ضرورت توجه به نهادینه شدن مهربانی در ادبیات و هنر
یکشنبه 27 ژانویه 2019 2 سال قبل

ضرورت توجه به نهادینه شدن مهربانی در ادبیات و هنر

[ad_1] رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: ادبیات دفاع مقدس باید به سمت ترویج مهربانی و رشادت شهدا و جانبازان و ایثارگرانی باشد چراکه نهادینه کردن مهربانی در ادبیات و هنر می‌تواند اثربخش باشد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، ابراهیم گشتاسبی‌راد، در آئین پایانی هشتمین جایزه ادبی یوسف فارس گفت: […]

[ad_1]

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: ادبیات دفاع مقدس باید به سمت ترویج مهربانی و رشادت شهدا و جانبازان و ایثارگرانی باشد چراکه نهادینه کردن مهربانی در ادبیات و هنر می‌تواند اثربخش باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، ابراهیم گشتاسبی‌راد، در آئین پایانی هشتمین جایزه ادبی یوسف فارس گفت: بعد از جنگ نباید ادبیات آن دوران، غم‌زده باشد بلکه باید ادبیات مهربانی در مورد دفاع مقدس را ترویج داد زیرا در انتقال حس رشادت و از خودگذشتگی شهدا، جانبازان و ایثارگران بیشتر موثر واقع می‌شود .
وی تصریح کرد: در ادبیات دفاع مقدس باید بگوئیم کسانی که در میدان دفاع از جان سایر انسان‌ها و در دفاع از وطن خود شهید یا جانباز شدند و یا شکنجه و اسارت را تحمل کردند این افراد در اوج مهربانی بوده‌اند و این نهادینه کردن مهربانی در ادبیات و هنر می‌تواند اثربخش باشد .
رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)، بیان کرد: از قبل از انقلاب که کتاب «فاطمه فاطمه است» دکتر شریعتی را خواندم تا پس از آن که بحارالانوار را مطالعه کردم آخرین نکته‌ای که توجه مرا جلب کرد مربوط به کتاب «بلاغات‌النساء» است که مستندترین خطبه‌های حضرت فاطمه زهرا (س) در آن درج شده است .
گشتاسبی‌راد افزود: بارها سخنرانی حضرت زهرا (س) در برابر زنان مدینه را خواندم و هر بار که آن را مطالعه کردم یک نکته جدید آموختم. دریافتم که چقدر حضرت فاطمه زهرا (س) بر قرآن تسلط دارند و علاوه بر تمام مسائل روحانی که در مورد این بانوی بزرگ اسلام بیان شده اگر به عنوان یک دیدگاه انسانی به این نکته توجه کنیم می‌توانیم بگوییم حضرت زهرا (س) در جای جای این خطبه از قرآن استدلال می‌کنند و دریافتم که هر چیزی را در زندگی می‌توانم از قرآن بیاموزم .
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز عنوان کرد: حضرت فاطمه زهرا (س) به عنوان یک کنش‌گر بزرگ اجتماعی هستند که جامعه زمان خود را به درستی درک و آن را تحلیل می‌کنند و نسبت به آینده هشدار و در این هشدارها آینده‌نگری را به درستی انجام می‌دهند .
وی با بیان اینکه حضرت فاطمه (س) در ادامه فرمودند هر گاه خلافت با علی (ع) بود و مردم از مسیر حق دور می‌شدند آنها را با نرمی و ملایمت به سوی منزل مقصود هدایت می‌کرد، اظهار داشت: ایشان بیان می‌کنند که مبنای حکومت اسلامی، مهربانی است و حضرت علی (ع) با مهربانی و عطوفت مردم را به راه راست و مسیر الی‌الله هدایت می‌کردند .
گشتاسبی‌راد افزود: حضرت زهرا (س) در همین خطبه می‌فرمایند اگر مبنای حکومتی قدرت‌طلبی باشد مردم به جای نوشیدن کاسه‌ی شیر، کاسه‌ی خون می‌نوشند و خون هم را می‌ریزند و نتیجه‌اش را هم بعد از حضرت زهرا (س) در مدینه دیدند .
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز با بیان اینکه در زمان ما نیز مگر صدام حسین ادعای اسلام نداشت اما جنگ و خونریزی راه انداخت، تاکید کرد: ذات جنگ، خشونت و خونریزی و کشتن است و قرآن می‌فرماید آنها که ایمان آوردند و آنها که کافرند هرگاه می‌جنگند و قتال می‌کنند، مانند یکدیگرند اما نکته این است که ذات دفاع، مهربانی است؛ یعنی یک انسان در اوج مهربانی است وقتی ایثار می‌کند و برای دفاع از وطن، دین و آئین خود به میدان نبرد می‌رود و به سبب ذات مهربان خویش است که از دیگران دفاع می‌کند.  
هشتمین دوره جایزه ادبی یوسف در دو مرحله استانی و ملی با موضوعات دفاع مقدس، مقاومت جهانی (سوریه، لبنان، عراق، فلسطین و غیره) شهدای مدافع حرم، موضوع ویژه «مقاومت خرمشهر» برگزار شد .
دفاع از «حریم اهل بیت (ع)» و «مقاومت اسلامی» نیز ۲ بخش جدید دیگری است که امسال به بخش عمومی اضافه شده است .
این جشنواره با همکاری فرمانداری شیراز، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری شیراز و اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس برگزار شد .
هیات داوران داستان کوتاهی را در بخش دفاع مقدس حائز رتبه اول ندانست، طاهره احمدی رتبه دوم بخش دفاع مقدس، حسین‌علی ساسانی رتبه سوم بخش دفاع مقدس، مهدی زارع رتبه اول بخش خرمشهر و علی مرادی رتبه دوم بخش خرمشهر را به خود اختصاص دادند .
آثار آرزو فلاحی، خدیجه همت‌نژاد، سیروس جمشیدی، محمدسعید احمدزاده، ذبیح‌الله یزدان‌پرست و علیرضا نعمت‌اللهی مورد تقدیر قرار گرفت.

 

[ad_2]

این مطلب را هم ببینید
ارسال محموله‌های 750میلیونی لامردی‌ها به مناطق سیل‌زده لرستان
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب