اشاره به برخی مصوبات شورای پنجم شیراز در مسیر تسهیل سرمایه‌گذاری، ایجاد باشگاه مشتریان دائم و خوش‌حساب را یادآور شد و اضافه کرد: در این باشگاه سازندگان براساس میزان کارکرد امتیازبندی شده و از مزایایی نظیر سهولت در دریافت پروانه ساخت و تخفیف عوارض بهره‌مند می‌شوند.

این عضو شورای شیراز، همچنین به مصوبات تخفیف و تقسیط عوارض ساخت و ساز و صدور کارت اوراق بستانکاری با سود ویژه اشاره و اضافه کرد: این موارد از دیگر مصوبات شورای شهر شیراز در راستای تسهیل فضای سرمایه گذاری است و انتظار داریم فضای ساخت و ساز در شهر شیراز متاثر از این مصوبات بهبود یابد .

بنی‌زمانی با اعلام این خبر که با تصمیم شورای شهر شیراز، انتشار اوراق مشارکت برای ساخت پروژه‌های مسکونی و تجاری خاتمه یافته است، انتشار اوراق در این بخش را زمینه‌ساز رقابت ناعادلانه شهرداری با بخش خصوصی دانست و گفت: از این پس تنها برای پروژه قطار شهری اوراق مشارکت منتشر و عرضه می‌شود.

وی با اشاره به تغییر رویکرد شهرداری در مشارکت با بخش خصوصی عنوان کرد: به صورت سنتی نحوه تعامل شهرداری‌ها با بخش خصوصی استفاده از قالب حقوقی مشارکت مدنی بوده به این شکل که معمولا شهرداری آورده زمین و پروانه و بخش خصوصی آورده ساخت را داشته و در نهایت پس از اتمام پروژه، واحدهای ساخته شده تقسیم و به فروش می‌رسیده است. ما این روش را ادامه خواهیم داد اما در کنار آن روش‌های مبتنی بر استراتژی تنوع‌بخشی به تامین مالی شهرداری را در پی خواهیم گرفت و از سایر چارچوب‌های قراردادی و حوزه‌های سرمایه‌گذاری استفاده خواهیم کرد .

رییس کمیسیون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر شیراز گفت: از بخش خصوصی دعوت می‌کنم که در زنجیره ارزش صنعت ساختمان به حلقه ساخت اکتفا نکند و وارد حلقه بهره‌برداری و مدیریت شوند.

او خاطرنشان کرد: شهرداری شیراز تمایل دارد پروژه‌هایی که بهره برداری را هم شامل می شود اجرا کند و اگر بخش خصوصی آمادگی این را دارد که وارد فاز بهره برداری در قالب عقود BOT شود، فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌های IT ، گردشگری و تفریحی همچون پارک‌ها، هتل‌ها، فیبر نوری و اقامتگاه‌های سنتی وجود دارد .

بنی‌زمانی اضافه کرد: انبوه سازان بیشتر از آن که به دنبال تخفیف از شهرداری شیراز باشند، درپی روان‌سازی اخذ مجوزها هستند که امیدواریم با همت شهرداری و شورا این امر بیش از پیش محقق شود .

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
205 طرح عمرانی شیراز آماده بهره برداری در دهه فجر است

[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب