مناصب به کسانی سپرده شود که به حلال و حرام توجه می کنند
جمعه 1 فوریه 2019 2 سال قبل

مناصب به کسانی سپرده شود که به حلال و حرام توجه می کنند

[ad_1] به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت الله لطف الله دژکام در خطبه نماز جمعه ۱۲ بهمن شیراز در ادامه مبحث عدالت و عدالت اجتماعی و الزامات آن، تاکید کرد که عدالت اجتماعی مسلما از اهداف انقلاب اسلامی ایران بوده است و باید برای تامین عدالت اجتماعی تلاش های ویژه انجام دهیم. وی با اشاره […]

[ad_1]


به گزارش ایسنا منطقه فارس، آیت الله لطف الله دژکام در خطبه نماز جمعه ۱۲ بهمن شیراز در ادامه مبحث عدالت و عدالت اجتماعی و الزامات آن، تاکید کرد که عدالت اجتماعی مسلما از اهداف انقلاب اسلامی ایران بوده است و باید برای تامین عدالت اجتماعی تلاش های ویژه انجام دهیم.

وی با اشاره مجدد به اینکه نظریه پردازی در باره عدالت و تامین عدالت باید از واجبات مد نظر متفکران و برنامه ریزان اسلامی باشد، گفت: به حسب آنچه از فقه اسلامی استفاده می شود اگر بخواهیم عدالت اجتماعی را تامین کنیم باید در قدم اول به فکر تربیت کسانی باشیم که شخصا و در ناحیه فردی عادل باشند.

امام جمعه شیراز تصریح کرد که اگر به عدالت فرد توجه نشود، امکان تامین عدالت اجتماعی وجود نخواهد داشت، گفت: کسی که خودش عادل نیست نمی تواند به اجرای عدالت در اجتماع کمک کند.

آیت الله دژکام یکی از گناهان کبیره را براساس آیات و روایات، اکل سحت، دانست و گفت: اکل سحت یعنی فرد چیزی را خورده یا تصاحب کند که به لحاظ شرعی و قانونی اجازه تصرف یا گرفتن و خوردن آن را نداشته باشد.

او با اشاره به مصداقی در خصوص موارد اکل سحت، از امام باقر(ع) روایتی را بیان و تاکید کرد که آنچه امروز ما با آن در زمینه انفال، خمس، زکات و دیگر حقوق مسلم امام مسلمین مواجه هستیم از موارد مصداقی اکل سحت است.

آیت الله دژکام تاکید کرد که اگر فردی خمس و زکات نمی دهد، حق ندارد که منصب اداری قبول کند، گفت: امروز نیاز داریم که بسیاری از مباحث فقهی و حلال و حرام، تبیین دقیقتری در ذهن مردم داشته باشد، همه دنبال جلوگیری از مفاسد هستند اما باید این را توضیح داد که گرفتن و دادن این پول حرام است.

امام جمعه شیراز تاکید کرد که باید حلال و حرام به دقت تبیین شود و گفت: نه اینکه سرمایه ارزش ندارد اما باید سهم سرمایه مشخص شود، حق ندارد کسی به دلیل اینکه سرمایه از او است، دارایی فردی را برده و او را بدبخت کند.

آیت الله دژکام همچنین رشوه در حکم از را از موارد اکل سحت دانست و با استناد به کلام امام باقر(ع) تاکید کرد که این مورد بالاتر از اکل سحت و کفر محسوب می شود.

امام جمعه شیراز همچنین در خطبه دوم نماز، ضمن تبریک سالگرد چلمین پیروزی انقلاب اسلامی ایران، گفت: خداوند در قرآن نسبت به شما مردم فرموده است که ” خدا یک جمعیتی را می آورد پس از آنکه دیگران قدر نعمت اهل بیت و اسلام را ندانستند، که دوستشان می دارم”

او تفسیر کار بزرگ مردم ایران در دوران انقلاب و پیروزی انقلاب را محبت و عشق به خداوند دانست و گفت: طی چهار دهه گذشته مردم ایران صحنه های بسیار سختی را پشت سر گذاشتند، روزهایی که صدها جنازه شهید را بر دوش می گرفتند و پاره‌های جگرشان را برای اعلام وفاداری به دین و اسلام و انقلاب فدا می کردند، این همان عشق است.

آیت الله دژکام بار دیگر تاکید کرد که دین شناسی، خداشناسی و معنویت، مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی بوده و از دیگر دستاوردهای بی شمار این نظام اسلامی، مهمتر است، گفت: هیچ کس نمی تواند بگوید که دستاوردهای انقلاب و نظام اسلامی کم و بی اهمیت بوده، اما اینکه جامعه بشری را متوجه خداشناسی و خداپرستی کردیم، از همه مهمتر بوده است.

او با یادآوری اینکه قبل از انقلاب اسلامی به مدت ۱۵۰ سال، مردم جهان با خدا قهر کرده و حرفهای اگوست کانت را تکرار می کردند، گفت: ایرانیان با انقلاب اسلامی آمده و گفتند و اثبات کردند که هنوز دینخواهی و خداخواهی هست که فریاد یک ملت را بر علیه ظلم و بی عدالتی بلند می کند.

آیت الله دژکام، مهمترین دستاورد انقلاب را بازگرداندن دینداری به جهان دانست و تاکید کرد که ملت ایران مسیر تاریخ را تغییر داد و این کار بزرگی محسوب می شود که از عهده ملتی بزرگ بر می آید، ملتی که خداوند در قرآن وصف آن کرده است.

امام جمعه شیراز در ادامه با تاکید براینکه امام خمینی(ره) در ابتدای ورود به ایران بعد از تبعید، اضلاع مهم انقلاب و حکومت اسلامی را تبیین فرمود، مردم، استقلال کشور، پایبندی به احکام اسلام، مبارزه با استکبار و توجه به معیشت مردم را از موارد مد نظر بنیانگزار انقلاب اسلامی در هندسه انقلاب دانست.

آیت الله دژکام گفت: امام در حرکتی که آغاز کردند، به تعبیر مقام معظم رهبری هندسه نظام اسلامی را ترسیم فرمودند که یکی از ضلعها مردم بود زیرا امام به مردم ایران توجه و اطمینان داشت.

او با بیان اینکه امام به استقلال کشور اهتمام داشت، گفت: شاه را به دلیل اینکه نوکر آمریکا بود بیرون کردیم و امروز هم هرکس خواسته و ناخواسته به نوکری آمریکا برگردد، مردم بر دهانش مشت خواهند زد.

آیت الله دژکام با اشاره به اینکه ضلع سوم هندسه ای که امام ترسیم فرمود، پایبندی به احکام اسلام بود؛ تاکید کرد که هرچه لازم باشد در دین و اسلام وجود دارد و نیازی به اروپا و آمریکا نداریم.

او با تصریح اینکه امام مبارزه با استکبار را از رکنهای اصلی انقلاب اسلامی قرار دادند، گفت: انقلابی بودن ما مساوی آنست که در هر کجای دنیا مستکبران نسبت به مستضعفان ظلم کنند، مخالفت را اعلام ابراز کنیم، خودمان را از دیگران جدا نمی دانیم و می گوئیم بنی آدم اعضای یک پیکرند، چرا می خواهند بگویند این جزو فرهنگ ما نیست، انقلابی بودن در ایران مساوی با آن است که رنج دیگران را متوجه باشیم.

آیت الله دژکام تصریح کرد: امام نسبت به مسئله فلسطین به هیچ وجه کوتاه نیامد، اینکه بگویند صلح خاورمیانه را امضا کن کاری با شما نداریم، امری نشدنی و محال است، فلسطین باید آزاد و اسرائیل چون غاصب است باید از نقشه جهان محو شود.

امام جمعه شیراز گفت: امام نسبت به مسئله معیشت مردم و اینکه اقشار ضعیف بتوانند راحت زندگی کنند و حداقل معیشت آنان تامین شود به عنوان یک ضلع انقلاب مرتب تذکر دادند.

او با اشاره به حضور مدیرعالی حوزه های علمیه کشور در شیراز تاکید کرد که امروز نیازمند انجام ۲ کار مهم در حوزه و دانشگاه هستیم و گفت: یکی از کارها تبیین درست انقلاب است.

امام جمعه شیراز خاطرنشان کرد: بعضی قصد دارند که انقلاب اسلامی ایران را به یک حرکت دنیوی محدود فرو بکاهند، حرکتی که در زمینه نان و شکم و علف انجام شد و می گویند این امر انجام نشده است؛ باید تبیین کنیم که این انقلاب حسینی و فروکاستن به بعد مادی خیانت به انقلاب اسلامی است.

آیت الله دژکام همچنین لزوم توجه حوزه و دانشگاه به امر اجرای دین را یادآور شد و با تاکید بر توانمندیهای حوزوی و دانشگاهی شیراز، ابراز امیدواری کرد که این شهر آغازگر حرکتی جدید در پاسخگویی به نیازهای امروز جامعه بشری باشد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس همچنین با اشاره به حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شیراز و با اشاره به دیدگاه استاندار فارس در خصوص توجه به معیشت و اشتغال به عنوان اولویت، اهمیت رفع موانع حرکت بخش خصوصی و سرعت گرفتن تولید را متذکر شد.

این مطلب را هم ببینید
استاندار فارس در دیدار با معاون سازمان محیط زیست:نخستین گام در احیای تالاب توانمندسازی جوامع محلی است

انتهای پیام

 

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.

نت افراز تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب