رئیس کل دادگستری استان فارس:خالی شدن سنگرهای جمهوری اسلامی از روحانیت خسارت بار خواهد بود
جمعه 1 فوریه 2019 2 سال قبل

رئیس کل دادگستری استان فارس:خالی شدن سنگرهای جمهوری اسلامی از روحانیت خسارت بار خواهد بود

[ad_1] رئیس کل دادگستری استان فارس به بیان اینکه در سایه اصلاح دستگاه قضایی همه نهادها اصلاح می شوند، گفت: خالی شدن هرکدام از سنگرهای نظام جمهوری اسلامی از روحانیت، خسارت جبران ناپذیری را می‌تواند به بار بیاورد . به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، علی القاصی‌مهر در گردهمایی […]

[ad_1]

رئیس کل دادگستری استان فارس به بیان اینکه در سایه اصلاح دستگاه قضایی همه نهادها اصلاح می شوند، گفت: خالی شدن هرکدام از سنگرهای نظام جمهوری اسلامی از روحانیت، خسارت جبران ناپذیری را می‌تواند به بار بیاورد .

به گزارش ایسنا منطقه فارس به نقل از روابط عمومی دادگستری فارس، علی القاصی‌مهر در گردهمایی روحانیون مجموعه قضایی استان فارس، اساس رسالت  مجموعه  قضایی در احقاق حق و اجرای عدالت را مربوط و متعلق به جامعه روحانیت خواند و افزود: با توجه به اینکه امر قضا از شئون انبیاء و اولیاء الهی محسوب می‌شود، اقدام و عمل جامعه روحانیت در امور قضایی نمونه عملی رفتار اولیاء در نظام جمهوری اسلامی است .

وی در این گردهمایی که به مناسبت فرا رسیدن چهلمین بهار انقلاب برگزار شد ضمن تبریک طلیعه فجر انقلاب با اشاره به اینکه روحانیت ادامه دهنده و شاگردان عملی ائمه اطهار (ع) هستند، افزود: بر این اساس باید در انجام این مسئولیت بیشترین سهم و ایفای مسئولیت را تحصیلکردگان علوم دینی عهده دار شوند البته در برخی استانها درصد قضات روحانی بیشتر است و در فارس نیز به حمد الله تعداد قضات روحانی کم نیست و حضور این قضات در امر قضا و مسئولیت های قضایی باعث افتخار استان و دستگاه قضایی است .

القاصی گفت: با توجه به ضرورت‌ها و اقتضائات امروز، حضور روحانیون در جامعه و دستگاه قضایی به ویژه در عرصه قضا، انجام پژوهش های فقهی و  دینی را امری بسیار ضروری و لازم دانست و با اشاره به اینکه حوزه عملیه قم در نهضت و پیروزی انقلاب اسلامی بیشترین نقش را داشته، بیان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی روحانیت در تمامی صحنه هایی که نظام نیاز داشت با تمام وجود ، خالصانه حضور پیدا کرد که از آن جمله می توان به حضور آنها در دستگاه قضایی اشاره کرد .

نماینده عالی قوه قضاییه در استان فارس با اشاره به اینکه در بین قوای سه گانه روحانیت نقش اساسی و کلیدی را ایفا کرده گفت: دستگاه قضایی دستگاهی است که تریبت شدگان حوزه در رأس و بدنه آن قرار دارند و از اول انقلاب تاکنون روسای قوه قضاییه از نخبگان و مراجع بزرگ بوده اند که در سراسر جهان از آنها به نیکی یاد می شود .

القاصی با تاکید بر اینکه روحانیت اثرگذارترین جریان در کشور است، ادامه داد: در این راستا با توجه به وظیفه خطیری که جامعه روحانیت دارند باید مراقب باشند و از خود و اطرافیان صیانت کنند .

وی با اشاره به اینکه روحانیت در تفکر دینی ما و بین آحاد جامعه ، نماد دین و دینداری هستند، افزود: روحانیون در قبال این اعتماد عمومی مسئولیت های سنگینی در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی ، قضایی و به خصوص هدایت فکری و معنوی جامعه عهده دار هستند .

رئیس شورای قضایی استان فارس با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی نیز به جایگاه روحانیت اعتبار ویژه ای بخشید، گفت: امروز در بسیاری از ارکان نظام روحانیت کانون و مرکز تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور هستند و این به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی است .

وی با تاکید بر اینکه در قوه قضاییه نیز حفظ این لباس و جایگاه بسیار مهم است، گفت: حفظ این جایگاه در درجه اول برعهده خود روحانیون است و رفتار و عملکرد ما برای صیانت از این جایگاه اهمیت زیادی دارد .

القاصی با اشاره به اینکه مردم از روحانیون انتظار و توقع بالا و بجایی دارند، ادامه داد: مردم، روحانی و روحانیت را نماد دین و اسلامیت می دانند از این رو عمل کردن بر اساس سیره ائمه معصومین(ع) و موازین دین اسلام مسئولیت خطیر و سنگینی است .

رئیس کل دادگستری استان فارس تاکید کرد: منش یک روحانی در دید و ارزیابی مردم با افراد دیگر متفاوت است و انتظار است این منش و زی طلبگی در رفتار عملی همه ما وجود داشته باشد .

وی گفت: در دستگاه قضایی نیز کوچکترین لغزش در رفتار یک قاضی روحانی بیشترین اثر سوء و منفی را در مقابل دیگر قضات غیر روحانی دارد و حفظ شأن و منزلت این جایگاه امر مهمی است که هم غیر روحانی باید این جایگاه را رعایت کنیم وهم خود روحانیون باید بیشترین مراقبت را در حفظ و صیانت از این شأن و جایگاه داشته باشند .

القاصی با تاکید بر اینکه روحانیون در بحث آگاهی دادن به مردم می توانند اثرگذار باشند، ادامه داد: در تبیین عملکرد دستگاه قضایی تأثیرگذاری مطالب روحانیون بیشتر از یک فرد غیر روحانی است و زمانی که عملکرد دستگاه قضایی به لسان روحانیون مطرح شود بیشتر از سایرین مورد پذیرش عموم جامعه است .

رئیس شورای قضایی استان فارس گفت: از روحانیون انتظار می رود با توجه به شرایط امروز از مواضع انقلابی برخوردار  و از جایگاه ولایت و رهبری دفاع جانانه داشته باشند .

وی با اشاره به اینکه اگر می خواهیم  در فکر مردم اثرگذاری را داشته باشیم باید به وظیفه دینی  خود به خوبی عمل کنیم بیان داشت: امروز حضور به موقع در برخورد با شبهات و بصیرت افزایی بیش از همیشه احساس می شود چرا که متأسفانه بسیاری از افراد در داخل کشور در زمین دشمن کار می کنند و با توجه به شرایط اقتصادی کشور باید به مردم آگاهی داد .

القاصی گفت: علاوه بر این در هدایت دیگر قضات و کارکنان در مسیر ارزش های انقلاب و آرمانهای امام (ره) و منویات رهبر عظیم الشأن (مدظله العالی) همه شما روحانیون اثرگذار هستید چرا که ممکن است در بدنه دستگاه قضایی افراد انگشت شماری پیدا شوند  که نسبت به ارزش های نظام و انقلاب غافل باشند و این شما هستید که می توانید کمک کنید و در راستای هدایت و جلوگیری از هرگونه غفلت و انحراف مسئولیت و وظیفه سنگین خود را انجام دهید .

رئیس کل دادگستری فارس تاکید کرد: مجموعه قضات روحانی می توانند در مجوعه نقش موثر باشند و حتی خود مدیریت را در تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها کمک کنند و اگر اشکال و ایرادی است گوشزد کنند.

براساس این گزارش، گردهمایی روحانیون مجموعه قضایی فارس، با حضور ۸۵ قاضی روحانی برگزار شد.

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
افتتاح طرح‌های دهه فجر در فارس[ad_2]

Source link

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب