آنچه در مورد بهداشت استخرها باید بدانیم!
دوشنبه 28 ژانویه 2019 2 سال قبل

آنچه در مورد بهداشت استخرها باید بدانیم!

[ad_1] شنا یکی از ورزش‌ها و سرگرمی های بسیار مناسب و لذت ‌بخش برای تمامی افراد در سنین و فصل های مختلف، به ویژه در فصل گرما محسوب می‌ شود به همین دلیل دانستن نکاتی درمورد بهداشت استخرها ضروری است. به گزارش سایت شیرازنیوز به نقل از برنانیوز از فارس، مدیر گروه سلامت محیط معاونت […]

[ad_1]

شنا یکی از ورزش‌ها و سرگرمی های بسیار مناسب و لذت ‌بخش برای تمامی افراد در سنین و فصل های مختلف، به ویژه در فصل گرما محسوب می‌ شود به همین دلیل دانستن نکاتی درمورد بهداشت استخرها ضروری است.
آنچه در مورد بهداشت استخرها باید بدانیم!

به گزارش سایت شیرازنیوز به نقل از برنانیوز از فارس، مدیر گروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه با بیان اینکه تفریح سالم، نه تنها در هوای گرم تابستان، بلکه در روزهای سرد زمستان نیز طرفداران زیادی دارد، گفت: در استخرها باید مسایل بهداشتی به ویژه سلامت آب و تجهیزات مورد استفاده در آب به طور کامل تحت نظارت و کنترل قرار گیرد.
مهندس«سیامک شمس» با اشاره به اینکه آب استخرهایی که مورد استفاده‌ شناگران است، در اثر اضافه شدن موادی از بدن شناگران مانند مو، چربی، میکروب‌ های دستگاه تنفس و گوارش و دیگر باکتری‌ های مضر و همچنین مواد زائد موجود در روی پوست، آلوده می‌شود، افزود: چون میزان این آلودگی بر اثر شنا و استفاده‌ افراد مختلف از استخرها، به طور مرتب رو به افزایش است، محل بسیار مناسبی برای آلوده شدن شناگران محسوب می شود؛ پس برای جلوگیری از ابتلا به بیماری، باید به معیارهای بهداشتی که برای استخرهای شنا تدوین شده است، توجه کنیم.
وی ادامه داد: این معیارها برحسب درجه‌ اهمیت، شامل صافی و شفافیت آب استخر، درجه‌ حرارت، مقدار کلر آزاد و باقی مانده و همچنین میزان موجودات ذره‌ بینی است.
مهندس شمس با تاکید بر این موضوع که در تمام مدت استفاده از استخر، باید توجه داشت که آب آن صاف، زلال و شفاف باشد، عنوان کرد: عفونت هایی که از راه آب آلوده موجود در استخر می تواند فرد را مبتلا کند، شامل بیماری ‌های دستگاه گوارش، گوش و حلق و بینی، چشم، پوست و انگل است.
این مقام مسوول در معاونت بهداشت دانشگاه درباره اینکه برای تصفیه و شفاف کردن آب، از تجهیزات جدید صافی و فیلترهای شنی استفاده می‌شود، توضیح داد: درجه حرارت آب استخر نباید از ۲۵ درجه‌ سانتی‌گراد بیشتر باشد؛ درجه‌ حرارت اطراف استخر نیز نباید بیش از پنج درجه سانتی‌گراد گرمتر از آب استخر یا یک درجه سانتی‌گراد سردتر باشد.
مهندس شمس با این توضیح که موجودات ذره‌بینی در آب استخر، نباید از حد استاندارد فراتر روند، اضافه کرد: به همین دلیل آب استخرها باید به طور مرتب از لحاظ مقدار و نوع میکروب ‌های موجود در آن بررسی شود که این کار از سوی مسوولان استخر به صورت مستمر انجام می شود.
وی با بیان اینکه کارشناسان بهداشت محیط نیز برای کنترل و نظارت بر بهداشت استخرها، در بازه های زمانی مختلف از استخرها بازدید می کنند، گفت: این کارشناسان با تکمیل چک لیست ها، آب استخر را از نظر آلودگی های میکروبی، میزان کدورت، میزان کلر آزاد باقیمانده و PH ، مورد نمونه برداری و سنجش قرار داده و در صورت مغایر بودن نتایج نمونه ها با استانداردهای مربوطه، با تذکرهای خود، برابر مقررات اقدام می کنند.
مدیرگروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه با تاکید بر اینکه شناگران باید برای حفظ سلامت به نکات بهداشتی توجه کنند، توصیه کرد: شناگران موظف هستند که پیش از ورود و پس از استفاده از آب استخر، بدن خود را با آب گرم و صابون شسته تا از آلودگی‌های احتمالی، پیشگیری شود؛ همچنین پیش از ورود به استخر، باید پاهای خود را در حوضچه‌ ضدعفونی به مدت یک دقیقه قرار دهیم.
مهندس شمس با اعلام اینکه شناگران پیش از ورود به استخر، باید مثانه خود را تخلیه کرده و در صورت استفاده از توالت در محوطه‌ استخر شنا، باید پیش از ورود به استخر، بدن خود را با آب و صابون شسته و از حوضچه‌ کلر عبور کنند، ادامه داد: بهتر است از ورود به استخری که به طور کامل پر آب نبوده و یا نجات غریق ندارد، خودداری کنیم.
وی با اشاره به اینکه لازم است شناگران از بردن مواد غذایی، ظروف مختلف به ویژه شیشه به محوطه استخر خودداری کنند، تاکید کرد: هر شناگر باید دارای وسایل تمیز و اختصاصی شنا مخصوص خود باشد.
مدیرگروه سلامت محیط معاونت بهداشت دانشگاه به مردم اعلام کرد: مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی می توانند موضوع را با کارشناسان سامانه تلفنی ۱۹۰ اطلاع دهند تا با حضور بازرسان بهداشت محیط مورد پیگیری قرار گیرد.

[ad_2]

این مطلب را هم ببینید
افزایش مبتلایان کرونا به ۴ هزار و ۴۲۷ نفر/کووید ۱۹ کمین کرده، غفلت نکنید
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب