بیمه‌ی پیمان مهمترین مشکل پیمانکاران فارس است
دوشنبه 9 نوامبر 2020 2 هفته قبل

بیمه‌ی پیمان مهمترین مشکل پیمانکاران فارس است

علیرضا قدرتی دوشنبه ۱۹ آبان در جلسه کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی این اتاق که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: تعدادی از فعالان اقتصادی به ویژه پیمانکاران استان با مشکلی در خصوص حق بیمه اعضای هیئت مدیره شاغل در پیمان‌ها با مشکل روبرو هستند به طوری که سازمان تامین اجتماعی بیش از […]

علیرضا قدرتی دوشنبه ۱۹ آبان در جلسه کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی این اتاق که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: تعدادی از فعالان اقتصادی به ویژه پیمانکاران استان با مشکلی در خصوص حق بیمه اعضای هیئت مدیره شاغل در پیمان‌ها با مشکل روبرو هستند به طوری که سازمان تامین اجتماعی بیش از یک نفر از اعضای هیئت مدیره را در پیمان‌ها و پروژه‌های عمرانی پذیرش نمی‌کند.

وی افزود: بر اساس پیگیری‌های فعالان اقتصادی به ویژه پیمانکاران بخشنامه و دستورالعمل مشخصی که صراحتا این موضوع را مطرح کرده باشد در سازمان تامین اجتماعی وجود ندارد اما شاهد این هستیم که در پیمان‌ها بیش از یک نفر مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.

قدرتی با بیان اینکه به دنبال رفع مشکلات و باز شدن گره فعالیت فعالان اقتصادی هستیم، اضافه کرد: موضوع حق بیمه اعضای هیئت مدیره شرکت‌های پیمانکاران را در شورای گفت و گوی استان مطرح می‌کنیم و امید داریم فضا برای فعالیت اقتصادی پیمانکاران و اعضای هیئت مدیره شاغل در پیمان‌ها در استان هموار شود.

وی با اشاره به درخواست زیاد فعالان اقتصادی استان برای پیگیری این موضوع اظهار کرد: مخالف فرار بیمه‌ای و همچنین ضایع شدن حق و حقوق افراد هستیم. تاکید ما بر اجرای مر قانون است و این موضوع را پس از کارشناسی‌های دقیق تر به دبیرخانه شورای گفتگوی استان ارجاع خواهیم کرد.

در ادامه این جلسه رضا رازقیان، یکی از فعالان اقتصادی استان نیز گفت: مدت‌هاست که فعالان اقتصادی فعال در حوزه پیمانکاری با این مشکل مواجه هستند درحالی که در بسیاری از مواقع اعضای هیئت مدیره شرکت‌ها با رشته تحصیلی مربوطه در جایگاه شغلی مرتبط قرار دارد و با برخورداری از سوابق بیمه‌ای، در پیمان فعالیت مستقیم دارد و حقوق دریافت می‌کند.

این مطلب را هم ببینید
رئیس مجمع خیرین آب ‌رسان فارس:کمک نقدی از خیرین نمی گیریم

وی ادامه داد: پیگیری‌های متعددی از سازمان تامین اجتماعی مبنی بر دسترسی به قوانین در این زمینه داشتیم اما کارشناسان این سازمان مدعی هستند بر اساس یک دستورالعمل داخلی این ممنوعیت را لحاظ می‌کنند و تامین اجتماعی صرفا بیمه یک نفر از اعضای هیات مدیره را در هر پیمان پذیرش می‌کند.

رازقیان عنوان کرد: در بسیاری از پیمان‌ها، قراردادها و پروژه‌ها بیش از یک نفر از هیئت مدیره درگیر و فعال در پروژه می‌شود اما این ممنوعیت موجب بروز مشکلات بسیاری برای شرکت‌های پیمانکاری شده است.

وی گفت: هیچ قانون مشخص و صریح و واضحی از سوی تامین اجتماعی در این زمینه وجود ندارد و انتظار ما فعالان اقتصادی از اتاق بازرگانی فارس به عنوان پارلمان بخش خصوصی استان، طرح این موضوع در شورای گفتگوی استان برای رفع مشکلات این بخش است.

در ادامه این جلسه سید محمدرضا سجادی فر، نماینده اداره کل تامین اجتماعی فارس نیز در خصوص موضوع حق بیمه اعضای هیئت مدیره در قراردادها و پیمان‌ها، گفت: بر اساس ماده ۲۸ و ۳۹ قانون تامین اجتماعی بحث تهیه لیست بیمه پردازی از طریق آیین نامه مربوط به بیمه شدگان انجام می‌شود و اعضای هیات مدیره و کارفرمایان می‌توانند حق بیمه کسانی که بیمه پرداز و شاغل در اجرای قرارداد هستند، را رد کنند.

وی افزود: در سازمان تامین اجتماعی در حوزه پیمانکاری این امکان وجود ندارد که کارفرما بیمه خود را همراه با لیست دستمزد بیمه شدگان رد کند و کارفرما باید حق بیمه خود را از طریق حرف مشاغل آزاد پذیرش کند و این قانون به هیچ عنوان شامل کارفرمایان نمی‌شود.

این مطلب را هم ببینید
اجرای طرح ارتقا امنیت اجتماعی در فسا

سجادی‌فر اضافه کرد: سازمان تامین اجتماعی به این نتیجه رسیده که مجوز برای پذیرش بیمه یک نفر از اعضای هیات مدیره که اشتغال آن فرد به تایید دستگاه واگذارنده کار برسد، صادر کند که اگر دستگاه واگذارنده کار نیز حضور این فرد را تایید نکند تامین اجتماعی می‌تواند بیمه این فرد عضو هیات مدیره را پذیرش نکند.

وی اضافه کرد: قانون تامین اجتماعی صراحتا بحث بیمه پردازی افراد شاغل در قرارداد را مطرح کرده است تاکید ما بر اجرای ماده ۳۹ قانون تامین اجتماعی است.

سجادی‌فر ادامه داد: رسالت تامین اجتماعی پوشش بیمه‌ای کارگران و نه پوشش کارفرماست و موضوع مربوط به کارفرما جدا از چنین مباحثی است و زمانی لیست بیمه‌ای کارفرما و بیمه شده را همزمان دریافت می‌کنیم که سه ضلع مثلث بیمه شده، محل کارگاه و کارفرما برقرار باشد.

انتهای پیام

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب