کد خبر : 59962
تاریخ انتشار : چهارشنبه 14 اکتبر 2020 - 15:27

مشاهده بیماری زنگ سفید خاجیان در مزارع مرودشت

مشاهده بیماری زنگ سفید خاجیان در مزارع مرودشت

طاهره امیری افزود: این بیماری عمدتا بر روی گیاه خرفه شناسایی شده و در سایر گیاهان خانواده شب بو (خاجیان ) از جمله شاهی، ترب، کلم، منداب و کیسه کشیش وتاج خروش وحشی شناسایی نیز گزارش شده است. به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت، به گفته او، قارچ عامل بیماری

طاهره امیری افزود: این بیماری عمدتا بر روی گیاه خرفه شناسایی شده و در سایر گیاهان خانواده شب بو (خاجیان ) از جمله شاهی، ترب، کلم، منداب و کیسه کشیش وتاج خروش وحشی شناسایی نیز گزارش شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت، به گفته او، قارچ عامل بیماری  Albugo candida  است که به صورت جوش‌های سفید رنگ پر شده با اسپورانژیوم رو و پشت برگ، ساقه و بخش های گل دهنده ظاهر می‌شود.

مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی مرودشت خاطر نشان کرد: اسپورهای عامل بیماری از طریق باد، باران، حشرات و اسپور های معلق موجود در هوا منتقل می‌شود.

امیری با بیان اینکه مبارزه شیمیایی علیه این بیماری مقرون به صرفه نیست، عنوان کرد: از بین بردن علف‌های هرز خصوصا خردل وحشی و دیگر گیاهان هم خانواده کلم، بقایای گیاهی آلوده و رعایت تناوب  زراعی در کنترل و تقلیل شدت بیماری موثر است. 

او با بیان اینکه شخم عمیق پس از برداشت، کنترل علف‌های هرز، تناوب طولانی مدت و  توجه به تاریخ کشت در کنترل بیماری موثر است، افزود: سموم مسی و یا سم تیلت به منظور جلوگیری از توسعه بیماری مفید توصیه می‌شود.

این کارشناس در خصوص مدیریت آبیاری مزارع آلوده نیز بیان کرد: از آنجا که خیس شدن طولانی مدت برگ‌ها زمینه بروز بیماری را فراهم می‌کند، آبیاری در اواخر روز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

امیری با تاکید بر اینکه  مصرف بیش از حد کودهای نیتروژنه (اوره) بیماری را تشدید می‌کند، یادآور شد:  در نظر گرفتن یک برنامه غذایی متعادل و کابرد کودهای فسفره و پتاسیمی به شکل خاکی و یا محلولپاشی برگی زمینه بروز بیماری را به شکل قابل توجهی کاهش می‌دهد.

این مطلب را هم ببینید
روزی به نام هوابرد

به گزارش ایسنا، شهرستان مرودشت در ۴۵ کیلومتری شمال شیراز قرار دارد و حجم قابل توجهی از تولیدات زراعی خصوصا غلات توسط کشاورزان این شهرستان تولید می‌شود.

انتهای پیام

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.