دستگاه‌های دولتی با مباحث روز سرمایه گذاری آشنا نیستند
شنبه 26 ژانویه 2019 2 سال قبل

دستگاه‌های دولتی با مباحث روز سرمایه گذاری آشنا نیستند

عضو هیات نمایندگان اتاق فارس:عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس گفت: بدنه دستگاه‌های دولتی به ویژه در استان فارس با مباحث روز سرمایه گذاری آشنا نیستند و حاضر به پذیرش ریسک نمی‌باشد. به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، یلدا راهدار عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس در پنجمین همایش ملی توسعه اقتصادی […]

عضو هیات نمایندگان اتاق فارس:عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس گفت: بدنه دستگاه‌های دولتی به ویژه در استان فارس با مباحث روز سرمایه گذاری آشنا نیستند و حاضر به پذیرش ریسک نمی‌باشد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، یلدا راهدار عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس در پنجمین همایش ملی توسعه اقتصادی که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، گفت: ما در اتاق بازرگانی همواره تلاشمان این بوده که به بهبود فضای کسب و کار کمک کنیم و به عنوان پارلمان بخش خصوصی پیشنهادات سازنده در جهت تسهیل روابط اقتصادی در فضای کسب و کار ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه این تلاش‌ها هر از چندی به نقطه صفر بر می‌گردد که بسیاری از اوقات عوامل برگشت به عقب در اختیار ما نیست، گفت: عواملی مثل تحریم که در چند سال اخیر تلاش شده که از این تله اقتصادی عبور کنیم، اما باز هم آنچه نباید اتفاق افتاده است. در واقع قدرت‌های اقتصادی دنیا نمی‌گذارند که به ثبات مد نظر دسترسی پیدا کنیم.

راهدار ادامه داد: در شرایط تحریم علاوه بر دیپلماسی که باید انجام شود و در چند سال اخیر هم در این زمینه تلاش‌هایی شده است، اما ما فعالان اقتصادی ملزم هستیم که پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهیم و استراتژی‌های مناسب برای مقابله با تحریم را انتخاب کنیم.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه ممکن است این سوال پیش آید که چرا به جای اینکه به راه‌های رفع تحریم بپردازید به سرمایه گذاری در شرایط تحریم می‌پردازید، گفت: جواب این است که ما موثر بر دیپلماسی کشور نیستیم بلکه ما در حوزه خودمان می‌توانیم تصمیم بگیریم و برای ذی نفعان خودمان برنامه‌ریزی کنیم بنابراین به دنبال واکاوی و ارائه مقابله با تحریم‌ها و مواردی که به بخش خصوصی تحمیل می‌شود هستیم.

این مطلب را هم ببینید
آغاز ثبت نام تسهیلات بافت‌های فرسوده در جهرم

وی تصریح کرد: ما تنها به عنوان فعالان اقتصادی می‌توانیم در خواست دهیم که فضا به سمتی حرکت کند که فعال اقتصادی راحت‌تر حرکت کند یا از مسئولان کشور بخواهیم که در جهت تسهیل فضای کسب و کار و رفع موانع ملی و بین‌المللی که مقابل فعالیت‌های اقتصادی وجود دارد، اقدامی انجام دهند.

راهدار با اشاره به مشکلات و موانع سرمایه‌گذاری گفت: بدنه دستگاه‌های دولتی به ویژه در استان ما با مباحث روز سرمایه گذاری آشنا نیستند و دیگر اینکه سرمایه‌گذاری به هر حال ریسک دارد و ریسکش هم از طرف سرمایه گذار و هم سرمایه‌پذیر است اینکه ما پروژه دولتی را معرفی کنیم، اما نخواهیم ریسک خودمان را بپذیریم و همیشه بخواهیم که ریسک را سرمایه گذار بپذیرد از آفت‌هایی است که سبب شده نتوانیم سرمایه‌گذار جذب کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه جذب سرمایه گذار رویه مشخص نداریم یعنی دستگاه‌های متعددی ممکن است پروژه داشته باشند، اما هر کس با ادبیات و قوانین خودش رفتار می‌کند و علی رغم جایی به نام دفتر جذب سرمایه گذار داریم، اما باز هم دستگاه‌ها متفرق عمل می‌کنند و سرمایه‌گذار را دچار سردرگمی می‌کنند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: در استان اگر کسی تصمیم به سرمایه‌گذاری کند هیچ بسته یکدستی برای معرفی به سرمایه‌گذار وجود ندارد و از طرفی اگر سرمایه‌گذار خارجی بخواهد وارد شود FS که بتواند سرمایه گذار خارجی را جذب کند، وجود ندارد، این‌ها مشکلاتی است که در فضای کسب و کار وجود دارد.

راهدار بیان کرد: در چند سال اخیر که مطابق با آیتم‌های کسب و کار، بهبود این شرایط را داشتیم، اما با این حال این ارتقا هنوز نتوانسته در جذب سرمایه گذار خوب عمل کند و دلیلش هم این است که استراتژی یکسان و مدون در استان ما وجود ندارد.

این مطلب را هم ببینید
خسارت ۳۲۰ میلیارد تومانی بخش کشاورزی فارس

وی با اشاره به مشکلات برای سرمایه‌گذاری‌های خرد و شخصی نیز گفت: اتفاقات سیاسی موثر بر اقتصاد سبب شده که سرمایه‌های خرد به درستی هدایت نشود، به طور مثال هنوز فرهنگ ورود به بازار بورس را نداریم و با ادبیات سرمایه‌گذاری در بورس آشنا نیستند و از طرفی سفته بازی یا سوداگری رشد کرده و باعث شده که بالانس فضای کسب و کار بهم بریزید که نتیجه آن بر هم خوردن آرامش جامعه است.
انتهای پیام/م

همایش ملی توسعه اقتصادی در اتاق بازرگانی فارس

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب