کد خبر : 7563
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 5 فوریه 2019 - 16:30

معاون شهردار شيراز: جذب ٩٢ درصدي بودجه شهرداري شيراز تا پايان دي ماه

معاون شهردار شيراز:
جذب ٩٢ درصدي بودجه شهرداري شيراز تا پايان دي ماه

[ad_1] معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز با اشاره به جذب ٩٢ درصدي بودجه شهرداري اين كلانشهر تا پايان دي ماه امسال، خاطرنشان كرد: طي ده ماه گذشته دو هزار و ١٥٣ پروانه به مساحت يك ميليون  و٨٥٣ هزار و ٦٨٢ متر مربع صادر شده است . به گزارش ايسنا منطقه فارس، آرش فرج‌زاده سه‌شنبه

[ad_1]

معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز با اشاره به جذب ٩٢ درصدي بودجه شهرداري اين كلانشهر تا پايان دي ماه امسال، خاطرنشان كرد: طي ده ماه گذشته دو هزار و ١٥٣ پروانه به مساحت يك ميليون  و٨٥٣ هزار و ٦٨٢ متر مربع صادر شده است .

به گزارش ايسنا منطقه فارس، آرش فرج‌زاده سه‌شنبه ١٦ بهمن در يك كنفرانس خبري بيان كرد: از سال ٩٤ تا پايان دي ماه امسال به طور متوسط سالانه با كاهش ۱۵ درصدي تعداد پروانه‌ها و كاهش٢٠ درصدي متراژ مواجه بوده ايم .

وي با تصريح بر اينكه هم‌اينك با كاهش ٤٣ تا ۴۵ درصدي تعداد پروانه‌ها نسبت به سال ٩٤ روبه‌رو هستيم، افزود: علي‌رغم اين ميزان كاهش اما از نظر ريالي با افزايش ٦٢ درصدي به دليل بعضي از بلندمرتبه سازي‌ها روبه‌رو بوده‌ایم .

معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز همچنين با اشاره به اجراي طرح شهرداري الكترونيك و طراحي شهري به عنوان يكي از شعارهاي شهردار و شوراييان پنجم اين كلانشهر  عنوان كرد: به طور ميانگين سالانه ١٢٠ هزار نفر به شهرداري‌هاي مناطق شيراز مراجعه مي‌كنند كه نزديك به ٨١ درصد از اين مراجعات براي دريافت پاسخ استعلام است .

فرج‌زاده ادامه داد: برنامه شهرداري الكترونيك از پايان بهمن ماه به شكل پايلوت در يكي از مناطق شيراز آغاز مي‌شود و پس از شش ماه در ديگر مناطق شهرداري نيز اجرايي خواهد شد .

وي اظهار كرد: پيش‌بيني مي‌شود با اجراي اين طرح، با كاهش ٥٠ درصدي مراجعه كنندگان به شهرداري‌هاي مناطق مواجه شويم .

به گفته معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز، ٢٤ هزار و ٧٩٤ مهندس شيرازي در هفت رشته مهندسي زير نظر سازمان نظام مهندسي مدرك خود را دريافت كرده‌اند كه ١١ هزار نفر از آنها داراي پروانه اشتغال هستند و مابقي در صف دريافت پروانه قرار دارند .

فرج‌زاده در بخش ديگري از سخنان خود يكي از مشكل اساسي شيراز را طرح تفضيلي عنوان كرد و گفت: پس از بازنگري اين طرح از ابتداي سال ٩٤ تاكنون ملاك عمل قرار گرفته و امروز نيز به شهرداران مناطق برای اجرا ابلاغ شده است .

وي با بيان اينكه در سند چشم انداز ٢٠ ساله شيراز به عنوان  قطب توسعه منطقه جنوب، پنجمين مركز گردشگري كشور و رتبه سوم خدماتي در بين كلانشهرها ديده شده، گفت: پس از ٢٠ سال طرح تفضيلي شهر به روز رساني شده و در حال پيگيري براي تاييد نهايي در كارگروه زيربنايي فارس و شوراي عالي شهرسازي كشور است .

معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز با تصريح بر اينكه افزايش حس تعلق شهري براي مردم از اولویت‌هاي اين معاونت در مديريت شهري است، اظهار كرد: اين رويكرد با ايجاد يك آرمانشهر در پهنه مركزي شهر و تعريف نظام پياده مدار در محلات در دستور كار قرار گرفته است .

فرج‌زاده با بيان اينكه شهرداري سه اسناد بالا دستي در اختيار دارد، گفت: توجه به انسان، پياده محوري و المان‌ها از محورهاي مشترك اين اسناد است اما متمركز نبوده و نياز به يك نظام جامع است كه مناطق بدانند چه سياست اجرايي را بايد دنبال كنند.به همين دليل تهيه طرح ساختاري زندگي پياده در شهر به يك مشاور سپرده شد تا با استفاده از اسناد بالادستي در اختيار مناطق قرار گيرد .

وي خاطرنشان كرد: تا تهيه اين طرح كه ممكن است در بلندمدت به اتمام برسد، از مشاور خواسته شد كه چند محور به موازات مطالعه در اين باره در دستور كار قراردهد كه محورهاي عرفان، زند و كوچه باغ‌هاي قصردشت از جمله آنهاست.در  تلاشيم كه قبل از اتمام سال ٩٧ كلنگ‌زني محور كوچه باغ قصردشت از انتهاي پزشكان انجام شود.

معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز همچنين ادامه داد: توجه به فضاهايي مانند پرديس‌هاي سينمايي كه اولين آن در پرديس سينمايي جوان واقع در كوزه‌گري در حال انجام است، در دستور كار قرارگرفته است. ساخت موزه هنر نيز در محدوده باغ‌هاي گروه يك شيراز پيش‌بيني شده است .

به گفته فرج‌زاده محورها و خيابان‌هايي كه امكان پياده راه شدن دارند نيز در دستور كار قرار دارند كه خيابان مشكين‌فام از جمله آنها است .

وی همچنین با بیان اینکه دولت توجه ويژه‌اي به حوزه بازآفريني شهري، نوسازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده و ساماندهي سكونتگاه‌هاي غير رسمي با مشاركت مردم دارد، گفت: یکهزار و ٨٠٠ هكتار بافت فرسوده در شيراز وجود دارد كه تاكنون ٤٥٣ هزار مترمربع آن با صدور ٤٥٠ عدد پروانه، نوسازی شده است .

معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باغ‌هاي شيراز به ٩ پهنه سبز شهري و پنج گروه حوزه استحفاظي تبديل مي‌شوند، به وجود یکهزار و ۲۴۵ هکتار باغ در شیراز به جز باغ‌های حوزه استحفاظي اشاره و خاطرنشان کرد:‌ در ارتفاعات نیز دو هزار و ۱۷۹ هکتار باغ وجود دارد که یا سبز شده و یا در حال سبز شدن است .

فرج‌زاده ادامه داد:‌ یکهزار و ٨٦ هكتار باغ نیز در محدوه استحفاظي گروه يك شیراز قرار دارد که طبق قانون شورای عالی شهرسازی اجازه تملک ۲۲۰ هکتار از این میزان وجود دارد .

وی یادآور شد: گروه پنج باغ‌های شیراز نیز شامل اراضي بایر می‌شود که در محدوده ۳۱۲ هکتاری واقع شده و امکان فروش آنها وجود دارد که از فروش این گروه از باغ‌ها، تملک باغ‌های پیش‌بینی شده گروه یک انجام می شود .

معاون معماري و شهرسازي شهرداري شيراز هچنین با تصریح بر اینکه بود و نبود سد تنگ سرخ، تكليف ما را با رودخانه خشك شيراز مشخص مي‌كند، افزود: تلاشمان اين است كه بخشي از رودخانه ٤٥ كيلومتري خشك را به يك فضاي مفرخ شهري تبديل كنيم .

انتهای پیام

این مطلب را هم ببینید
برنامه فرهنگی، اجتماعی و هنری متنوعی به مناسبت نوروز در سطح شیراز اجرا می شود

[ad_2]

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.